9 listopada Szkole Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody specjalnej dla szkoły w ogólnopolskim konkursie plastycznym „ASTRA Rozwija Talent”. Wydarzenie uświetniło spotkanie z ambasadorem konkursu – Mateuszem Kusznierewiczem.
Celem konkursu jest odnalezienie i wspieranie talentów plastycznych wśród dzieci oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości plastycznej. Hasło przewodnie konkursu nawiązywało do tematyki morskiej („O czym szumi morze”). W sumie nadesłano około 2 000 prac z blisko 600 szkół z całej Polski.
Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Miedźnie zgłosiła aż 338 prac, co stanowi rekord wśród wszystkich szkół, które przystąpiły do konkursu. Ten wyjątkowy wynik uczniów został uhonorowany przez organizatorów wyróżnieniem specjalnym właśnie za największą liczbę prac.
9 listopada br. podczas uroczystości w szkole, przedstawiciel marki Astra, inicjatora i organizatora konkursu, przekazał na ręce pani Ireny Kałwak, dyrektor szkoły, wyposażenie pracowni plastycznej o wartości 10 tys. zł. – Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii wyróżniła się w konkursie rekordową liczbą nadesłanych prac. Świadczy to o tym, że uczniowie lubią zajęcia plastyczne. Dają również nam dorosłym sygnał, że chcą dzielić się swoim własnym postrzeganiem świata, przekazać indywidualną wizję tematu, form i kolorów. Różnorodność technik plastycznych umożliwia im ten rodzaj komunikacji i wyrażanie siebie – powiedział Grzegorz Dąbrowski, prezes firmy Class Investment, dystrybutora marki Astra. – Mam nadzieję, że ta nagroda wesprze władze szkoły w organizacji twórczych zajęć plastycznych, a uczniów – jeszcze bardziej zainspiruje do realizowania swoich artystycznych zainteresowań i umiejętności. Może się okazać, że właśnie w gronie tych dzieci jest przyszły wybitny polski artysta plastyk.
W ramach uroczystości na młodych artystów czekała nie lada niespodzianka – spotkanie z Mateuszem Kusznierewiczem, który opowiedział o swojej przygodzie z żeglarstwem i zachęcał do rozwijania pasji. Wybitny polski żeglarz od wielu lat angażuje się w odkrywanie i rozwijanie talentów u dzieci oraz młodzieży w ramach swojej Fundacji Navigare. Jej działalność koncentruje się na stwarzaniu szans młodym, zdolnym żeglarzom, ale Kusznierewicz chętnie angażuje się także w inne wartościowe akcje, które inspirują do rozwijania talentów m.in. plastycznych. – Obserwuję dzieci i młodzież podczas akcji związanych z konkursem i widzę, że to przede wszystkim wspaniała zabawa. Zauważyłem, że jeśli zainspiruje się młodych ludzi, zorganizuje im się wolne od nauki chwile, które mogą spędzić na tworzeniu i realizowaniu swoich pomysłów, nie ma mowy o nudzie i trwonieniu czasu. Zajęcia plastyczne w grupach, to także okazja do rozwoju innych talentów, nie tylko plastycznego – podczas takich akcji dzieci uczą się współpracy i kreatywności – mówił Kusznierewicz. Patronat nad konkursem objęło Ministerstwa Edukacji Narodowej.