Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

ŚWIĘTA: Wielkanocne ciekawostki

Tradycje świąteczne bywają dla nas taką oczywistością, że nie spodziewamy się, ile tajemnic w sobie ukrywają. Uznajemy je za „nasze”: swojskie, polskie i aż trudno uwierzyć, że wiele jej elementów przeniknęło do nas jednak zza granicy. Z drugiej strony: czy wiemy, czym nasze narodowe obrzędy różnią się od innych? Oto kilka ciekawostek na temat świąt wielkanocnych.

*Wielkanoc w języku niemieckim brzmi Ostern, a po angielsku – Easter, co wiąże się ze słowem Wschód, czyli ‘wschód słońca, wzejście nowego dnia po nocy’. Niektórzy językoznawcy etymologię tego określenia wywodzą także od Ostary, pragermańskiej bogini wiosny, opiekunki brzasku, wiosny i płodności.
*Nazwę Wielkanoc przejęliśmy od Czechów, jednak w niektórych językach słowiańskich określenie tych świąt oznacza ‘Wielki Dzień’, np. bułgarska nazwa Welikden. Węgierskie określenie brzmi natomiast Húsvét, czyli po prostu ‘jedzenie mięsa’ – wreszcie skończył się post!
*Mazurki przywędrowały do tradycji wielkanocnej z Azji, najprawdopodobniej z Turcji, o czym przypominać mają lukrowane i bakaliowe zdobienia na wzór tureckich dywanów. A skąd nazwa? Tego rodzaju ciasto piekły najpierw kobiety mieszkające na Mazowszu, a mieszkańców tego regionu nazywano do końca XIX w. Mazurami.
*Zwyczaj pieczenia bab wielkanocnych trafił do Polski od sąsiadów: Litwinów i Białorusinów. Określenie baba wielkanocna powstało natomiast na skutek podobieństwa do kolistych spódnic, w jakie ubierały się na święta starsze kobiety (fałdy, szerokie u dołu, węższe u góry).
*Kiedyś, gdy gospodynie piekły drożdżowe baby, kuchnię zamykano na klucz, aby nikt obcy nie zaszkodził rosnącemu ciastu głośną rozmową lub „złym okiem”. Dopóki ciasto nie ostygło, mówiono w kuchni szeptem.
*Niegdyś konsumpcję wielkanocnego śniadania rozpoczynano od zjedzenia korzenia chrzanu, co miało uchronić przed bólem żołądka. Chrzan jest symbolem goryczy męki Pańskiej i śmierci.
*Świątecznym porządkom przypisywano kiedyś znaczenie symboliczne – wierzono, że w ten sposób domownicy przeganiają zimę, a tym samym to wszystko, co jest z nią kojarzone – zło i choroby.  Dekorowanie mieszkania poświęconymi palmami miało je z kolei chronić przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów
*Dawniej po poświęceniu palm biło się nimi lekko domowników. Intencją tego obrządku było zapewnienie  „biczowanym” szczęście na cały rok, a połknięcie bazi wróżyło zdrowie, bogactwo i urodę, miało też chronić przed chorobami, np. bólem zębów.
*Wielkanocny króliczek jest symbolem wywodzącym się ze starej germańskiej tradycji, także pierwsze jadalne zajączki są wynalazkiem Niemców i pojawiły się na rynku w 1800 roku.
*Krwawe inscenizacje drogi krzyżowej – na Filipinach co rok odbywa się droga krzyżowa, której uczestnicy oddają się samobiczowaniu oraz ukrzyżowaniu na znak świadectwa wiary. Rytuał ten jest oficjalnie zakazany przez Kościół katolicki [na zdjęciu].

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content