Analiza początkowych i końcowych oświadczeń majątkowych radnych VIII kadencji część 5.
Czas biegnie nieubłaganie i większość mieszkańców Częstochowy zapomniała już, kto zasiadał w radzie miasta VIII kadencji, przypadającej na lata 2018-2024. Zresztą, sporej grupie radnych z tamtego okresu mieszkańcy w ostatnich wyborach samorządowych (kwiecień 2024) podziękowali za usługi.
Zanim jednak na dobre rozstaniemy się z radnymi VIII kadencji, tymi, którzy zdaniem elektoratu nie zasłużyli, a także tymi, którzy zasłużyli, by zasiadać w fotelach radnych – poddajmy analizie oświadczenia majątkowe wszystkich radnych minionej kadencji rady miasta Częstochowy, porównując ich stan posiadania na początku kadencji, z jej końcem.
Jak bardzo i czy w ogóle radni powiększyli swoje majątki?
Andrzej Sowa – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Wspólnie dla Częstochowy)
Radny Andrzej Sowa po raz pierwszy znalazł się w radzie miasta Częstochowy dzięki temu, że radny Konrad Głębocki zrezygnował z funkcji radnego na rzecz fotela w Sejmie. Był to rok 2015.
W kolejnych wyborach samorządowych w 2018 roku, Sowa z powodzeniem ubiegał się o reelekcję i ponownie został radnym miasta Częstochowy.
Andrzej Sowa ukończył pedagogikę na Akademii Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Jana Długosza) i od prawie 30 lat pracuje jako kierownik działu Poczty Polskiej.
Z pierwszego oświadczenia majątkowego poprzedniej kadencji rady miasta w 2018 roku, złożonego przez radnego Andrzeja Sowę wynika, że posiadał dość skromne oszczędności. Można by rzec, że jego zasoby pieniężne były wówczas przeciętne. Przez 5 lat, radny znacznie powiększył swoje oszczędności. Gdy zaczynał miał prawie 75 tysięcy, gdy skończył już bez mała 150 tysięcy złotych.
Radny Sowa podczas kadencji rady miasta 2018-2024 wymienił też samochód, do której to marki wyraźnie ma sentyment. Citroena C2 z 2007 roku zamienił na Citroena C3 z 2018.
Beata Struzik – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Prawo i Sprawiedliwość)
Radna Beata Struzik, jest architektem i prowadzi własną działalność gospodarczą. Od dawna angażowała się w sprawy dzielnicy Kiedrzyn w Częstochowie, w której mieszka, co zaowocowało mandatem radnej po raz pierwszy.
Trudno dociec dlaczego (być może z powodu podziału majątku), ale dom radnej o powierzchni 140 mkw. stracił na wartości ze 340 tysięcy złotych w roku 2018 na 190 tysięcy w roku 2024. Ponadto radna podczas kadencji nabyła nową nieruchomość o powierzchni 1.000 mkw. wartą 150 tysięcy złotych.
Radna Struzik dokupiła również do posiadanego wcześniej Citroena C4 Picasso z 2010 roku, Dacie Duster z 2019.
Krystyna Stefańska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Wspólnie dla Częstochowy)
Radna Krystyna Stefańska po raz pierwszy znalazła się w radzie miasta Częstochowy w 2014 roku. Wówczas kandydowała z listy Prawa i Sprawiedliwości, jako przedstawicielka partii Jarosława Kaczyńskiego. Gdy jednak za pomyłkę przy głosowaniu nad stawkami podatku od nieruchomości została zawieszona w partii i klubie radnych, Stefańska sama z PiS-u odeszła. W kolejnych wyborach samorządowych w 2018 roku wystartowała z ugrupowania powołanego tuż przed wyborami przez lewicowego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka – „Wspólnie dla Częstochowy”. Mandat radnej zdobyła jako jedyna reprezentantka komitetu Matyjaszczyka.
Radna Krystyna Stefańska z wykształcenia jest technikiem ceramiki artystycznej po częstochowskim „Plastyku”. Przez wiele lat prowadziła własną działalność gospodarczą – miała sklep z bielizną. W trakcie kadencji 2018-2024 otrzymała zatrudnienie w miejskim podmiocie – ZGM TBS.
Z porównania oświadczeń – początkowego i końcowego – wynika, że radna Stefańska nieznacznie powiększyła swoje oszczędności. Radna w ostatnim oświadczeniu majątkowym nie podała wartości działki niezabudowanej o powierzchni 0,0246 ha, nabytej od Gminy Częstochowa w 1998 roku. Wyceniła tę nieruchomości w pierwszym oświadczeniu na kwotę 750 tysięcy złotych.
Radna Stefańska w nowej kadencji poniosła jednak bardzo poważną stratę. Z jej końcowego oświadczenia wynika, że nieruchomość o powierzchni 750 mkw., której jest wraz z mężem właścicielką 50 % udziałów, straciła na wartości o ponad połowę. W 2018 roku radna wyceniała ją na ponad 4 miliony złotych, a w 2024 już na niespełna 2 miliony.
Znacząca i pozytywna zmiana w życiu radnej Krystyny Stefańskiej nastąpiła w środku kadencji w jej rocznych dochodach. Praca w ZGM daje jej ponad 90 tysięcy złotych rocznie.
Radna Stefańska w trakcie kadencji 2018-2024 wymieniła też wszystkie trzy samochodu na trzy nowsze.
Agata Pawłowska – radna VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Radną, podczas kadencji rady miasta Częstochowy na lata 2018-2024 była Agata Pawłowska. Zastąpiła ona Przemysława Wronę, który sam złożył mandat radnego i opuścił Częstochowę. Stało się tak dlatego, że zwolniony mandat przysługuje kandydatowi z tej samej listy i tego samego okręgu, który jako kolejny uzyskał najwyższą liczbę głosów.
Agata Pawłowska z zawodu jest nauczycielką języka polskiego, choć gdy rozpoczynała kadencję w radzie miasta na lata 2018-2024 nigdzie nie pracowała. Wcześniej kierowała częstochowską delegaturą kuratorium oświaty, a jako Agata Ledwoń szefowała wydziałowi edukacji urzędu miasta Częstochowy. Na liście Platformy Obywatelskiej do rady znalazła się z racji przynależności do partii.
Z oświadczeń majątkowych radnej Agaty Pawłowskiej – początkowego i końcowego – wynika, że w trakcje kadencji wzbogaciła się o oszczędności, których wcześniej nie miała. Nadal jednak nie posiada żadnych nieruchomości. Przed rozpoczęciem przygody z radą miasta Częstochowy, Pawłowska nie osiągała żadnych dochodów, pod koniec podjęła pracę, jednak nie ujawniła miejsca zatrudnienia. Ponadto radna wymieniła samochód – ze starszego na nowszy.
Ryszard Szczuka – radny VIII kadencji rady miasta Częstochowy
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
Ryszard Szczuka jest najstarszym częstochowskim radnym (74 lata). Nie tylko z wieku, ale i doświadczenia jest seniorem wśród radnych – w radzie miasta zasiadał od 1994 roku do kwietnia 2024 roku. Był w tym czasie m.in. członkiem zarządu miasta, wiceprzewodniczącym i przewodniczącym rady miasta. Szczuka znany jest przede wszystkim jako prezes spółdzielni mieszkaniowej „Nasza Praca”, z którą zawodowo związany jest od 1980 roku. Po dekadzie wiceprezesowania, w 1990 roku został jej prezesem i jest nim do dnia dzisiejszego. Za młodu był działaczem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, teraz jest członkiem Lewicy. Działa w Rotary Club.
Bez wątpienia radny Ryszard Szczuka jest najbogatszym spośród radnych. Jego zasób nieruchomości może doprowadzić o zawrót głowy.
Z porównania oświadczeń – początkowego i końcowego – wynika, że radny Szczuka zamienił ponad 67-metrowe mieszkanie na nieco mniejsze – 53 mkw. W trakcie kadencji 2018-2024 stracił też lokal użytkowy o powierzchni 74 mkw., ale zyskał kolejny garaż. Z tego tytułu w oświadczeniu końcowym w pozycji „dochody” nie wpisał zysku z najmu lokalu użytkowego, ale i tak jego roczne apanaże są ogromne.
Tym bardziej nie dziwi fakt, że radny Szczuka od czasu do czasu wymienia samochody na nowsze.
Gdy rozpoczynał kadencję 2018-2024 podał w oświadczeniu majątkowym, że posiada niewielki dla niego kredyt. Dziś, nie ma względem banków żadnych zobowiązań finansowych.
Renata R. Kluczna