Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Święto Zmarłych w różnych kulturach i religiach

1 listopada. Wszyscy wybieramy się na groby swoich bliskich, by zapalić znicze i złożyć kwiaty. W Polsce Obchody Święta Zmarłych mają raczej charakter poważny, wspomnieniowy i towarzyszy im głęboka zaduma nad przemijaniem. Tymczasem w różnych miejscach świata to święto jest obchodzone zgoła odmiennie. W Japonii na przykład tańczy się do rytmu bębnów, a w Chinach przy grobach bliskich palone są pieniądze. Ile krajów, tyle tradycji związanych ze wspominaniem zmarłych

Japonia

O-bon, czyli buddyjskie Święto Dusz wypadające w połowie sierpnia jest jednym z najważniejszych świąt w Japonii. Zgodnie z wierzeniami dusze zmarłych powracają w tych dniach na ziemię. Japończycy w gronie rodziny odwiedzają wtedy ich groby, gdzie zostawiają w ofierze ryż i owoce. Na ulicach i w okolicach świątyń mieszkańcy gromadzą się również, aby wykonać rytualny taniec Bon-odori, który przy dźwiękach bębnów taiko ma przywitać przybyłe duchy zmarłych. Świętowanie kończone jest rozpaleniem wielkich ognisk lub pokazami sztucznych ogni, którym towarzyszy rytuał zapalania światełek. Japończycy wypuszczają na powierzchnię morza lub rzek papierowe latarnie, które mają wskazać zmarłym drogę powrotną do ich świata.

Szczególnie widowiskowe jest zakończenie okresu świątecznego w Kioto, gdzie ostatniego dnia na pięciu wzgórzach okalających miasto rozpalane są ogromnie ogniska układające się kolejno w kształt trzech chińskich znaków.

Meksyk

Meksykańskie święto Día de muertos to prawdopodobnie najpopularniejsze na świecie obchody Święta Zmarłych. Pełnym radości celebracjom towarzyszą parady, konkursy poetyckie, festiwale uliczne z tańcami i śpiewem. Pierwszego i drugiego dnia listopada rodziny ozdabiają groby swoich zmarłych bliskich kolorowymi kwiatami oraz składają na nich przedmioty, których zmarli potrzebowali za życia, takie jak jedzenie, napoje czy zabawki i cygara. Przybierane są również domy i ulice – w oknach i na witrynach króluje wtedy wizerunek „la Catriny” – szkieletu kobiety w bogatym, kolorowym stroju, która symbolizuje śmierć.

Nepal

Święto Gai Jatra znane również jako festiwal krów to tradycja związana ze wspomnieniem zmarłych pochodząca z Nepalu. Zgodnie z nią, rodziny, które w minionym roku straciły bliską osobę, prowadzą w odświętnej paradzie krowę symbolizującą zmarłego. Co ciekawe, jej miejsce w paradzie może zająć dziecko – chłopiec przebrany w strój tego świętego w hinduizmie zwierzęcia.

Chiny

Święto Duchów to kulminacyjny punkt Miesiąca Duchów. Według chińskich wierzeń, tego dnia najszerzej otwarte jest przejście między światami żywych i umarłych, choć po ziemi mogą oni wędrować przez cały miesiąc. W tym czasie Chińczycy odwiedzają ołtarze swoich przodków i zostawiają im w ofierze jedzenie oraz papierowe imitacje codziennych przedmiotów – pieniędzy, ubrań, samochodów czy zegarków i biżuterii. Zgodnie z rytuałem umieszcza się je w metalowych koszach, gdzie zostają spalone. Inną tradycją jest puszczanie na wodzie drewnianych łódek z latarniami.

Oprócz wskazywania drogi powrotnej umarłym, wierzy się, że im dalej łódka odpłynie, tym więcej szczęścia przyniesie rodzinie w nadchodzącym roku. Warto więc wziąć udział w obchodach Święta Duchów w jednym z głównych miast Chin, gdzie można spotkać najbardziej widowiskowe uroczystości.

Filipiny, Peru…

Na Filipinach całe rodziny udają się na cmentarze, a niektórzy bliscy ustawiają namioty i dekorują groby barwnymi ozdobami. Często także całą noc biesiadują przy nagrobkach. W Peru natomiast rodziny spotykają się przy miejscu pochówku, aby zjeść wspólny posiłek, tańczyć i posłuchać grających na cmentarzu muzyków.

Hiszpania

Na grobach zamiast zniczy zapala się elektryczne lampki. Cmentarze odwiedzają przede wszystkim starsze osoby ubrane na czarno. W niektórych miejscach kraju rozpala się ogniska, które mają wskazywać zmarłym drogę do domu i przy których piecze się jadalne kasztany. W niektórych rejonach Galicji na cmentarzu zjada się pierogi. W mieście Teruel mieszkańcy chroniąc się przed demonami wykładają drogę do sypialni pieczonymi kasztanami, pieką ciastka i polecają się opiece świętego.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content