Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wzrosły opłaty parkingowe?

– Wiemy, że oznakowanie płatnej strefy parkingowej w Częstochowie nie jest wystarczające, ale to nie od nas zależy, lecz od Rady Miasta, która decyduje o wydatkach – mówi Marta Górska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

Oznakowanie płatnej strefy parkingowej w Częstochowie – delikatnie mówiąc – budzi wiele wątpliwości. Tak zwane znaki pionowe, a i owszem informują parkujących kierowców o fakcie, że znajdują się na płatnym terenie, ale “milczą” o sposobie płatności. – Nie potrafię tego zrozumieć. Częstochowa, tak w Polsce, jak i na całym świecie jawi się jako miasto turystyczne, otwarte dla pielgrzymów, a z drugiej strony traktuje nas, gości niczym intruzów – mówi Izabella R., członek zarządu międzynarodowego koncernu, podpisująca dla Częstochowy i z nią, intretny kontrakt.
Dla przykładu, do przychylnej obcym Częstochowy przyjeżdża turysta i parkuje w II alei, tak było z panią Izabellą. Znak poinformował ją o tym, że znajduje się w płatnej strefie, więc wiedziała, iż za postój zapłacić musi. – Wysiadłam w Alejach i spytałam starszej pani, o parkomat. Staruszka wzruszyła ramionami, więc o to samo spytałam kolejnego przechodnia, który oświecił mnie, iż powinna udać się do kiosku, przy jakichś “kwadratach” lub na plac Biegańskiego. Ale gdzie to jest…? zupełnie nie znam miasta – opowiada pani Izabella.
Na nasze pytanie skierowane do Zarządu Dróg, skąd jakoby przyjezdny, ma wiedzieć, że parkując ma obowiązek szukać oddalonego nawet kilkaset metrów dalej kiosku, usłyszeliśmy… ciszę. Cytując przaśny wieszyk – “idzie pani Izabella na szpileczkach” z kiosku przy al. Wolności, szczęśliwa, bo kupiła upragnione karty postojowe, podchodzi do samochodu, patrzy i oczom własnym nie wierzy. Po 12 minutach nieobecności, za wycieraczkę samochodu “ktoś” jej włożył karteczkę niespodziankę – mandat w wysokości… 50 złotych. – To najdroższy 12-minutowy postój, jaki w życiu zaliczyłam, a podróżuję po całym świecie. Jestem rozżalona i zła – najpierw mnie nie poinformowano, a potem bezwzględnie ukarano – wyrzuca warszawianka.
Częstochowski “ktoś” w mundurze Zarządu Dróg nie przeanilizował odległości dzielącej zaparkowany pojazd od punktu sprzedaży kart i faktu, iż kierowcą jest osoba spoza Częstochowy.    – Nie będę się wyrażał, bo i tak tego nie wydrukujecie, ale osiłki w uniformach niech sprzedają  karty, a nie tylko wlepiają mandaty. Więcej byłoby z nich pożytku – twierdzi Marek Skowron, częstochowianin.   

Sposób na turystę

Oznakowanie częstochowskiej strefy powstało w oparciu o projekt organizacji ruchu, zaopiniowany pozytywnie przez magistrat i policję. Zgodnie z ustawą, oznakowanie pionowe znakiem D-44 informuje, że wkraczamy na teren strefy, w której postój w miejscach do tego wyznaczonych, w czasie wskazanym na znaku, jest płatny. Pod wszystkimi znakami stojącymi w strefie, powinien umieszczony być czytelny, trwały napis informujący o punktach sprzedaży, w których kartę postojową można zakupić. Na niektórych tablicach taka informacja była, kiedyś. Dziś wypłowiałe naklejki nie przekazują żadnej wiedzy, jedynie szpecą znaki. – Na dodatkowe tablice bądź dopisanie do już istniejących, informacji o miejscach nabycia kart, potrzebne są środki finansowe, którymi dysponuje Rada Miasta, a nie Zarząd Dróg. Do radnych należy zgłosić się z tym pytaniem, dlaczego tak jest – opowiada Marta Górka. Innego zdanie jest przewodniczący Komisji Infrastruktury i Ochrony Środowiska, radny Artur Gawroński (PiS). – Jestem zaskoczony, zdziwiony i zszkokowany.  Na ostatniej sesji Rady, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu środków finansowych dla Zarządu Dróg z uwagi na ich zobowiązania wynikające z usuwania skutków przedłużającej się zimy. Nikt wówczas nie mówił, że na coś więcej potrzebne są pieniądze, wręcz przeciwnie. Radni nie muszą wszystkiego wiedzieć, od tego są przecież odpowiednie służby, w przypadku ulic – Miejski Zarząd Dróg. To oni powinni na bieżąco reagować, uzupełniać braki bądź poprawiać błędy – informuje radny Gawroński.
Z faktem, że oznakowanie płatnej strefy parkingowej w naszym mieście jest niewystarczające, zgadzają się wszyscy. Tradycyjnie jednak nie ma odpowiedzialnych za pionowe buble. Pocieszającym jedynie jest to, że skoro miasto nie ma pomysłu, jak zarobić na turystach, to chociaż rekonpensuje to sobie w mandatach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content