Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 16 (016) rok 2004
* „Wędrowny śpiewak” – autorstwa Janusza Pawlikowskiego
Na zaproszenie spieszę z otwartym sercem – mówi Mieczysław Bartecki, częstochowianin. Już od ponad 35 lat daje charytatywne koncerty, zagrał ich około trzech tysięcy. Urodził się w 1922 roku. Już od szkolnych lat czuł zamiłowanie do śpiewu i muzyki. Uczestniczył w szturmie na Berlin w 1945 r. Dziś Mieczysław Bartecki gra m.in. na kontrabasie, skrzypcach, wiolonczeli i banjo. Jest nazywany „wędrownym śpiewakiem”. Wszędzie pojawia się, by nieść radość słuchania, pokój i miłość dla narodu polskiego i ojczyzny.
* „Przeciw zakazowi”
Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność” zwrócił się z apelem do częstochowskich radnych o podjęcie uchwał ograniczających pracę w marketach i hipermarketach w niedziele i święta. (…) W Biurze częstochowskiej Rady Miasta o projekcie podobnej uchwały nic nie wiadomo. – Prezydent jej nie podpisywał i nie podpisze. Trudno bowiem wprowadzić zakaz handlu w mieście, do którego co roku przybywa 5 milionów turystów i pielgrzymów – mówi Ireneusz Leśnikowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.
* „Mistrzostwa jakich mało” – autorstwa Andrzeja Zaguły
Grzegorz Walasek Indywidualnym Mistrzem Polski na żużlu. Nie dość, że kibice w sole grubo ponad 15 tys. stawili się na stadionie przy ul. Olsztyńskiej zobaczyli znakomite widowisko stworzone przez wszystkich uczestników rywalizacji, to jeszcze mogli z zachwytem wypowiadać się o oprawie zawodów. Walasek bój o złoty krążek toczył z Jarosławem Hampelem . Po zasadniczej części turnieju obaj zawodnicy uzbierali po 13 „oczek|” i o wszystkim miał zadecydować baraż. Walasek wygrał z nim walkę na łokcie na pierwszych metrach. (…) Swoim złotym krążkiem Walasek wpisał się złotymi zgłoskami do galerii sław częstochowskiego czarnego sportu.
Nr 17 (017) rok 2004
* „Agresywne „kanary””
Na przystanku w kierunku Północy spod Energetyka ok. godz. 24.20 do nocnego tramwaju wsiada dwóch młodych chłopaków – Daniel R. (22 lata) i Przemek S. (21 lat). Zwykli spokojni, trzeźwi, inteligentni chłopcy wracający do domu. Kilka minut po wejściu kontrolerzy biletów ruszyli do akcji. (…) chłopcy nie mają ważnych biletów. Bez problemu oddają więc swoje legitymacje do spisania danych personalnych. – Kazano mi wysiąść tylko dlatego, że nie podpisałem mandatu. Gdy odmówiłem podbiegł drugi „kanar”, łysy, wysoki, z pięściami do bicia. Zaczął mnie szarpać. W momencie zlecieli się wszyscy kontrolerzy, było ich z pięciu – mówi Daniel. W końcu po przepychankach, obrzuceniu gapowiczów wulgaryzmami, wypchnięto chłopców z tramwaju. (…) Chłopcy wniosą skargę do MPK.
* „Inwestycyjne rady na odpady” – autorstwa jk
Częstochowa produkuje ok. 105 tys. ton odpadów komunalnych. Do 2015 r. ich ilość może wzrosnąć do 123,5 tys. ton. W podobnym tempie wzrastać będzie w gminach sąsiadujących z Częstochową. Przyrostu owego nie da się uniknąć.