Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Szczoteczka do zębów

Od wieków ludzie używali różnych metod w celu utrzymywania higieny jamy ustnej w czystości. Jest to potwierdzone licznymi wykopaliskami archeologicznymi, w których znaleziono takie narzędzia jak: gałązki drzew, wykałaczki, nici lniane, pióra ptasie, czy rybie ości.

Wynalezienie szczoteczki do zębów, czyli urządzenia posiadającego rękojeść, na której pod kątem prostym osadzone jest włosie, datuje się na rok 1498. Sam pomysł został przypisany Chińczykom. Uchwyt najczęściej wytwarzany był z kości bądź bambusa, zaś górna partia szczoteczki z włosia syberyjskich świń (ze względu na jego elastyczność, grubość oraz sprężystość). Drugim wyborem było końskie włosie. Pierwsze informacje o pojawieniu się urządzenia odnaleźć można w XVII-wiecznej chińskiej encyklopedii. W tym samym wieku zaczęto sprowadzać szczoteczkę do Europy. Import urządzenia z Państwa Środka trwał aż do połowy XX wieku. Co do samego projektu, to nie zmieniał się on znacznie. W pewnym momencie uznano, że szczoteczkę można polepszyć stosując inne materiały.

W krajach arabskich używano narzędzia o nazwie miswak lub siwak wykonanego z gałązek lub korzeni roślin wykazujących własności bakteriobójcze. Popularne było również pocieranie zębów kredą lub sodą oczyszczoną.

Pierwszym producentem, który rozpoczął masową produkcję urządzenia był William Addis pochodzący z Anglii. Miało to miejsce w 1780 roku. Jego firma zajmowała się ich sprzedażą i zaopatrywała nie tylko rynek brytyjski, ale i francuski, niemiecki oraz japoński. Rączkę urządzenia wykonywano z kości, a włókna mocowano używając w tym celu drutu, który przechodził przez wywiercone przez środek otwory. 

Pierwszy patent na szczoteczkę do zębów przyznano w roku 1857 Hiramowi Nicholsowi Wadsworthowi ze Stanów Zjednoczonych, ale produkcja masowa została rozpoczęta w roku 1885. Konstrukcja produkowanej szczoteczki była dość skomplikowana: rączka wykonana była z kości w której wywiercono dużą liczbę otworków, w których z kolei umieszczono sierść niedźwiedzia. Nie było to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ sierść zawierała bakterie, nie schła zbyt dobrze, a pojedyncze włosy często wypadały. Dlatego też, naturalne włosie zwierzęce zostało zastąpione materiałami syntetycznymi (zazwyczaj nylonem – pierwsza taka szczoteczka została udostępniona do sprzedaży 24 lutego 1938).

Do 1950 roku już 50% produkowanych szczoteczek było wyposażonych we włosie z włókna syntetycznego. Wiek XX przyniósł kolejne nowe rozwiązania i dziś możemy używać szczoteczek, które mają rozbudowane funkcje. Do ich zadań należy także masaż dziąseł i czyszczenie powierzchni języka.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content