Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

WĘDKARZ: Zarybienie brzaną

Od kilku lat Okręg PZW w Częstochowie prowadzi akcję zwiększenia populacji brzany i świnki w wodach regionu. Zwiększone zarybienie różnorodnym materiałem zarybieniowym prowadzi się  z założeniami przedmiotowych operatów rybackich. Właśnie do naszych wód trafili przedstawiciele wymienionych gatunków ryb. Tak jak co roku, właśnie w okolicach lipca odbywa się zarybienie tymi rybami.

Do opisu zarybienia dodam słów kilka o poszczególnym gatunku, by przybliżyć Czytelnikom jego sylwetkę, bo nawet wielu wędkarzy nigdy nie ma możliwości zobaczenia na żywo tych ryb. Najpierw zajmijmy się brzaną. 

Barbus barbus (wymiar ochronny 40 cm, okres ochronny 1.01 – 30.06., limit ilościowy – 2 szt. przepisy obowiązujące na terenie Okręgu PZW w Częstochowie) występuje w środkowej Europie, we Francji i południowo-wschodniej Anglii oraz w rzekach Niemen i Dniepr. Ta wrzecionowata oliwkowo-zielona ryba z czterema wąsikami w mięsistych wargach, żyje w prawie wszystkich rzekach w Polsce. Najliczniej występuje na tych odcinkach rzek, które charakteryzują się dużym przepływem wody, dnem kamienistym, żwirowym lub piaszczysto-żwirowym.

Poszczególne odcinki rzek, na których brzana jest gatunkiem przewodnim, nazwano „krainą brzany”. 
W naszym okręgu ryby te najliczniej występują: w Liswarcie, Pilicy i Warcie. Wieloletnie zarybianie tych rzek spowodowało, że poszczególne stada zaczęły się odnawiać. Wiadomo, że niskie stany wody w naszych rzekach spowodują, że stada tych ryb nie będą tak liczne jak kiedyś, ale dobry wędkarz je wytropi i złowi. Zarybienie tą długowieczną rybą (w sprzyjających warunkach może żyć nawet kilkanaście lat) naszych wód jest ważne, bo nie ma silniejszego i waleczniejszego gatunku, oczywiście jeżeli porównamy sztuki o tej samej masie ciał. Dorasta ona nawet do 90 cm i może ważyć kilka kilogramów. 

Brzanę łowimy metodą gruntową lub spławikową (przepływanka) na dowolną przynętę, bo lubi ona wszystko – od wszelkiego rodzaju robaków, poprzez różnego rodzaju ziarna do żółtego sera i mielonki. Nie stroni ona również od małych rybek, dlatego też często staje się łupem spinningistów, którzy swoje przynęty prowadzą przy dnie. 

Słów kilka o rozrodzie tej ryby. By odbyć pierwsze tarło samce brzany muszą mieć 2-3 lata, a samice być o rok starsze. Tarło tej ryby może odbywać się nawet do końca sierpnia, wszystko zależy od temperatury wody, która powinna wynosić 15-18 °C. Natura wymyśliła dla tej ryby ochronę w trakcie tarła, bo raczej nikt nie pokusi się o zabranie ryby w celu konsumpcyjnym wtedy, gdy jej mięso jest trujące, a w szczególności ikra. Nie jest to śmiertelne, ale może wywołać poważną biegunkę. 

Ta właśnie opisywana przeze mnie ryba zasiliła pod koniec lipca nasze rzeki. Do Pilicy, Warty i Liswarty trafiło 80 kilogramów 2 letniej i większej brzany (około 1.200 sztuk o długości 15-35 cm, spora grupa tych ryb w przyszłym roku odbędzie już samodzielne tarło), zakupionych z funduszu Kół oraz 16 tysięcy sztuk narybku letniego, zakupionych przez Okręg. Ryby te kupiono w ośrodkach zarybieniowych, które znajdują się w miejscowościach Szczodre i Świnna Poręba.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content