Nic o nas bez nas. Wszyscy mieszkańcy regionu częstochowskiego winni odmeldować się 7 kwietnia przy urnach wyborczych. Koniec z pustosłowiem: zależy mi na moim mieście, zależy mi na gminie. Wybory samorządowe to jedyny moment, w którym każdy mieszkaniec czynem udowodni – jak bardzo mu zależy.
To zdumiewające, ale wybory samorządowe nie są dla Polaków tak ważne jak wybory parlamentarne. Według danych CBOS-u decyzja o tym, kto będzie ustanawiał prawo lokalne ma znaczenie dla 56% Polaków, natomiast to, kto zasiada w ławach parlamentarnych dla aż 66%.
Tylko, że właśnie wybory rozgrywane najbliżej obywateli, czyli wybory samorządowe są kluczowe, bo nasi reprezentanci we władzach gmin i miast przez 5 lat (instytucja referendalna praktycznie nie istnieje) decydować będą o podstawowych potrzebach mieszkańców i najbliższego otoczenia wokół nas.
Czymże jest odległa polityka parlamentarna w Warszawie, czy jeszcze dalej w Brukseli?
Jaki wpływ może mieć jednostka na posła, ministra czy europosła?
A na radnego, wójta, prezydenta – jak najbardziej.
Wybory samorządowe są istotne dla funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa, bo to wyborcy dobrowolnie, bez przymusu wybierają spośród kandydatów, którzy składają ofertę służenia mieszkańcom. Elektorat zawiera z politykami umowę na wykonanie konkretnej pracy.
Każdy mieszkaniec powinien odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: dlaczego głosuję na tego, a nie innego kandydata i co jest w zakresie obowiązków zatrudnionego (wybranego) przeze mnie polityka? To tak, jak wynajmujemy ogrodnika, nianie, hydraulika z tą tylko różnicą, że umowa jest 5-letnia bez możliwości jej renegocjacji. Nie ma osoby, która nie przyznała by się do własnej głupoty zatrudniania pracownika przez lata, przy czym wynajęty najemnik nie wykonuje swojej pracy, a jednocześnie żąda zapłaty i ją otrzymuje. Dokładnie tak jest z politykami.
Gdzie tkwi błąd, kto jest winien? O tym innym razem.
Politycy nie są ani aniołami, ani wcielonymi diabłami. Natomiast prawdą jest – co szczegółowo opisali naukowcy Katedry Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie – że polityka przyciąga konkretny typ osobowościowy. Oczywiście nie wszyscy, choć zdecydowana większość polityków to egocentrycy, narcyzi, a nawet makiaweliści. Ale to przecież wyborcy wynoszą na szczyt jednostki patologiczne lub kiepskich aktorów, którzy dla własnych korzyści, świadomie w marnej sztuce grają.
Puenta jest przytłaczająca. Odpowiedzialność za to, jakich mamy polityków, zwłaszcza w samorządach w całości spoczywa na wyborcach. Świadoma selekcja kandydatów jest tak samo niezbędna jest tlen czy chleb powszedni.
Władza samorządowa decyzje o inwestycjach w infrastrukturę lokalną, taką jak drogi, szkoły, parki czy systemy komunalne, a to bezpośrednio wpływa na jakość życia mieszkańców. Prowadzi politykę społeczną, obejmując wsparciem bezrobotnych, osoby starsze i niepełnosprawne. Kreuje rozwój gospodarczy oraz wspiera przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy. Buduje społeczeństwo obywatelskie i kształtuje świadomość polityczną. To tylko skrawek aktywności ludzi władzy, których wybierać będziemy 7 kwietnia.
Dziś każdy mieszkaniec regionu częstochowskiego ma przywilej udziału w sprawowaniu władzy. Poprzez wybory, obywatele wyrażają swoje polityczne oczekiwania, jak również sprawują kontrolę nad władzą.
Współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od ponad 30 lat możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by nasze wsie i miasta były dobrze rządzone.
Renata R. Kluczna