WESPRZYJ TYGODNIK 7 DNI NA ZRZUTKA.PL

Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Dramatyczna sytuacja szpitala na Prakitce

Jeszcze nie opadł kurz po dymisji Izabeli Leszczyny z funkcji ministry zdrowia, gdy nad Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie zawisły czarne chmury.
Kilka dni temu pisaliśmy, że z nieoficjalnych źródeł wiemy, iż szpital zamierza „wstrzymać przyjęcia planowe”. Dziś oficjalnie możemy te informacje potwierdzić: „Świadczenia przekraczające limit, nie będą realizowane do czasu uregulowania należności przez NFZ”.

Szpital na Parkitce to największa placówka medyczna w regionie częstochowskim. Prócz mieszkańców Częstochowy z opieki medycznej szpitala korzystają pacjenci północnej części województwa śląskiego.

Redakcja Tygodnika 7 dni próbowała skontaktować się z władzami szpitala, jednak ani rzecznik prasowy ani dyrekcja nie byli na posterunku. Nie byli zainteresowani udzieleniem informacji mediom.

Powodów wstrzymania planowych przyjęć należy więc doszukiwać się w powszechnym niewypłacaniu środków przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) za wykonane procedury medyczne. Sprawa jest o tyle ciekawa, że częstochowski szpital nie mógł liczyć na pomoc posłanki ziemi częstochowskiej, byłej ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Trudno bowiem wyjaśnić, dlaczego wiele innych placówek w kraju nadal funkcjonuje i nie wstrzymuje przyjęć.

Trudna sytuacja szpitala na Parkitce to nie tylko problem pacjentów, ale i personelu medycznego, zaniepokojonego stanem finansów placówki. Tym samym szpital dołączył do innych w kraju, które borykają się z brakiem należnych pieniędzy za wykonane procedury medyczne. Szpitale nie mają funduszy nie tylko na bieżącą działalność, ale też często na wypłaty dla swoich pracowników.

O braku pieniędzy w kasie Narodowego Funduszu Zdrowia huczy od kilku miesięcy. Izabela Leszczyna, będąc jeszcze szefową resortu zdrowia, przyznała, że NFZ wymaga kolejnych dotacji z budżetu państwa. Docelowo system ma uratować reforma szpitalnictwa. Jej czwartą wersję zapowiedziało ministerstwo zdrowia.

Warto wspomnieć, że na konto NFZ trafiają wpływy ze składki zdrowotnej, z której opłacane są m.in. operacje, zabiegi, wizyty u specjalistów, refundacja leków, programy lekowe. NFZ dostaje także dotacje z budżetu państwa.

Niedługo po naszej publikacji materiału w mediach społecznościowych, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Częstochowie przesłał nam komunikat:

„Zgodnie z zapisami umowy z NFZ, Szpital udziela świadczeń zdrowotnych w ramach limitu określonego w obowiązującej umowie z NFZ.

Nie dotyczy to świadczeń ratujących życie, w tym przypadków nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji medycznej oraz świadczeń nielimitowanych.

Świadczenia zdrowotne przekraczające limit umowny, nie będą realizowane do czasu uregulowania należności przez NFZ lub zmiany warunków finansowania.”

Stanowisko dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie należy rozumieć, że zaplanowane z dużym wyprzedzeniem zabiegi czy operacje, np. biodra – nie będą realizowane, z powodu braku limitów.

red.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • bibi

    jeszcze jest konieczny i demkow.Niech pomoga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Partnerzy: Serwis drukarek i laptopów Optima-MD
Przejdź do treści