Z archiwum
Z okazji 15 rocznicy istnienia, w każdym numerze Tygodnika przypominamy nasze stare wydania wraz z fragmentami artykułów.
Nr 18 (018) rok 2004
* „www.Wielkarzeczpospolita.net – rok 2054. Totalna konsternacja” – autorstwa hetmaana
Podczas gdy na wszystkich czternastu frontach IV wojny światowej trwają mniej lub bardziej zacięte walki, w głównym serwisie informacyjnym WRP – czyli w naszym – przez ponad cztery doby nie ukazała się żadna nowa informacja! Wszystko to za sprawą Boliwijskich Partyzantek, które w nocy z 26 na 27 lipca wdarły się do redakcji serwisu wielkarzeczpospolita.net, sterroryzowały ochronę, przedarły się przez zasieki, sforsowały schody i wzięły wszystkich pracujących w pocie czoła nad nowymi newsami redaktorów jako zakładników.
* „Tenisa nie brakuje” – autorstwa az
Mistrzem Częstochowy w tenisie ziemnym został Dawid Celt z Gromu Victorii Częstochowa. W gronie dziewcząt tytuł przypadł Marcie Jeż z CzKT Victorii Częstochowa. Równolegle z Otwartymi Mistrzostwami Częstochowy na kortach przy ul. Krakowskiej rozgrywany był Memoriał im. Józefa Celta.
Nr 19 (019) rok 2004
* „Zamknąć staruszkę” – autorstwa Renaty Klucznej
72-letnia Alicja C. mieszkająca niedaleko Przystajni przekroczyła próg Gminnej Biblioteki Publicznej w Przystajni. Wybrała książkę i na głos przeczytała jej tytuł. Pracownik biblioteki zwrócił staruszce uwagę, że znajduje się w miejscu publicznym, w którym obowiązuje cisza. Krótka wymiana zdań między paniami… i pyskówka gotowa. – Starsza pani bynajmniej nie używała języka literackiego – mówi kierownik placówki. Machina urzędnicza ruszyła. Sprawa trafiła przed oblicze Wysokiego Sądu, a dokładnie XIII Wydziału Grodzkiego z siedzibą w Kłobucku. (…) Policja się śmieje z… siebie, wójt milczy, by ukryć własną niemoc i… coś więcej, kierownik placówki broni się… swoimi świadkami, radni debatują, a dieta… leci.
* „Od ULEN-u do ISPA. Oczyszczalnia Ścieków Warta” – autorstwa Jarosława Kapsy
Stan sanitarny Częstochowy, nie należał w XIX w. do stanu gwarantującego podstawowe potrzeby sanitarne. Przeciwnie – zanieczyszczenia powodowały powstanie licznych chorób epidemiologicznych. W takich warunkach nie dziwią liczne przypadki chorób powodowanych brudem: dyzenterii, febry błotnej, biegunek. W 1905 r. dr Władysław Biegański apelował o podjecie walki z epidemią przez tworzenie obywatelskich komitetów sanitarnych oraz wydanie przepisów porządkowych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. We wrześniu 1924 r. przedstawiciel Towarzystwa Ulen et Co z Nowego Jorku wystąpił do Rządu RP z propozycją realizacji programu inwestycyjnego z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w kilku wybranych miastach. Częstochowa natychmiast podjęła działania by znaleźć się w grupie wybranych miast. 10 grudnia 1924 r. podpisano umowę potwierdzoną uchwałą Rady Miasta Częstochowy.
* „Nadąsani fani, puste trybuny” – autorstwa az
Mecz ligowy żużlowców Złomreksu Włókniarza Częstochowa z Unią Tranów nie cieszył się największym zainteresowaniem kibiców. Niektórzy uważali, że mała frekwencja na trybunach spowodowana jest wzrostem cen biletów. Ci najzagorzalsi sympatycy czarnego sportu i częstochowskiego Złomreksu Włókniarza wyszli z przekonania, że podniesienie cen biletów to działanie niecne, bijące w kibicowską kieszeń. I dlatego na zajmowanym przez nich sektorze wywiesili gigantyczny transparent o treści: Biletów wyższa cena… a kibiców nie ma.