Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

W obronie świętego Mikołaja

Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie. Jestem także dziadkiem, więc mam obowiązki dziadowskie. I jedno z drugim walczy, gdy wychowanie patriotyczne schodzi na poziom przedszkolny.

Muszę tu przeprosić za subiektywizm z tego dziadostwa płynący. Szanuję i cenię naszych urzędowych edukatorów, krzewicieli patriotyzmu. Z szacunkiem mogę mówić o aktywności, troskliwości i opiekuńczości naszych miejskich przedszkolanek. Ale nie mogę zrozumieć jaki sens ma ideologizacja wychowania kilkuletnich dzieciaków, w duchu, który, najdelikatniej, określić można jako „turboczarnkizm”. Czyżby tak mocno chciano zapunktować u Ministra, by ten łaskawie zwiększył subwencję oświatową?

Z okazji Święta Niepodległości zorganizowano przedszkolny festiwal piosenki patriotycznej. Występujące maluchy, reprezentujące kilkanaście miejskich przedszkoli, elegancko ubrane, postawiono na scenie pod napisem „Śpiewam dla Ciebie Polsko, Ja dumny Patriota”. Biało-czerwone baloniki podkreślały wzniosłą treść owego hasła. Gdyby ten obyczaj miał być kontynuowany, proponowałbym atrakcyjniejsze dla najmłodszych hasełko: „Śpiewam sobie, tram-ta-dra-tam, bo ja dobry demokrata…”

Mam cichą nadzieję, że oszczędzono, umocowanego w tradycji, horroru, pieśni z obrazowanymi scenami: „spójrz Kościuszko na nas z nieba, jak w krwi wroga będziem brodzić”, albo „temu pierwszy w łeb wypalę pod kościołem Karmelitów”. Nie jest to łatwe, bo nasze pieśni patriotyczne pełne są trupów, bycie zaś bohaterskim trupem nie jest najlepszym wzorem kariery dla młodzieży. Może, przez delikatność preferowano sympatyczniejsze: „płynie Wisła, płynie…”, „jak długo na Wawelu”, „ukochany kraj, umiłowany kraj”, albo profetyczne „krew naszą długo leją katy”. Tak czy owak, chciano dobrze, wyszło jak zawsze, trochę śmiesznie, trochę strasznie. 

Z patriotyzmem bowiem tak jest, że trzeba stopniowo dojrzewać do poczucia obowiązków społecznych. A jak się na siłę do głów uczucia ładuje, wychodzi ich parodia. Chodzą potem „dumni Polacy” i pięściami odganiają Nigeryjczyków, by nie zanieczyszczali swym dopingiem patriotycznej gry Ivi Lopeza. Czym skorupka za młodu nasiąkła itd… Możliwa jest też hipoteza, że za pośrednictwem dzieci, chciano umocnić patriotyczne uczucia ich rodziców. Tu burzy się moja dusza dziadowska. Choć akurat moich wnucząt rzecz nie dotyczy, ogólnie nie lubię jak się dzieci zmienia w małpki, prezentujące się ku rozweseleniu dorosłych. 

Z szacunkiem odnosząc się do innowacji edukacyjnych, jakoś wolę starocie związane z wiarą w istnienie Świętego Mikołaja. Za barbarzyńskie obrażanie dziecięcych uczuć uważam wygłaszanie mądrości, że takowego nie ma i nie było. Nawet, jak rozum mówi coś innego, serce nakazuje udawać, bo obyczaj dawania i otrzymywania prezentów uczy międzyludzkiej solidarności. Nie odbierajmy także przydomka Święty. Bo świętym jest ten, kto czyni dobro i dobrem tym się dzieli. 

Proszę zatem, być może w imieniu podobnie myślących babć i dziadków, nie zastępujcie starego nowym, nie narzucajcie maluchom obowiązków moralnych, których jeszcze nie potrafią zrozumieć, uczcie ich kochać konkretnych ludzi, a nie abstrakcyjne idee. Święty Mikołaj też jest biało-czerwony, a w dodatku sympatyczny.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content