Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Transportu i igrzysk!

Wydłużona majówka spowodowała lekki zastój, nie tylko w gospodarce, ale w życiu miast. Także w Częstochowie jakoś cicho, jakby miasto budziło się dopiero z majowego wypoczynku.

Na scenie politycznej było jakoś cicho, nawet media krajowe żywiły się ostatnio głównie wydarzeniami zagranicznymi: a to bojkot Ukrainy, tam znowu wybory w Grecji i Francji. Na szczeblu krajowym debatę publiczną ożywiły kontrowersje związane z hymnem w wydaniu Jarzębiny. Także w Częstochowie jakoś cicho, jakby miasto budziło się dopiero z majowego wypoczynku. Protest głodowy przeniósł się do Nysy, przysnęło nam MPK, zepsuł się nowy tramwaj, ale z tego masowego wypoczynku skorzystała przynajmniej kultura. Roztańczyły się aleje i nawet Matyjaszczyk dał się porwać w ramiona Muńkowi.
– Pani, i jak tu jeździć? – To może na gapę…
Kierowców zwykle zaskakuje zima, Częstochowę zaskoczyła w tym roku… majówka, a właściwie majowa podwyżka. Nie, nie została wprowadzona znienacka, zapowiadana była od miesiąca – weszła w życie 1 dnia miesiąca. Obowiązują nowe nominały biletów – nikt nie protestował, bo każdy głowił się, gdzie takowy bilet kupić. Zresztą, podwyżka nieoficjalnie weszła w życie już kilka dni wcześniej, ponieważ kioski nie zaopatrywały się w stare bilety – nie opłacało im się robić zapasów. A więc pasażerowie kupowali droższe bilety u kierowcy. Z końcem kwietnia dystrybutorzy biletów nie mieli więc ani starych, ani nowych biletów, bo nie zdążyli zaopatrzyć się w towar na 1 maja. Ponoć w hurtowniach nie było, kioskarze nie zadbali – przecież można kupić u kierowcy (drożej), w biletomatach (3 na terenie miasta) albo w punktach sprzedaży MPK (daleko). Kto winny? Dziwne… winnego brak. Kioskarze mówili: hurtownie nie zrealizowały zamówienia, a MPK twierdzi: bilety przygotowaliśmy dawno, ale dystrybutorzy nie zgłosili się po nie w odpowiednim czasie. MPK żali się, że nowe nominały zostały wprowadzone w niedogodnym czasie – weekend majowy. No jak pech, to pech! Tydzień po majówce bilety kupić już łatwiej, ale jeszcze nie we wszystkich punktach sprzedaży. W tyle pozostaje nadal Ruch. A jakie są nowe stawki? Bilet jednorazowy podrożał z 2,50 do 3 zł, podmiejski z 3,80 do 4,20 zł, dobowy z 11 do 12 zł. Forumowicze się śmieją: „Wybierajcie tańszego przewoźnika na mieście, czyli PKS, tam bilet kosztuje 2,80 zł na terenie miasta” – pisał „t686k”.
– Pani, i jak tu jeździć? – No przecież nie Twistem!
Majowego wypoczynku pozazdrościł wszystkim nasz feralny Twist. A już był w ogródku, już witał się z gąską i… wypadł z szyn, nabawił się usterki. Na „rehabilitację” pojechał do bydgoskiej macierzy. 2 dni na torze, 2 dni w Pesie. Jednak praca w transporcie nie zna litości: piątek świątek pracować trzeba, także nawet Twist musiał sobie przerwać wypoczynek. Na torowisko powrócił 3 maja. Ale nie narzekajmy na detale, cieszymy się, że komunikacja tramwajowa w ogóle jeździ, bo w wakacje zostanie prawdopodobnie całkowicie zawieszona. Planowany jest remont torów w zajezdni. Na pocieszenie informacja: od 11 maja nasz czerwony pechowiec będzie miał towarzystwo – do częstochowskiej zajezdni przetransportowany zostanie drugi Twist. Może będzie miał więcej szczęścia niż jego starszy brat.
-Pani, i jak tu żyć? – A może by tak… kulturalnie?
Podejrzane. Bywają tygodnie przytłaczające, żałobne. Bywają też takie, w których jest politycznie i kontrowersyjnie. Tydzień ostatni był jednak podejrzany. Podejrzanie radosny. W dodatku jakiś kulturalny. Dziwne…
Artystyczne kuriozum zapoczątkowało Gaude Mater, które zorganizowało Festiwal Muzyki Sakralnej (1-6 maja). Było jubileuszowo, międzynarodowo i różnorodnie: czasem widowiskowo (koncert Gregorian), innym razem kameralnie (spektakl „Przejście” Leszka Mądzika) lub zaskakująco – bo kto z nas słyszał kiedykolwiek dźwięk harmoniki szklanej, verrofonu czy fletni Pana? Festiwal jest wydarzeniem unikatowym w skali krajowej i jednym z największych przedsięwzięć kulturalnych w mieście, dodatkowo objętym patronatem przez Ministerstwo Kultury i Sztuki oraz Episkopat Polski. Małgorzata Nowak, dyrektorka festiwalu oraz ośrodka „Gaude Mater”, została nawet wyróżniona nagrodą Ministra Kultury za wkład w organizację festiwalu. Wyrafinowana forma imprezy nie trafia jednak w upodobania każdego melomana. To nic, ponieważ muzykomanów czekała alternatywna szansa zaspokojenia gustów muzycznych. Obchody artystycznego jubileuszu Muńka (6 maja), który zadebiutował na scenie 30 lat temu na studniówce w IV L.O., ściągnęły na pl. Biegańskiego tłumy. Teksty jubilata rozbrzmiały w przeróżnych stylistykach muzycznych i w wykonaniu kilkunastu gwiazd estrady: Kasi Kowalskiej, Stanisława Soyki, Grabaża czy Piotra Machalicy – wymieniać można długo. Tłum oszalał na dobre, kiedy na scenie zjawił się Muniek i podgrzał atmosferę „częstochowskimi” przebojami, rozbrzmiał „King”,  „IV L.O.” czy „Miasto” z chwytliwym tekstem: „Jesteśmy ze świętego miasta/ Medalikarze mówią basta!”. Entuzjazm tłumu jakby trochę przygasł, kiedy na estradę wkroczył Krzysztof Matyjaszczyk. Prezydent miasta, którego dziwnym trafem zabrakło w Częstochowie, kiedy odbyła się ogólnokrajowa akcja protestacyjna Solidarności (19 kwietnia), jak i w Święto Pracy, gdy na Placu Pamięci Narodowej manifestowało ponad sto osób, wręczył Staszczykowi prezent: jego portret autorstwa grupy Monsfur. Wejście na rockową estradę podszyte było niemałym ryzykiem – w tłumie zapanowała krępująca cisza, tu i ówdzie powiał lekki gwizd. Muniek jakby wyczuł niepokój społeczny i zagadał publiczność: „To podobno fajny gość z Rakowa”. Do politycznej manifestacji nie doszło.
Skromniejszą formę świętowania zrealizowali uczniowie Gimnazjum nr 1 we współpracy z uczniami „plastyka” (8 maja). Obchody dotyczyły drugiej artystycznej osobowości związanej z Częstochową. Poetka Halina Poświatowska obchodziłaby w tym roku 77 urodziny. Z tej okazji, już w dniu poprzedzającym jubileusz, młodzież przygotowała happening: III Aleją przeszedł pochód ze sztandarami poezji, recytowano wiersze i śpiewano piosenki o miłości.
*
W ostatnich dniach miasto zalała podejrzana fala entuzjazmu – władza ściska się z ikoną rocka, tłumy na mieście, przebieranie w ofertach kulturalnych. Wszystko to jakby powywracane do góry nogami, takie radosne. Najweselsza jest jednak myśl, że nie jest to stan chwilowy, bo kulturalna feta dopiero się zaczyna – maj w Częstochowie to miesiąc masowych koncertów gwiazd. W dodatku darmowych. W najbliższy weekend: dwudniowy festiwal Reggae On, tydzień później Juwenalia. Tylko Pani, czy na te imprezy będzie czym dojechać?

Foto: W. Sambor

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content