Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

7 kwietnia wybieramy nasze władze

Nic o nas bez nas. Wszyscy mieszkańcy regionu częstochowskiego winni odmeldować się 7 kwietnia przy urnach wyborczych. Koniec z pustosłowiem: zależy mi na moim mieście, zależy mi na gminie. Wybory samorządowe to jedyny moment, w którym każdy mieszkaniec czynem udowodni – jak bardzo mu zależy.

To zdumiewające, ale wybory samorządowe nie są dla Polaków tak ważne jak wybory parlamentarne. Według danych CBOS-u decyzja o tym, kto będzie ustanawiał prawo lokalne ma znaczenie dla 56% Polaków, natomiast to, kto zasiada w ławach parlamentarnych dla aż 66%.

Tylko, że właśnie wybory rozgrywane najbliżej obywateli, czyli wybory samorządowe są kluczowe, bo nasi reprezentanci we władzach gmin i miast przez 5 lat (instytucja referendalna praktycznie nie istnieje) decydować będą o podstawowych potrzebach mieszkańców i najbliższego otoczenia wokół nas.
Czymże jest odległa polityka parlamentarna w Warszawie, czy jeszcze dalej w Brukseli?
Jaki wpływ może mieć jednostka na posła, ministra czy europosła?
A na radnego, wójta, prezydenta – jak najbardziej.
Wybory samorządowe są istotne dla funkcjonowania demokratycznego społeczeństwa, bo to wyborcy dobrowolnie, bez przymusu wybierają spośród kandydatów, którzy składają ofertę służenia mieszkańcom. Elektorat zawiera z politykami umowę na wykonanie konkretnej pracy.
Każdy mieszkaniec powinien odpowiedzieć sobie na fundamentalne pytanie: dlaczego głosuję na tego, a nie innego kandydata i co jest w zakresie obowiązków zatrudnionego (wybranego) przeze mnie polityka? To tak, jak wynajmujemy ogrodnika, nianie, hydraulika z tą tylko różnicą, że umowa jest 5-letnia bez możliwości jej renegocjacji. Nie ma osoby, która nie przyznała by się do własnej głupoty zatrudniania pracownika przez lata, przy czym wynajęty najemnik nie wykonuje swojej pracy, a jednocześnie żąda zapłaty i ją otrzymuje. Dokładnie tak jest z politykami.
Gdzie tkwi błąd, kto jest winien? O tym innym razem.

Politycy nie są ani aniołami, ani wcielonymi diabłami. Natomiast prawdą jest – co szczegółowo opisali naukowcy Katedry Psychologii Społecznej SWPS w Warszawie – że polityka przyciąga konkretny typ osobowościowy. Oczywiście nie wszyscy, choć zdecydowana większość polityków to egocentrycy, narcyzi, a nawet makiaweliści. Ale to przecież wyborcy wynoszą na szczyt jednostki patologiczne lub kiepskich aktorów, którzy dla własnych korzyści, świadomie w marnej sztuce grają.

Puenta jest przytłaczająca. Odpowiedzialność za to, jakich mamy polityków, zwłaszcza w samorządach w całości spoczywa na wyborcach. Świadoma selekcja kandydatów jest tak samo niezbędna jest tlen czy chleb powszedni.
Władza samorządowa decyzje o inwestycjach w infrastrukturę lokalną, taką jak drogi, szkoły, parki czy systemy komunalne, a to bezpośrednio wpływa na jakość życia mieszkańców. Prowadzi politykę społeczną, obejmując wsparciem bezrobotnych, osoby starsze i niepełnosprawne. Kreuje rozwój gospodarczy oraz wspiera przedsiębiorczość i tworzenie miejsc pracy. Buduje społeczeństwo obywatelskie i kształtuje świadomość polityczną. To tylko skrawek aktywności ludzi władzy, których wybierać będziemy 7 kwietnia.
Dziś każdy mieszkaniec regionu częstochowskiego ma przywilej udziału w sprawowaniu władzy. Poprzez wybory, obywatele wyrażają swoje polityczne oczekiwania, jak również sprawują kontrolę nad władzą.

Współczesny patriotyzm to udział w wyborach! Od ponad 30 lat możemy cieszyć się życiem w wolnej Polsce i sami podejmować decyzje o jej losach. Korzystajmy z tej możliwości i pilnujmy, by nasze wsie i miasta były dobrze rządzone.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content