Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

ZOO w wodociągach

„Jesteśmy najlepsi i godni zaufania” – bo dostajemy mnóstwo nagród, certyfikatów, statuetek. W przypadku lokalnych monopolistów, a na dodatek miejskich podmiotów, ta ocena może mieć znaczenie jedynie w skali kraju, bo lokalnie nie ma przecież z kim porównać. Nie sposób jednak połapać się w gąszczu nagród i wyróżnień, które hojnym gestem rozdawane są każdego roku przez liczne organizacje i instytucje. Czy są wiarygodnym wyznacznikiem jakości usług firmy? Zwłaszcza, że za niektóre „prestiżowe” wyróżnienia po prostu trzeba zapłacić. Prestiżu w tym niewiele, bo jak tu darzyć szacunkiem instytucję, która laur najlepszego kupiła. Sprawdźmy, ile są warte słynne nagrody i wyróżnienia częstochowskich spółek, podległych urzędowi miasta?

W czasach PRL-u niezależnie od jakości wykonywanych produktów (bo przecież wszystko było najlepsze), rozdawano Złote Medale na Targach Poznańskich. Na początku lat 90-tych zeszłego wieku, gdy gospodarka wolnorynkowa dopiero raczkowała, firmy kupowały sobie medale na różnych zagranicznych „konkursopodobnych” imprezach. A teraz? Nowy wiek, nowe możliwości. Od błyszczących nazw różnych nagród, opływających kruszcami aż może się zakręcić w głowie. Mamy Złote Laury, Srebrne, Diamentowe. Kryształową Piramidę. Jest Szmaragdowa Kula. Rubinowa Odznaka. Są Perły Małe i Perły Duże. Rzeczywiście ilość określeń wydaje się ograniczona. Złota Kielnia Profilów, Złota Strona Emitenta, Złoty Otis czy Złoty Gryf. Firma dostaje Laur lub staje się Filarem. Dla podkreślenia wagi nagrody musi pojawić się odpowiedni epitet. Firma jest więc Dobra lub Rzetelna. Pracodawca Solidny. Zostaje się Liderem. Nie brakuje zwierzęcych odniesień: Gepardy Biznesu, Gazela Biznesu, Orły Biznesu.

Nagroda to nobilitacja, ale koszty takiej inwestycji są niemałe. Dla przykładu, aby być Przyjazną Firmą (i posługiwać się takim tytułem), po przejściu pierwszego bezpłatnego etapu, firmy, które zakwalifikują się do drugiego etapu programu ponoszą tzw. częściowe koszty przeprowadzenia badań i promocji. Dla małych firm zatrudniających do 50 pracowników i posiadających do 50 klientów to koszt 3.000,00 zł + VAT, dla większych – 6.000,00 zł netto. To i tak niedużo. Za niektóre wyróżnienia trzeba płacić „wpisowe”, wynoszące wielokrotnie więcej (za taką uchodzi nagroda „Teraz Polska”, gdzie koszty zgłoszenia dla dużej firmy przekraczają ponad 15.000 zł, nie licząc kosztów udziału w gali i posiadania znaku).

Kto organizuje owe konkursy? Najczęściej prywatne firmy, organizacje, media i banki. Dla przykładu, jedna z firm na co dzień zajmująca się szkoleniami marketingowymi, tworzeniem kampanii reklamowych, przy okazji jakoby (dzięki kontaktom biznesowym) organizuje – za niemałe pieniądze – „prestiżowe” konkursy na „Osła Roku”.
Ułatwione zadanie mają redakcje i gazety, które same organizują własne konkursy. Takie jak Puls Biznesu (Gazele Biznesu, Filary Polskiej Gospodarki), Przegląd Gospodarczy (Solidny Pracodawca Roku, Laur Konsumenta), czy Rzeczpospolita (Dobra Firma).

Kilka tygodni temu przedstawiliśmy płatne i nieodpłatne nagrody, które otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie. Teraz na nasze pytanie odpowiada rzecznik wodociągów, Karolina Kowalska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego w Częstochowie.

* Jakie nagrody bądź inne wyróżnienia otrzymały częstochowskie wodociągi (także indywidualne dla władz spółki) w latach 2011-2016?
* Czy którakolwiek z nagród wiązała się z kosztami dla spółki?
* Czy spółka – z instytucjami/podmiotami, od których otrzymała nagrody, bądź wyróżnienia – współpracuje w innych dziedzinach (niekoniecznie konkursowych) i czy są one odpłatne?

„W okresie 2011-2016 Spółka otrzymała szereg nagród i wyróżnień, są one potwierdzeniem dobrego zarządzania, uczciwości podatkowej, transparentności działań, angażowania się przedsiębiorstwa w życie społeczności lokalnej i podejmowania działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Od kilku lat została przyjęta zasada, że preferujemy konkursy nieodpłatne i staramy się brać udział jedynie w takich konkursach. 

ROK 2011
* Nominacja  przez Ministerstwo Środowiska do Europejskiej Nagrody EMAS 2011.

* Trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych w kraju przeprowadzonego przez Strefę Gospodarki dodatek do Gazety Prawnej. 

* Uzyskaliśmy po raz siódmy statuetkę oraz tytułu „Gazeli Biznesu”.

* Przedsiębiorstwo uhonorowane zostało tytułem Geparda Biznesu w konkursie Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”.

ROK 2012
* Ponownie zostaliśmy nominowani  przez Ministerstwo Środowiska do Europejskiej Nagrody EMAS 2012  w kategorii duże przedsiębiorstwo sektora publicznego.

* Zajęliśmy trzecie miejsce  w ogólnopolskim rankingu najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych w kraju przeprowadzonego przez „Strefę Gospodarki” dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej”.

* Uzyskaliśmy po raz ósmy statuetkę oraz tytułu „Gazeli Biznesu”.

* Przedsiębiorstwo uhonorowane zostało tytułem Geparda Biznesu w konkursie Magazynu Przedsiębiorców „Europejska Firma”.

ROK 2013
* Zaproszenie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska do wzięcia udziału w projekcie „Caring for Climate”. Idea projektu została zainaugurowana dla Polski przez Ministra Środowiska podczas szczytu klimatycznego COP 19, który to szczyt odbył się w Warszawie w listopadzie.

* Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, który nadawany jest przez wywiadownię gospodarczą Bisnode D&B Polska. 

* Przedsiębiorstwo zdobyło również tytuł laureata VII edycji programu Najwyższa Jakość Quality International. Program organizowany przez ForumBinesu.pl i cykl gospodarczy „Forum Biznesu” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

* Po raz kolejny otrzymaliśmy statuetkę oraz tytułu „Gazeli Biznesu”. Autorem rankingu jest wywiadownia gospodarcza Coface Poland.

ROK 2014
* Nominacja do prestiżowej nagrody Europen EMAS Awards – Przedsiębiorstwo w 2014 roku zostało nominowane już po raz czwarty (2010, 2011, 2012 i 2014). Nagroda przyznawana jest przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej.

* Otrzymaliśmy również główną nagrodę w konkursie „Głośna woda” – konkurs zorganizowany został przez redakcję miesięcznika „Wodociągi i Kanalizacja”.

* Po raz kolejny otrzymaliśmy Gazelę Biznesu

* Przedsiębiorstwo zdobyło tytuł  laureata VIII edycji programu Najwyższa Jakość Quality International. Program  organizowany przez ForumBinesu.pl i cykl gospodarczy Forum Biznesu w Dzienniku Gazecie Prawnej.

* Spółka uzyskała zaszczytne III miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych w kraju przeprowadzonym przez „Strefę Gospodarki” dodatek do „Gazety Prawnej”. 

* Przedsiębiorstwo po raz drugi zostało odznaczone zaszczytnym tytułem Geparda Biznesu

ROK 2015
* Nominacja do prestiżowej nagrody Europen EMAS Awards. Przedsiębiorstwo w 2015 roku zostało nominowane już po raz piąty (2010, 2011, 2012, 2014 i 2015). Nagroda przyznawana jest przez Dyrekcję Generalną ds. Środowiska Komisji Europejskiej.

* Przedsiębiorstwo otrzymało wyróżnienie Komisarza ds. Środowiska – Karmenu Vella.

* II Miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Wodociągowych i Kanalizacyjnych  w kraju przeprowadzonym przez „Strefę Gospodarki” dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej”.

* Po raz kolejny Przedsiębiorstwo otrzymało statuetkę oraz tytuł „Gazeli Biznesu”.

* Tytuł Laureata IX Edycji Programu Najwyższa Jakość Quality International.

* Laureat nagrody „Perła Jakości”.

* Medal Europejski – Business Centre Club.

* Firma Dobrze Widziana, którego organizatorem jest Business Centre Club.

* Mecenas Kultury – za działalność kulturalną w mieście Częstochowa. 

* Przedsiębiorstwo zajęło II miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Przedsiębiorstw Wodociągowych „Wodociągi Polskie”, organizowanym przez Polską Agencję Przedsiębiorczości. 

ROK 2016
* Przedsiębiorstwo w bieżącym roku zajęło 1. miejsce w ogólnopolskim rankingu, organizowanym przez redakcję „Strefy Gospodarki”, dodatku do „Gazety Prawnej”.

* Firma Dobrze Widziana, którego organizatorem jest Business Centre Club.

* Gazela Biznesu po raz dwunasty Przedsiębiorstwo otrzymało statuetkę oraz tytuł „Gazeli Biznesu”.

* Biznes Dla Środowiska, organizowanym przez Komisję Europejską.

* Otrzymaliśmy Certyfikat Wiarygodności Biznesowej, który nadawany jest przez wywiadownię gospodarczą Bisnode D&B Polska.

* Medal Europejski – Business Centre Club.

* Przedsiębiorstwo zostało uhonorowane tytułem „Ekostrateg 2016”. Tytuł ten   przyznawany jest  przez „Forum Przedsiębiorczości” dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej”.

Państwowa Inspekcja Pracy, która w listopadzie 2016 r. przyznała Prezesowi Przedsiębiorstwa Nagrodę Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej. Przedsiębiorstwo zostało zgłoszone przez Business Centre Club. 

W związku z zapytaniem prasowym dotyczącym współpracy Przedsiębiorstwa z organizacjami przyznającymi poszczególne wyróżnienia informujemy, że Częstochowskie Wodociągi są członkiem Business Centre Club gdzie roczna składka za członkostwo wynosi 12.000 zł i jest opłatą za szkolenia, seminaria i doradztwo. Żaden z wymienionych organizowanych konkursów przez BCC nie był odpłatny. W roku 2016 Przedsiębiorstwo wsparło finansowo w kwocie 1.500 zł Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.”

***
Niestety, częstochowskie wodociągi nie zająknęły się nawet o płatnościach, za chociażby Geparda Biznesu. Ile kosztuje przyjemność posiadania statuetki najszybszego ssaka? Odpowiedź na to pytanie znaleźć możemy w regulaminie konkursu. „5. Statuetki są bezpłatne, jeżeli zostaną odebrane na jednej z konferencji. W pozostałych przypadkach statuetki są płatne”. Owszem, za darmo pod warunkiem uczestnictwa w konferencji, a ta z kolei jest płatna. Także zapłacić trzeba za możliwość posługiwania się wizerunkiem „Geparda Biznesu”.

A ile są „warte” pozostałe nagrody? Nie ma bowiem nic gorszego niż certyfikat wiarygodności, który sam nie jest wiarygodny, ale to pozostanie słodką tajemnicą Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie oraz organizatorów konkursów.

Udostępnij:

4 komentarzy

 • Anonim

  prawie jak odznaka PTTK w rajdzie nizinnym

 • Anonim

  prawie jak odznaka PTTK w rajdzie nizinnym

 • Maciek

  Odznaka turystyczna jest przede wszystkim pamiątką. W artykule mowa o wyróżnieniach kupowanych od środowisk i instytucji wzajemnej adoracji.

 • Maciek

  Odznaka turystyczna jest przede wszystkim pamiątką. W artykule mowa o wyróżnieniach kupowanych od środowisk i instytucji wzajemnej adoracji.

 • obiektywny

  Nie ma pieniędzy na remonty ulic w dzielnicy Stradom bo Matyjaszczyk kupuje sobie plakietki i “zaszczyty”
  aby podreperować swoje EGO.
  A w Business Centre Club są cwaniaki,którzy rozprzedali naszą gospodarkę za grosze.

 • obiektywny

  Nie ma pieniędzy na remonty ulic w dzielnicy Stradom bo Matyjaszczyk kupuje sobie plakietki i “zaszczyty”
  aby podreperować swoje EGO.
  A w Business Centre Club są cwaniaki,którzy rozprzedali naszą gospodarkę za grosze.

 • ew

  i jest za co przyznawać nagrody po kilkanaście tysięcy? Jest !

 • ew

  i jest za co przyznawać nagrody po kilkanaście tysięcy? Jest !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content