Analiza początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych radnych VIII kadencji
część 6.
W ramach cyklu, prezentującego oświadczenia majątkowe polityków, pozostała już ostatnia piątka radnych, którzy zasiadali w radzie miasta VIII kadencji, przypadającej na lata 2018-2024. Spośród 28 radnych poprzedniej kadencji, jedynie 13 po raz kolejny otrzymało szansę reprezentowania mieszkańców Częstochowy. Pozostałej grupie radnych z tamtego okresu mieszkańcy w ostatnich wyborach samorządowych (kwiecień 2024) podziękowali za usługi.
Zanim jednak na dobre rozstaniemy się z radnymi VIII kadencji, tymi, którzy zdaniem elektoratu nie zasłużyli, a także tymi, którzy zasłużyli, by zasiadać w fotelach radnych – poddajmy analizie oświadczenia majątkowe wszystkich radnych minionej kadencji rady miasta Częstochowy, porównując ich stan posiadania na początku kadencji, z jej końcem.
Jak bardzo i czy w ogóle radni powiększyli swoje majątki?
Iwona Zbrojkiewicz – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Iwona Zbrojkiewicz urodziła się w Kowarach (powiat karkonoski, województwo dolnośląskie). Z wykształcenia jest biologiem i w przeszłości prowadziła własne laboratorium analityczne. Od wielu już lat przebywa na emeryturze.
Radna Zbrojkiewicz przez ostatnie 5 i pół roku zwiększyła areał rolny z 1 hektara do 3,8. Zmieniła też samochód z Mitsubishi Colta na Forda S-max.
Ogólna ocena pracy radnej nie wypada imponująco i być może dlatego w nowej kadencji jej nie będzie.
Jolanta Urbańska– radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(radna niezależna)
Jolanta Urbańska przez lata związana była z Politechniką Częstochowską, jako jej wykładowca. Obecnie przebywa na emeryturze. Do rady miasta dostała się z listy Platformy Obywatelskiej, będąc jednocześnie członkinią tej partii. W środku kadencji jednak przeszła do „Wspólnie dla Częstochowy” Krzysztofa Matyjaszczyka, ale i tam nie pozostawała zbyt długo. Pod koniec kadencji Urbańska nosiła miano radnej niezależnej.
Radna w Częstochowie zasłynęła z działalności Stowarzyszenia Demokratyczna RP, które sama założyła i dzięki własnej pracy w obronie demokratycznego porządku prawnego w Polsce, udało jej się zgromadzić wokół siebie sporą grupę zwolenników.
Radna Urbańska w trakcie kadencji pozbyła się większego z dwóch mieszkań. Straciła też finansowo, bo emerytura to jednak nie to samo co umowa o pracę na Politechnice Częstochowskiej. Mimo mniejszych dochodów radnej udało się spłacić wszystkie posiadane w 2018 roku kredyty.
Piotr Wrona– radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Piotr Wrona zanim na dobre zadomowił się w polityce prowadził własną firmę, która zajmowała się dystrybucją preparatów i odczynników chemicznych dla przemysłu, zresztą zgodnie z jego wykształceniem – jest magistrem chemii. W radzie miasta będzie zasiadał po raz trzeci. Karierę polityczną zaczynał od wiceprzewodniczącego klubu radnych PiS, po czym w kolejnej kadencji został jego przewodniczącym. Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Ukończył – znane w Polsce – studia MBA na Collegium Humanum.
Wrona po rezygnacji z własnej działalności gospodarczej „zwiedził” kilka spółek Skarbu Państwa, odkąd w Polsce rządził PiS (2015-2023). Radny zaczynał od spółki Bioeko Grupa TAURON z Jaworzna, ale w międzyczasie miał fuchę członka radny nadzorczej w spółce Częstochowa Wiolinowa (będącej „córką” Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.). Potem, przeszedł na wiceprezesa do również zależnej od RFG spółki Jurajski Agro Fresh Park. Ostatecznie wylądował w spółce energetycznej TAURON na stanowisku dyrektora.
Przez 5 i pół roku radny Wrona znacznie powiększył własne oszczędności – z 57 tysięcy złotych na 220 tysięcy. Ma też odłożoną niezłą sumkę w Pracowniczym Planie Kapitałowym i w akcjach PKN Orlen oraz Tauron PE. Przede wszystkim jednak portfel radnego uległ zdecydowanej poprawie, dzięki oczywiście pracy w spółkach Skarbu Państwa.
Sebastian Trzeszkowski – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Sebastian Trzeszkowski urodził się w Częstochowie. Jest członkiem Lewicy, wcześniej działał w młodzieżówce tej partii, co dało mu szansę na pracę jako inspektor w MPK. Ukończył studia MBA w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Trzeszkowski był asystentem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, dopóki Sejm nie zakazał zatrudniania asystentów i doradców w samorządach. Jest założycielem Stowarzyszenia „Aktywna Częstochowa”, zajmującego się lewicową propagandą przy pomocy portalu internetowego oraz gazety. Trzeszkowski wsławił się w ostatnim czasie głośną akcją przejęcia Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, czym jawnie wystąpił przeciwko lewicowym władzom spółdzielni, w tym byłej żonie prezydenta – Sylwii Matyjaszczyk.
Radny Trzeszkowski nigdy nie posiadał żadnych nieruchomości, tak na początku, jak i na końcu kadencji. Wcześniej nie miał samochodu – nabył go będąc radnym (Volvo XC 60 z 2015 roku).
Tomasz Tyl– radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Tomasz Tyl urodził się w Częstochowie. Jest członkiem Lewicy i jak wielu jej działaczy studiował na Politechnice Częstochowskiej. W przeszłości działał w Partii Demokratycznej, był przewodniczącym jej częstochowskich struktur. W rodzimym samorządzie jest społecznym rzecznikiem ds. osób niepełnosprawnych. Uwielbia brylować w mediach, np. na portalu „Aktywna Częstochowa”.
Tyl – podobnie jak większość radnych – skorzystał zawodowo dzięki powiązaniom politycznym. Pracuje w Wodociągach Częstochowskich, jako inspektor ds. technicznych.
Podczas kadencji lat 2018-2024 stracił co prawda oszczędności (32 tysiące złotych), ale zyskał 36-metrowe mieszkanie o wartości około 270 tysięcy złotych oraz nabył działkę rekreacyjną wraz z domem o wartości około 250 tysięcy złotych. Stał się też właścicielem kolejnego samochodu – wcześniej posiadał Kie Ceed 1.4 z 2014 roku, teraz ma również Kie Sportage 1.6 z 2019 roku.
Radny Tyl jako pracownik częstochowskich wodociągów chętnie sięga po „zakładowe” pożyczki.
red.