Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Trzy razy tak dla wolontariatu

14 września w Urzędzie Miasta Częstochowy odbyła się konferencja „Wolontariat Wchodzę Wygrywam!”. To inauguracja większego projektu „Wolontariat – nowe podejście – lepsze rezultaty”, który odbywa się pod honorowym patronatem Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Adama Matusiewicza Marszałka Województwa Śląskiego.

Organizatorami konferencji byli: częstochowskie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy „Agape” w partnerstwie ze Śląskim Forum Organizacji Pozarządowych “KAFOS” oraz Associazion di Promozione Sociale Mondo Nuovo z Włoch. Jak zapewniali, konferencja miała na celu ukazanie wolontariatu jako istotnej aktywności obywatelskiej i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu na terenie województwa śląskiego. Sam projekt z kolei ma za zadanie stworzenie warunków dla dynamicznego postępu tych idei oraz zwiększenie liczby wolontariuszy w województwie.

W programie konferencji przewidziane były wystąpienia przedstawicieli organizatorów, którzy omówili kolejno aktualną sytuację i strategię rozwoju w województwie śląskim, a także rolę i znaczenie ochotniczej pracy dla innych we Włoszech oraz metody i formy jej promocji. W drugiej części Bożena Szecówka, Zastępca Naczelnika Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych, opowiedziała o działalności miasta Częstochowy w zakresie wolontariatu. Przedstawiła szereg projektów, którymi władze miasta starają się pomóc zarówno ochotnikom, jak i ich podopiecznym. Na koniec omówiła ważną rolę promocji akcji wspierania potrzebujących, która nie powinna być kojarzona z przymusem. Następnie Anna Zalewska, Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych powiedziała krótko o idei wolontariatu, jego historii oraz przedstawiła, jak wygląda pomoc osobom potrzebującym w innych krajach Europy.

Na koniec odbyła się dyskusja panelowa, w której udział wzięły osoby związane z częstochowskim środowiskiem wolontariuszy. Anna Kruczek, Agnieszka Miklewska oraz Paweł Bilski dyskutowali na temat aktualnej sytuacji organizacji wolontariackich oraz ich przyszłości. Na pytania Ryszarda Majera, prowadzącego dyskusję, odpowiadali pełni entuzjazmu i wiary. Bez wahania wyrażali nadzieję zawiązaną z instytucjami zajmującymi się pomocą, a także z sylwetkami ludzi dobrej woli.

Obecni na sali sesyjnej Urzędy Miasta mogli przekonać się, czym naprawdę jest wolontariat i jak bardzo jest on potrzebny współcześnie. Podczas, gdy mówi się o malejącym przyroście naturalnym oraz o starzejącym się społeczeństwie, takie działania, jak ochotnicza pomoc wydaje się naturalnym odruchem ludzkim.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content