Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Wiemy, co my możemy zrobić dla posłów… Dziś pytamy: co posłowie zrobili dla nas? cz. 3

W tym numerze „” wypowiada się Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska), posłanka ziemi częstochowskiejZa kilka miesięcy będziemy wybierać naszych reprezentantów do Parlamentu. Za nim oddamy na kandydatów do Sejmu i Senatu nasz głos, sprawdźmy, co już obecni posłowie i senatorowie dla nas zrobili – po prostu rozliczmy ich.

W tym numerze „7 dni” wypowiada się Izabela Leszczyna (Platforma Obywatelska), posłanka ziemi częstochowskiej

– Dobiega końca kolejna kadencja Parlamentu. Prosimy wymienić trzy najważniejsze sprawy dla regionu częstochowskiego, które udało się Pani załatwić i jaka z nich wypływa korzyść dla mieszkańców ziemi częstochowskiej?
– Po pierwsze:SPECJALNE STREFY EKONOMICZNE. Brak miejsc pracy to największa bolączka częstochowian – byłam inicjatorką stworzenia w Częstochowie na terenach pohutniczych, specjalnej strefy ekonomicznej (Mielecka SSE). Dzięki powołaniu strefy na jej terenach zainwestowały dwie firmy: X-KOM – 40 miejsc pracy w centrum obsługi logistycznej (a to dopiero początek) oraz RETAIL SERVICE – 150 miejsc pracy w centrum usług informatycznych. Dodatkowo na terenach pohutniczych wkrótce rozpocznie się budowa hal, które przedsiębiorcy będą mogli wynajmować na prowadzenie działalności (przy ul. Kucelińskiej). Gdy objęłam funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów przyspieszyłam proces rozszerzania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce, przekonując do tego kierownictwo MF, sceptyczne wobec zwolnień z podatku CIT.
Po drugie: PIENIĄDZE DLA POLITECHNIKI. Dzięki mojemu zaangażowaniu i prawdziwej determinacji, zarówno w poprzedniej, jak i tej kadencji, udało się pozyskać środki dla Politechniki Częstochowskiej na remont Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki (25 mln zł), oraz remont Wydziału Elektrycznego (13 mln zł). Kilka tygodni temu, wspólnie z władzami uczelni, przekonaliśmy Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, że środki z perspektywy unijnej 2007-2013, które pozostały w dyspozycji NCBiR, warto przeznaczyć na rozwój PCz – to dodatkowe 22,6 mln.
Po trzecie: PENDOLINO. Dzięki wspólnym zabiegom parlamentarzystów ziemi częstochowskiej, z wszystkich opcji politycznych, wyraźnie skrócił się czas przejazdów między Częstochową a Warszawą, Wrocławiem i Krakowem.

– Prosimy wymienić trzy sprawy, które niestety zakończyły się porażką, których nie udało się Pani załatwić oraz prosimy podać przyczyny niepowodzenia.
– OBWODNICA CZĘSTOCHOWY. Nie udało się w tej kadencji, z przyczyn niezależnych od rządu, doprowadzić do budowy obwodnicy Częstochowy. Ze względu na kryzys na światowych rynkach finansowych, koncesjonariusz, który miał budować odcinek autostrady A1 w okolicach Częstochowy, nie otrzymał gwarancji bankowych i nie przystąpił do inwestycji. W wyniku tego obwodnica Częstochowy nie powstała w planowanym terminie. Rząd wpisał jednak obwodnicę Częstochowy do planu budowy dróg ze środków budżetowych i zostanie ona wybudowana najpóźniej do końca 2017 r.

– Czy zamierza Pani kandydować w najbliższych wyborach parlamentarnych (do Sejmu czy do Senatu)?
– TAK, do Sejmu. Jestem przekonana, że ponad 2,5 roku doświadczenia zdobytego w Ministerstwie Finansów przekłada się na kompetencje i kontakty, które doskonale wykorzystam w przyszłej kadencji Sejmu dla dobra mieszkańców naszego subregionu.
Będę kandydowała z listy Platformy Obywatelskiej. Częstochowa i cały nasz okręg  – Myszków, Lubliniec, Kłobuck, powiat częstochowski potrzebują silnej reprezentacji w parlamencie. Warto wciąż przypominać, także przy podziale środków unijnych, że mamy inne problemy do rozwiązania niż Śląsk, chociaż administracyjnie należymy do tego województwa. Specjalne strefy ekonomiczne w Częstochowie to dopiero początek drogi do rozwoju gospodarczego miasta. Dotychczasowe działania samorządu w promowaniu naszego miasta wśród inwestorów nie są niestety skuteczne, dlatego trzeba to robić także z perspektywy Warszawy.

– W przypadku otrzymania mandatu, prosimy wymienić trzy najważniejsze sprawy, którymi Pani zajmie się przez kolejne cztery lata. Prosimy także wskazać korzyści dla mieszkańców regionu częstochowskiego.
– Najważniejsze, więcej miejsc pracy w Częstochowie, żeby młodzi stąd nie uciekali – to w zasadzie zadanie samorządu, ale gdy jest tak źle, jak w Częstochowie, wszyscy, także parlamentarzyści, muszą podejmować wszelkie możliwe działania na rzecz rozwoju gospodarczego miasta. W tym celu mam zamiar ściśle współpracować z zarządzającymi mielecką i katowicką SSE oraz namawiać do zintensyfikowania działań w tych strefach.
Poza tym wspieranie Akademii im. Jana Długosza w staraniach o uzyskanie statusu uniwersytetu, w sposób, który ułatwi władzom uczelni osiągnięcie tego sukcesu, tzn. poprzez pomoc w pozyskiwaniu środków na konieczne remonty, wyposażenie laboratoriów, doposażenie sal, itp. Przekształcenie Akademii w Uniwersytet z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie Uczelni przez studentów i więcej osób będzie chciało podjąć studia właśnie w Częstochowie. Jeśli znajdą tu pracę, zostaną, a ich podatki zasilą budżet miasta. To z kolei pozwoli władzom samorządu na inwestycje podnoszące jakość życia częstochowian.
Po trzecie, rozbudowa DK-46 – ulicy Głównej i Przejazdowej w Częstochowie oraz przebudowa DK-43 od granicy miasta do ul. Pułaskiego. Inwestycja ta pozwoli na połączenie miasta z węzłami autostradowymi oraz zapewni połączenie z ośrodkami gospodarczymi zlokalizowanymi wzdłuż tych dróg. Być może to zobowiązanie uda się zrealizować jeszcze w tej kadencji, warunkiem jest oczywiście dobrze przygotowany przez samorząd wniosek konkursowy.

W następny numerze opublikujemy wypowiedź kolejnego parlamentarzysty.

Udostępnij:

2 komentarzy

 • Anonim

  czy będzie się pani spotykać ze swoim kolegom markiem b na obiadkach czwartkowych?

 • Anonim

  czy będzie się pani spotykać ze swoim kolegom markiem b na obiadkach czwartkowych?

 • Anonim

  Wydawało mi się ,że kasę unijną zdobywa się w konkursach ale okazuje się ,że nie ,trzeba mieć jakąś posłankę co zalatwi a to strefę a to DK..ileś, Ludzie gdzie my jesteśmy ,co to za kraj? W stanach oraz starych europejskich demokracjach za przyznanie się do takich działań na zawsze odchodzi się z polityki. Mam nadzieję że to samo stanie się z PO i różne “pchły szachrajki” nie będą potrzebne i razem z koalicją z Markiem pójdą do lamusa.

 • Anonim

  Wydawało mi się ,że kasę unijną zdobywa się w konkursach ale okazuje się ,że nie ,trzeba mieć jakąś posłankę co zalatwi a to strefę a to DK..ileś, Ludzie gdzie my jesteśmy ,co to za kraj? W stanach oraz starych europejskich demokracjach za przyznanie się do takich działań na zawsze odchodzi się z polityki. Mam nadzieję że to samo stanie się z PO i różne “pchły szachrajki” nie będą potrzebne i razem z koalicją z Markiem pójdą do lamusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content