Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika będziemy przypominać nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 41 (127) 2006
* „Płacze nie tylko wierzba” – autorstwa rr
Leśnicy liczą straty po letniej suszy. Okazuje się, że w większości są one większe niż przypuszczano. Ucierpiały przede wszystkie młode drzewka. Szkody wyceniane są nawet na kilkanaście milionów złotych. Tegoroczne upały najbardziej dały się we znaki modrzewiom, bukom, dębom, sosnom i brzozom. Leśnicy porównują suszę z 2006 roku do tej z przed 14 lat. Teraz w nadleśnictwach trwa szacowanie szkód. W regionie częstochowskim straty występują na powierzchni prawie 1/3 hektarów wszystkich terenów leśnych.
Nr 42 (128) 2006
* „Z łomem na taksówkarza” – autorstwa Renaty Ryłko
Niby wszyscy o tym wiedzą. Ale jak w wielu innych tematach – wolą milczeć. Wojna pomiędzy taksówkarzami trwa, pomimo tego, że od czasu do czasu dochodzi do zawieszenia broni. (…) Sprawa bandyckich zachowań częstochowskich taksówkarzy nie jest tak oczywista, jakby zdawało się na pierwszy rzut oka. Dziś taksówkarz to zajęcie często dodatkowe, zawsze niskodochodowe i bardzo niewdzięczne. Brać taksówkowa jest podzielona na: korporacyjnych i niezrzeszonych. Ci ostatni (chociaż przecież nie wszyscy) imają się różnych sposobów na ułatwienie sobie życia, czyli wygryzienia zjednoczonej grupy. Dlatego w każdym tygodniu centrale korporacji przyjmują kilkanaście fałszywych zgłoszeń.
Nr 43 (129) 2006
* „Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc” – autorstwa AK
W szpitalu przy ul. Mirowskiej, w wyremontowanym i wyposażonym za blisko 2 mln złotych budynku, działa już nowy Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 1,6 mln zł, pozostałe 400 tys. zł dołożył szpital. Oddział zajmuje się także profilaktyką antytytoniową. Obecnie można leczyć tam 69 pacjentów. Oddział jest jedynym tego typu działającym na terenie Częstochowy. Dla regionu zamieszkałego przez ponad 500 tysięcy mieszkańców to niezbędne minimum.
Nr 44 (130) 2006
* „ To nie był bezinteresowny gest? – autorstwa Izabeli Stryczek
Chorzenice to niewielka miejscowość, leżąca około 160 km od Częstochowy, w gminie Kłomnice. (…) W środku 3,5 hektarowego parku stoi niewielki pałacyk z początku XX wieku, a tuż obok niewielki budynek. Dziś swoje dzieciństwo spędza w nim 45 dzieci. W Domu Dziecka w Chorzenicach bywa gwarno. W poniedziałek, 30 października zrobiło się tu jeszcze głośniej i ciaśniej. Odbyło się bowiem uroczyste spotkanie z okazji zakończenia gruntownego remontu budynków. Całkowity koszt remontu pokrył Zarząd TRW Polska. – Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. To nie był bezinteresowny gest – moja mama urodziła się w 1923 roku właśnie tutaj – w Chorzenicach – skromnie powiedział prezes Zarządu TRW Polska Krzysztof Szwedkowicz.
Nr 45 (131) 2006
* „Ostatnie debaty prezydenckie” – autorstwa Ryszarda Baranowskiego
Wedle opublikowanych wyników urzędujący prezydent Tadeusz Wrona miałby dostać w niedzielę 32% głosów, a jego rywalka z PO, Halina Rozpondek – 22%. W takiej sytuacji za dwa tygodnie czeka nas druga tura, w której nie będzie już młodego kandydata centrolewu Krzysztofa Matyjaszczyka i b. wojewody Szymona Giżyńskiego z PiS-u. Los Ryszarda Raczka wystawionego przez emerytów i Longina Dobrakowskiego z LPR-u jest znany od początku tegorocznej kampanii.