Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Walentynkowe zwyczaje Polaków

Walentynki na stałe wpisały się w kalendarz obchodzonych w Polsce świąt. Zwyczaj obchodzenia dnia św. Walentego podoba się zdecydowanej większości dorosłych Polaków, tylko 9% z prawie 3 tys. zapytanych neguje to święto.Choć plany i pomysły dotyczące celebrowania Walentynek w niektórych przypadkach wyraźnie różnią kobiety i mężczyzn, to zakochani przeważnie spędzają ten dzień ze swoim partnerami życiowymi lub z przyjaciółmi. Dla wielu z nas celebrowanie tego święta to dowód miłości. Ponadto to dobra okazja do sprawienia bliskiej osobie niespodzianki.

Walentynkowe marzenia kobiet i mężczyzn
Panie – z natury romantyczki – marzą o odrobinie szaleństwa i przygody. Wiele kobiet chciałoby zostać zaskoczone niecodzienną atrakcją, jak lot balonem czy wspólny masaż. Marzą też o zaproszeniu do eleganckiej restauracji, czy szalonej, niezapowiedzianej wycieczce.

Panowie zaś, na pierwszym miejscu wśród preferowanych planów na walentynkowy wieczór wymieniają kino lub restaurację, następnie niecodzienną atrakcję, a dopiero na końcu romantyczną kolację w domu.

Obie płcie oraz częściej sięgają po niespodzianki w formie przeżyć, które dają możliwość spełnienia marzeń ukochanej lub ukochanego. Zabierając partnera w ciekawe miejsce lub organizując niezapomniany wieczór, mamy szansę nie tylko na przyjemne spędzenie razem czasu, ale i na urozmaicenie codziennej rutyny w związku. Co ciekawe, badania pokazują, że to kobiety zdecydowanie częściej są pomysłodawczyniami niestandardowych prezentów, takich jak przejażdżka ferrari, lot w aerotunelu czy wizyta w Escape Room.

Prezenty – kobiece i męskie preferencje
Upominki są nieodłącznym elementem celebrowania Dnia Zakochanych. Kobiety na prezent chciałyby otrzymać miłą niespodziankę w formie vouchera – na zakupy, masaż czy do salonu SPA. Wśród preferowanych prezentów dla Pań wysoką pozycję zajmują również perfumy, biżuteria i kwiaty. Na liście wymarzonych podarków pojawiają się również te w formie przeżyć, jak sesja fotograficzna, lekcja tańca czy makijażu.

Panowie również deklarują chęć otrzymania walentynkowych upominków w formie emocji, które dostarczą im adrenaliny, jak na przykład przejażdżka sportowym samochodem, skok ze spadochronem czy lot awionetką. Nie pogardzą też perfumami czy prezentem niespodzianką.

Ciekawostki

* Pod imieniem Walentego kościół zna 16 świętych oraz 3 święte Walentyny. 

* Według autorów książki „Święty Walenty – patron zakochanych” Barbary i Adama Podgórskich, aż trzech duchownych kościoła katolickiego o imieniu Walenty, którzy następnie zostali wyniesieni na ołtarze, może być uwzględnionych jako patronów walentynkowych obchodów. Pierwszy to kapłan Walenty, męczennik rzymski, zgładzony około 269 r. podczas prześladowania chrześcijan, wznieconego za panowania cesarza Klaudiusza II Gota. Drugim jest Walenty z Terni, biskup, prezbiter rzymski sprowadzony do Rzymu i po długich męczarniach stracony w 306 r. Przypuszcza się jednak, iż chodzi o jedną i tę samą osobę, cieszącą się kultem zarówno w Rzymie, jak i w Terni. Trzeci, to postać Walentego żyjącego w połowie V wieku, misjonarza Recji, biskupa Pasawy.

* Ostatecznie przyjęto, że św. Walentym – patronem zakochanych był biskup z Terni (obecnie włoska Umbria). Jest to jedyne miejscem na świecie, gdzie 14 lutego ludzie są zwolnieni z pracy. W tym dniu do miasteczka przyjeżdżają młode pary, które w miejscowej katedrze przy grobie św. Walentego, ślubują sobie, że do końca roku wezmą ślub.

* W Polsce święty Walenty, zanim stał się patronem zakochanych, przez stulecia był przede wszystkim patronem ludzi cierpiących na epilepsję i choroby nerwowe. 

* Walenty jako diabeł (także Walanty lub Walek) przetrwał w dawnych ludowych powiedzeniach np. „Walenty bez pięty”, co zgodne jest z tradycyjną ikonografią przedstawiającą diabła, który zamiast stóp ma końskie lub kozie kopyta. 

* Wśród graczy w karty można usłyszeć zawołanie: „Rżnij Walenty, piekła nie ma”.

Przysłowia

* Gdy na św. Walenty mróz – chowaj sanie, szykuj wóz.

* Jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content