Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Starczy miejsc dla przedszkolaków?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że od  2012 roku sześciolatki zwolnią miejsca w przedszkolach i  obowiązkowo pójdą do szkół. Lepsze czasy dla młodszych dzieci nastaną dopiero za rok. Do tego momentu dzieciaki od trzeciego do szóstego roku życia muszą pomieścić się w częstochowskich placówkach przedszkolnych.

Przedszkola w cyfrach
Na początku roku wraca temat naboru do przedszkoli. W 2011 jest szczególnie trudny w całej Polsce, również Częstochowie Zgłoszenia do przedszkoli przyjmowane są do 10 marca. Zdaniem urzędu miasta rodzice podczas rekrutacji często zgłaszają swoje pociechy do kilku placówek, dlatego dzisiaj podanie faktycznej liczby zainteresowanych jest trudne. Dopiero po 10 marca  dyrektorzy przedszkoli będą prosić rodziców o deklaracje, z którego przedszkola rezygnują.
W Częstochowie działa 39 przedszkoli publicznych, które mogą przyjąć 4.370 dzieci. Liczba dzieciaków w oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych to 1.040. Mamy także placówki niepubliczne. Oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych, niepublicznych mogą przyjąć 180 dzieci. Do 13 przedszkoli niepublicznych może uczęszczać 888, a w 4 punktach przedszkolnych – 45.
Zalecenia MEN
Oficjalne komunikaty Ministerstwa Edukacji Narodowej brzmi: „Ustawa systemowy oświaty wprowadziła obniżenie wieku obowiązku szkolnego. W 2011 roku decyzja o rozpoczęciu nauki w szkole przez dziecko 6-letnie – urodzone w 2005, należy do rodziców. Dziecko może być przyjęte do szkoły, jeżeli było objęte wychowaniem przedszkolnym. Jeżeli dziecko nie było objęte wychowaniem przedszkolnym, warunkiem przyjęcia do klasy pierwszej jest pozytywna opinia o możliwości rozpoczęcia przez dziecko spełniania obowiązku szkolnego, wydana przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Dziecko 6-letnie, niebędące uczniem szkoły, od 1 września 2011 roku będzie miało obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Od września będzie również istniał obowiązek przygotowania przedszkolnego 5-latków (dzieci urodzonych w 2006 roku). Realizacja obowiązku przedszkolnego może mieć miejsce w przedszkolach lub w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych”.
Według danych Ministerstwa Edukacji tylko 60 proc. dzieci w wieku 3-5 lat chodzi do przedszkola. Rząd chce te statystyki zmienić. Zapowiada, że w ciągu pięciu lat obowiązek przedszkolny obejmie każdego malucha.
Do przedszkoli posyła się dzieci głównie w miastach, gdzie zapracowani rodzice nie mają czasu na opiekę nad dzieckiem. Na wsiach tylko co 3 dziecko korzysta z tego przywileju. Najwięcej jest dzieci w wieku 5 lat, 3 i 4-latki są w przedszkolach w mniejszości. Rząd chce, aby min. 90 proc. polskich dzieci chodziło do przedszkola już od 3 roku życia, obowiązkowo. W niektórych krajach Unii, takich jak m.in. Belgia czy Francja, do przedszkola chodzi każde dziecko, zanim zacznie naukę w szkole. W 2009 roku Komisja Europejska wydała zalecenie: do 2020 r. w każdym kraju Unii do przedszkola ma pójść 95 proc. dzieci. “Nie zapewniając dzieciom wczesnej edukacji, zaprzepaszczamy ich możliwości” – możemy przeczytać w rządowym raporcie “Polska 2030”.
Raport Ministerstwa Edukacji Narodowej informuje również, że „od 1 września 2011 r. obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym będą objęte dwa roczniki, celem zapewnienia miejsc dla dzieci 3 i 4-letnich, nie we wszystkich przedszkolach będą funkcjonowały oddziały dla 6-latków. W związku z tym dzieci, uczęszczające dotychczas do przedszkoli, w których nie będzie oddziałów dla 6-latków, będą miały pierwszeństwo w przyjęciu do oddziałów przedszkolnych w pobliskich szkołach podstawowych. Warunki, jakie dla przedszkolaków stwarzają szkoły, nie ustępują ofercie przedszkoli. Zdaniem wielu specjalistów najlepszym sposobem na przystosowanie przedszkolaków do warunków istniejących w szkołach jest uczęszczanie do oddziału 0 w szkole podstawowej”.

Nie jest tak źle
W Częstochowie nie jest jeszcze najgorzej. Urząd miasta spodziewa się, że wszystkie dzieci z terenu  Częstochowy znajda miejsca w przedszkolach. Dla przykładu w Warszawie trzeba czekać nawet 3-4 lata, aby zarejestrować swoje dziecko do wybranej przez siebie placówki. Jeżeli w publicznych przedszkolach braknie miejsc, zdesperowani rodzicie muszą umieścić swoje dzieci w prywatnych placówkach. Jednak jest to dość kosztowne i nie wszystkich stać, aby miesięcznie uiszczać opłatę w wysokości od 400 zł do nawet 1 tysiąca zł w zależności od statusu placówki.
Miejmy nadzieję – o czym w szczegółach wiedzieć będziemy za kilka dni, po 10 marca – że mali częstochowianie znajda swoje miejsce w przedszkolach na terenie miasta.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content