Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Uważaj na powikłania grypowe

Złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, mięśni i gardła – takie objawy nie koniecznie muszą oznaczać przeziębienie. To może być sygnał, że nasz organizm zaatakował wirus grypy, który nie leczony może doprowadzić do ciężkich powikłań. 

Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Próbujemy się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy idziemy do lekarza. 

Grypa co roku kosztuje nas dużo zdrowia i pieniędzy, a można łatwo jej zapobiec. Szczepienie jest jak dotąd najskuteczniejszą (70-89 %) metodą walki z wirusem i jego ciężkimi powikłaniami. Najbardziej narażone zachorowaniem na grypę są małe dzieci, osoby starsze i przewlekle chore. Według aktualnych międzynarodowych zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby chętne, choć co sezonowe szczepienie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka. W roku 2016 Główny Inspektor Sanitarny rozszerzył zalecenia odnośnie grup osób, które powinny szczepić się przeciw grypie o pracowników służb publicznych, ponieważ pełnią oni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa.

– Warto, aby każdy obywatel corocznie korzystał z profilaktyki grypy jaką jest szczepienie ochronne. Są jednak grupy zawodowe, które szczególnie powinny zadbać o swoją kondycję, ponieważ ich zdrowie przekłada się na zdrowie innych. Należą do nich np. pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych oraz pozostałe osoby, których praca polega na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem – powiedział krajowy Główny Inspektor Sanitarny.

Grypa i jej powikłania są szczególnie groźne dla osób chorych, przemęczonych i z obniżoną odpornością. Ponad 30 % przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo co oznacza, że nie zdając sobie sprawy z zakażenia, możemy być źródłem zagrożenia dla osób z otoczenia. Niezwykle istotne jest nie tylko właściwe diagnozowanie i rozpoznawanie objawów grypy, ale również podejmowanie działań profilaktycznych. Dlatego grypie warto zapobiegać. Najlepszym okresem na szczepienie jest początek sezonu grypowego, co nie wyklucza możliwości zaszczepienia się w późniejszym terminie. Zachorowanie na grypę wiąże się bowiem z ryzykiem wystąpienia powikłań, czasem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia. Jak pokazują dane, na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba.

Szczepienia to realna korzyść, bo jeśli nawet zdarzy nam się zachorować to szczepionka z pewnością zmniejszy ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego warto już teraz poddać się szczepieniu ochronnemu i zabezpieczyć się przed nadchodzącym sezonem grypowym.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content