Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Szaleństwo przed częstochowskim Tauron-em

– Takich kolejek nie było nawet za komuny – stwierdził jeden z przedsiębiorców, który – podobnie jak setki innych – w miniony piątek stał w gigantycznym ogonku przed oddziałem Tauron-u w Częstochowie. Wszystko za sprawą zmian w ustawie prądowej i możliwości ubiegania się o niższą cenę za energię elektryczną, o której wcześniej nie poinformowali ani Ministerstwo Energii ani żaden z dostawców prądu. – Skąd miałem wiedzieć. Media trąbią na okrągło wyłącznie o sukcesach władzy, a o tym, co dla ludzi ważne, to już się nie mówi – dodaje częstochowski rzemieślnik.

I rzeczywiście. Wszystkie środowiska skupiające przedsiębiorców jednomyślnie potwierdzają, że zaniedbano kampanię informacyjną o nowych przepisach, a wobec braku szerszej akcji informacyjnej na ten temat, wielu przedsiębiorców nie zdoła złożyć oświadczenia, w następstwie czego już w najbliższym czasie dotkną ich znaczne podwyżki cen energii elektrycznej. Nawet Ministerstwo Energii w piątek przed południem zorientowało się w sytuacji. Do mediów przesłano komunikaty o obawach związanych z małą świadomością wśród mikro- i małych przedsiębiorców, dotyczącą wymogu składania oświadczeń.

A o co chodzi?
28 czerwca br. prezydent podpisał poselską nowelizację „ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych” – z 28 grudnia 2018 r.
Zgodnie z nowymi przepisami, „stare” ceny prądu na poziomie z 2018 roku będą dotyczyły w II półroczu 2019 roku tylko i wyłącznie tych podmiotów, które złożą do 27 lipca 2019 roku stosowne oświadczenie. Mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego i budżetowe oraz uczelnie publiczne, muszą poprzez złożenie oświadczenia udowodnić, że są tymi podmiotami, za które się podają. Sprawa nie jest prosta, bo dotyczy około 1.000 szpitali, ponad 61 tysiąca instytucji sektora finansów publicznych – w tym samorządów, prawie 2 milionów mikrofirm i 57 tysięcy małych firm. Temat nie dotyczy gospodarstw domowych.
Ponieważ złożenia specjalnego oświadczenia było obwarowane terminem do 27 lipca (sobota), w piątek dostawcy prądu przeżyli oblężenie przedsiębiorców chcących płacić za prąd tyle co dotychczas, a nie jak zapowiedziało Ministerstwo Energii od 50 do 70 proc. więcej. Sceptycy twierdzą nawet, że podwyżka może wynieść 300 proc.

Ktoś zapyta dlaczego 27 lipca, akurat w sobotę, a nie chociażby do koniec miesiąca?
Otóż sedno tkwi w przepisach. Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy, na jej wejście w życie było 28 dni. Z ulgi (poprzez złożenie oświadczenia) można skorzystać tylko do czasu obowiązywania nowych cen.
Niestety żadna instytucja państwowa nie zadbała o właściwą kampanię informacyjną. Przedsiębiorcy, zwłaszcza małe firmy, po prostu nie wiedzieli o takiej ustawie. Piątek był więc sądnym dniem nie tylko dla klientów Tauron-a i innych dostawców prądu, ale i dla tych ostatnich.
Infolinia Tauron-u była tak przeciążona, że na połączenie z konsultantem trzeba było czekać ponad godzinę. Rozmowa z przedstawicielem dostawcy prądu nie gwarantowała jednak odpowiedzi na wszystkie pytania petenta. Konsultant dopytywał przełożonych, bo nie wszystko wiedział – na przykład: czy można wysłać oświadczenie pocztą. Sytuacja była na tyle dynamiczna, że informacje od przedstawiciela Tauron-u okazywały się z minuty na minutę nieaktualne.  
Jeszcze w piątek późnym wieczorem zareagowało ponownie Ministerstwo Energii, które – po pierwsze – przypomniało, że ustawa w sprawie cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status, a po drugie – Ministerstwo informowało, jak to zrobić. Z uwagi na sytuację i na fakt, że termin złożenia oświadczeń mijał w sobotę (a nie wszystkie punkty dostawców prądu w soboty pracują) podjęto decyzję o przesunięciu ostatecznej daty na poniedziałek 29 lipca. Ministerstwo Energii przekazało też: „Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę, niedzielę, a w poniedziałek do północy. Oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca br. (decyduje data stempla pocztowego).”
Kto więc nie zdążył złożyć osobiście ważnego oświadczenia może to zrobić w niedzielę lub poniedziałek bądź też wysłać oświadczenie pocztą, najlepiej listem poleconym za potwierdzenie odbioru.

***
Placówki obsługowe Taurona-a będą czynne w najbliższą niedzielę od godziny 9.00 do 17.00. W niedzielę też będzie działać infolinia Tauron-a pod numerem 555 444 333, pod którą można dzwonić w godzinach od 9.00 do 17.00.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • Anna

    Oświadczenia złożone w poniedziałek będą nic nie warte i Elektrownie wyrzucą je do okrągłego segregatora pod biurkuem. Ustawa jasno określa, że termin mija w sobotę, a sobota nie jest dniem wolnym od pracy. Wynika to a contadio z ustawy o dniach wolnych od pracy. Powodzenia!

  • Anna

    Oświadczenia złożone w poniedziałek będą nic nie warte i Elektrownie wyrzucą je do okrągłego segregatora pod biurkuem. Ustawa jasno określa, że termin mija w sobotę, a sobota nie jest dniem wolnym od pracy. Wynika to a contadio z ustawy o dniach wolnych od pracy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content