(15.03.2018)Z nami poradzisz sobie ze wszystkim!
1. Sposoby na zagęszczenie zupy bez mąki.
Skrobia – skrobię ziemniaczaną lub kukurydzianą należy rozmieszać w zimnej wodzie i wlać do ugotowanej wrzącej zupy. Uwaga! Użyjmy raczej mniej skrobi, aby zamiast zupy nie wyszedł nam pudding.
Jajko – należy porządnie roztrzepać w wywarze lub wodzie. Staramy się, aby było dobrze rozmieszane, dzięki czemu nie będzie pływać w zupie. Roztrzepane jajko wlewamy do gotowej wrzącej zupy i pozwalamy, aby się chwilę gotowało.
Zmiksowane warzywa – gęstą zupę warzywną można przyprawić w taki sposób, że wyjmujemy z niej część warzyw, miksujemy je i dodajemy z powrotem do zupy.
Ziemniaki – ten sposób znają przede wszystkim miłośnicy gulaszów. Niektórzy wolą dodawać więcej ziemniaków, inni dodają do zupy lub gulaszu jeden drobno pokrojony ziemniak.
Quinoa, kasza gryczana, kasza jaglana, ryż – wszystkie te produkty nasiąkają wodą, dzięki czemu zupa staje się bardziej gęsta. Ponadto, sprawdzą się jako spoiwo.
Płatki owsiane, gryczane, pszenne – podsmażamy na sucho i gotujemy z zupą. Podczas gotowania płatki się rozgotują, dzięki czemu zupa będzie bardziej gęsta.
Groch – mąka z grochu nie zawiera glutenu i zupa zyska dzięki niej nowy smak. Nadaje się do przygotowania zasmażek do zup warzywnych, ale również do obtaczania mięsa lub warzyw.
2. Jak przechowywać przyprawy, aby długo zachowały świeżość.
Przyprawom i ziołom najbardziej szkodzi wilgoć, ciepło i światło, które to odbierają im smak, aromat i kolor. Najlepiej jest je przechowywać w szklanych pojemnikach, umieszczonych w zamkniętej szafce, która chroni je przed światłem. Należy upewnić się, czy zamknięcie jest szczelne, aby przepuszczało jak najmniej powietrza. Jeśli mamy zwyczaj układać przyprawy w pobliżu kuchenki podczas gotowania, czas go zmienić, gdyż w ten sposób wystawiamy przyprawy na oddziaływanie ciepła i wilgoci. Zioła i przyprawy wchłaniają zapachy gotowanego jedzenia, tym samym tracąc swój własny aromat. Wsiąknięta wilgoć może się przyczyniać do tworzenia pleśni. Przyprawy w dobrze zamkniętym szklanym pojemniku bez dopływu światła wytrzymają nawet kilka lat. Lepiej kupować mniejsze opakowania i jeśli to możliwe, całe przyprawy zamiast mielonych lub zmiażdżonych. Świeżo zmielone lub zmiażdżone w moździerzu przyprawy mają bardziej intensywny smak i aromat.