Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Zaburzenia hormonalne u dzieci – co powinno Cię zaniepokoić?

Endokrynologia to gałąź medycyny zajmująca się zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu. Coraz częściej tego typu problemy dotykają także dzieci i młodzież. W okresie dojrzewania, w którym pociechy szybko rosną, a w ich organizmie zachodzą ogromne zmiany, często występują problemy z prawidłową regulacją hormonalną. Jak rozpoznać choroby endokrynologiczne u dzieci? Kiedy udać się do specjalisty?

Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenia endokrynologiczne?

Symptomami, które najczęściej występują u dzieci z zaburzeniami hormonalnymi są zaburzenia wzrostu związane zarówno z nadmiernym wzrastaniem, jak i niskorosłością. 
Innym problemem, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat obserwujemy coraz częściej 
jest przedwczesne dojrzewanie płciowe. Szczególne zauważalne jest to u dziewczynek, których okres dojrzewania płciowego obecnie często rozpoczyna się przed ukończeniem 8 roku życia. Objawami świadczącymi o rozpoczęciu dojrzewania u dziewcząt jest powiększenie gruczołów piersiowych, a także owłosienie okolicy narządów płciowych. Tego typu objawy pojawiające się przed ukończeniem 8 roku życia powinny być skonsultowane z lekarzem specjalistą.
Jednym z zaburzeń endokrynologicznych jest także zbyt późne dojrzewanie, które obserwujemy, gdy pierwsze symptomy rozpoczynającego się okresu dojrzewania nie pojawią się po upływie 13 roku życia. 
Na problemy hormonalne zarówno u dziewcząt jak i u chłopców może wskazywać trądzik, nadmierne owłosienie zwane hirsutyzmem oraz wytrzeszcz oczu. Twoją czujność powinny wzbudzić także pojawiające się wole, oraz nadmierne zmęczenie i senność.

Jakie choroby endokrynologiczne najczęściej dotykają dzieci?

Niskorosłość, a także nadmierny wzrost są jednymi z najczęstszych problemów hormonalnych. Przyczyną tego typu zaburzeń może być niedobór hormonu wzrostu, niedoczynność tarczycy oraz nadmierne wydzielanie glikokortykosteroidów przez korę nadnerczy. Niezbędna jest w tym przypadku wizyta u endokrynologa dziecięcego, który ustali przyczynę zaburzeń, a także wykluczy ewentualne predyspozycje genetyczne, które mogłyby mieć wpływ na wzrost dziecka. Jakiekolwiek niepokojące objawy powinny być skonsultowane ze specjalistą ze względu na to, że zaburzenia wzrastania spowodowane niedoborem hormonu wzrostu często towarzyszą innym poważnym chorobom m.in. chorobom wątroby, mukowiscydozie, a także chorobom serca i nerek. 
Niski wzrost często jest powiązany z wczesnym lub opóźnionym rozpoczęciem okresu dojrzewania. Może być ono spowodowane zarówno guzkiem okolicy podwzgórza, chorobą nadnerczy, niedoczynnością tarczycy, czy guzem nowotworowym. Lekarz endokrynolog zleci w takim przypadku wykonanie badań laboratoryjnych, badanie ultrasonograficzne, a często również RTG dłoni w celu określenia stopnia dojrzewania kośćca. 
Kolejnymi schorzeniami endokrynologicznymi coraz częściej diagnozowanymi u dzieci jest nadczynność oraz niedoczynność tarczycy. Nadczynność tarczycy to choroba cechująca się nadmiarem hormonów tarczycowych. Spowodowana jest nadmierną podażą jodu, zapaleniem lub guzkami tarczycy ale często także współistniejącymi chorobami, m.in. chorobą Gravesa-Basedowa czy gruczolakiem przysadki. Objawia się nadmierną pobudliwością, wypadaniem włosów, orbitopatią tarczycową, czyli potocznie zwanym wytrzeszczem oczu. Nadczynność tarczycy może stanowić przyczynę zaburzeń mineralizacji kości, a także opóźniać okres dojrzewania płciowego. 
Z drugiej strony niedoczynność tarczycy związana jest ze zbyt niskim poziomem hormonów tarczycowych. Wynikać może z niedoborów jodu w organizmie, wad wrodzonych tarczycy, wrodzonych wad układu podwzgórzowo- przysadkowego, a także z towarzyszącej choroby Hashimoto.  Dzieci cierpiące z powodu niedoczynności tarczycy zwykle źle tolerują zimno, mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, często mają zaparcia, a także występuje u nich zahamowanie wzrostu. 

Jak leczyć zaburzenia hormonalne u dzieci?

O sposobie leczenia każdorazowo decyduje lekarz endokrynolog dziecięcy. Po wykonaniu wszystkich badań i potwierdzeniu diagnozy specjalista dobiera odpowiednie leki, a także ich dawkę dostosowaną zarówno do wieku, masy ciała oraz poziomu hormonów we krwi. 
Leczenie zaburzeń hormonalnych zwykle polega na farmakologicznym ustabilizowaniu poziomu hormonów, a także na zmianie diety. W zależności od typu schorzenia lekarz specjalista, przy współpracy z dietetykiem, ustala konkretne zasady jadłospisu, które mają za zadnie pozytywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną dziecka.

CENTRUM MEDYCZNE ALFAMEDICA SILESIA NORTH
Poradnia Ortopedyczna
Chirurgia Jednego Dnia w zakresie Ortopedii
ul. Kilińskiego 166, Częstochowa
34 314 71 07 , 781 754 455

www.alfamedica.med.pl/ortopeda-czestochowa/
www.innowacyjnaortopedia.pl

Udostępnij:

1 Komentarz

  • suchodolska7@gmail.com

    Proszę o odpowiedź co może być przyczyną tego, że dziecko 3-5 lat nie chce się ciepło ubierać, choć na dworzu jest zimno. Byliśmy wiosną na plaży, wiał chłodny wiatr, ludzie chodzili w kurtkach a wnuczek biegał tylko w majtkach po plaży i wodzie i nawet nie chciał ubrać bluzeczki – trwało to ok. pół godz. W nocy zawsze śpi odkryty – na kołdrze. Jest bardzo chudy, nie lubi jeść. To chyba nie jest normalne?

  • suchodolska7@gmail.com

    Proszę o odpowiedź co może być przyczyną tego, że dziecko 3-5 lat nie chce się ciepło ubierać, choć na dworzu jest zimno. Byliśmy wiosną na plaży, wiał chłodny wiatr, ludzie chodzili w kurtkach a wnuczek biegał tylko w majtkach po plaży i wodzie i nawet nie chciał ubrać bluzeczki – trwało to ok. pół godz. W nocy zawsze śpi odkryty – na kołdrze. Jest bardzo chudy, nie lubi jeść. To chyba nie jest normalne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content