We współczesnym, zabieganym świecie coraz mniej czasu spędzamy z najbliższymi. Ograniczają nas liczne zajęcia, a w dodatku komputer czy telewizor okazują się często atrakcyjniejsze od rozmowy z rodziną.
Tymczasem, żeby być ze sobą naprawdę blisko, potrzebne są chwile, gdy poświęcimy sobie nawzajem naszą uwagę. Doskonałą okazję do tego są Święta Wielkanocne i wspólne przygotowywanie potraw. Kiedy przygotowujemy razem obiad, a potem siadamy przy stole, mamy wreszcie możliwość porozmawiać, okazać bliskim zainteresowanie i sami opowiedzieć o ważnych dla nas sprawach. Każdy moment, gdy ze sobą przebywamy i razem przeżywamy pozytywne emocje jest bezcenny.
Radość wspólnego gotowania
Szukając dobrego sposobu na to, by więcej chwil spędzać z rodziną warto pomyśleć o kuchni. Wspólne gotowanie to doskonała okazja do tego, by wreszcie naprawdę ze sobą pobyć, a kuchenne eksperymenty są jak rodzinne podróże – możemy spróbować bogactwa różnych smaków i odkryć ciekawe składniki. Rozwijając kulinarną pasję przekonujemy się przy okazji, co lubią najbliżsi i co sprawia im przyjemność.
Dobrze, aby w tej wyprawie towarzyszyły nam dzieci. Żeby je zachęcić do wspólnego gotowania, postarajmy się, by były to chwile pełne śmiechu i zabawy. Tworząc radosną, przyjazną atmosferę mamy zdecydowanie większą szansę wygrać z telewizją czy komputerem. Nie jest to więc dobry moment na pytania o zadanie domowe, a raczej o pasje, zainteresowania czy krąg znajomych. Dzięki temu, w przyjemny, naturalny i swobodny sposób budujemy z nimi prawdziwe więzi. Pozwólmy też dziecku brać udział w całym procesie przygotowania posiłków. Od wyszukiwania ciekawych przepisów i składników w sklepie, które będą jak poszukiwanie kulinarnych skarbów, aż do przygotowywania potraw. Dzięki temu nasz maluch poczuje się dumny, że niemal samodzielnie przygotował ulubione danie dla całej rodziny. To na pewno sprawi, że częściej sam będzie chciał towarzyszyć nam w kuchni.
Zachęcając najmłodszych do wspólnego gotowania angażujemy ich w życie rodzinne, a przy okazji uczymy odpowiedzialności oraz praktycznych rzeczy, które przydadzą się także w przyszłości, np. prawidłowych nawyków żywieniowych.
…i wspólnego świętowania
Zwieńczeniem rodzinnego gotowania powinien być wspólny posiłek. To idealny moment, by przy świątecznym stole i w spokojnej atmosferze poruszyć tematy dotyczące całej rodziny, np. zaplanować wakacje, ale też po prostu wysłuchać tego, co mają do powiedzenia najbliżsi – o ich troskach, planach czy marzeniach.
Wykorzystajmy zatem świąteczny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych i po prostu cieszmy się sobą nawzajem.