Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Sprzedadzą Ci kocyk i puszczą w skarpetkach

Po artykule zatytułowanym  „Platynowy interes”, który w przedostatnim numerze naszego tygodnika opisywał bezlitosne praktyki oszustów naciągających biednych i schorowanych emerytów na wielotysięczne wydatki, skontaktowała się z naszą redakcją Inspekcja Handlowa w Katowicach. Nawet tam dotarły skargi na firmy organizujące pokazy i prezentacje, podczas których chytrze nakłaniają do wydawania ogromnych pieniędzy.

Megaokazja na hiperprodukt
– Problem nieuczciwych praktyk rynkowych narasta – przyznaje Katarzyna Kielar, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach. – Zgłasza się coraz więcej osób, które pod wpływem psychomanipulacji stosowanych na pokazach przez sprytnych  prezenterów zakupiły za grube pieniądze, a czasem na kredyt, garnki czwartej generacji, cudowne fotele czy lecznicze kołdry. „Tylko dzisiaj”, „promocja”, „z okazji jubileuszu firmy”, „dotacje z Unii Europejskiej”, to chwytliwe hasła, mające przekonać o  wyjątkowej okazji cenowej oferowanych produktów. Tymczasem ich jakość nie jest warta takiej ceny, a efektów cudownych właściwości jak nie było, tak nie ma. Pozostaje bubel, kredyt do spłacenia i ogromny niesmak, że daliśmy się oszukać – ostrzega Katarzyna Kielar i informuje, że w ciągu dziesięciu dni można odstąpić od umowy.
Mało kto bowiem pamięta, że przysługuje nam takie prawo. Zaszczuci przez nagabujących akwizytorów, mało stanowczy starsi ludzie, którzy nie zdołali odmówić podczas prezentacji, mogą się jednak spokojnie zastanowić, przemyśleć w domu zasadność dokonanego zakupu i dokonać zwrotu.
Coraz więcej też osób, które ochłonąwszy z zakupowego amoku zrozumiały, że kilkakrotnie przepłaciły za tandetne, liche produkty wciśnięte im podczas promocyjnych prezentacji, zgłasza ten fakt, nie tylko do mediów, ale też do Inspekcji Handlowej, której delegatura w Częstochowie mieści się przy ul. Sobieskiego 7. Pomocy może udzielić także Rzecznik Praw Osób Starszych, którego znajdziemy przy al. Wolności pod nr 44. Podobnymi sprawami zajmuje się również Miejski Rzecznik Konsumentów i Powiatowy Rzecznik Konsumentów. Pierwszego znajdziemy w Urzędzie Miasta, a drugiego w Starostwie powiatowym.

Patrz oszustom na ręce
Oprócz prezentacji w restauracjach i salach bankietowych hoteli, popularne stały się także wycieczki autokarowe, nierzadko organizowane do popularnych miejsc kultu religijnego. Na taką wycieczkę, starsi i pobożni ludzie dość łatwo dają się namówić, a cwani akwizytorzy tylko na to czekają. Na szczęście dzięki skargom klientów Inspekcja zaczęła przeprowadzać kontrole firm prowadzących taką formę sprzedaży. Pierwsza kontrola odbyła się jeszcze w sierpniu 2012 roku. Była to kontrola właśnie takiej wycieczki, w tym przypadku do Chorzowa, zorganizowanej przez firmę z Warszawy. Podczas imprezy, w restauracji w Mikołowie odbyła się prezentacja produktów, w wyniku kontroli skierowano do Prokuratury Rejonowej w Mikołowie, zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Dochodzenie zostało jednak umorzone.

Kolejna kontrola podjęta po interwencji dziennikarzy jednej z gazet, odbyła się w listopadzie 2013 roku.  Kontrolą objęto prezentację zorganizowaną w Zespole Szkół Budowlanych w Tychach przez firmę z siedzibą w Poznaniu. W wyniku kontroli skierowano do Prokuratury Rejonowej  w Tychach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa. Dochodzenie zostało wszczęte i jest w toku.

W Styczniu 2014, również w związku z informacją dziennikarską przeprowadzono kontrolę prezentacji zorganizowanej w Hotelu w Katowicach przez firmę z Poznania. W jej wyniku skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa usiłowania oszustwa do Prokuratury Rejonowej w Katowicach, która jednak odmówiła wszczęcia dochodzenia. Na powyższą odmowę złożono zażalenie do Sądu Rejonowego w Katowicach i sprawa w toku.
Ostatnia taka kontrola, podjęta po informacji konsumenta, odbyła się dwa miesiące temu. Objęto nią  prezentację zorganizowaną w pensjonacie w Żywcu przez  firmę z siedzibą w Rzeszowie. Kontrola ta była była utrudniana przez pracowników firmy i sprawa jest w toku.

Trzeba ostrzec wszystkich
Żeby dotrzeć do dużej liczby starszych osób jednocześnie, Inspekcja Handlowa w Katowicach zaczęła przeprowadzać bezpłatne prelekcje dla kuracjuszy sanatoriów na terenie całego województwa.

– Nasze przedsięwzięcie chcemy także realizować na terenie Częstochowy – zapowiada rzecznik Katarzyna Kielar. – We współpracy z Rzecznikiem Praw Osób Starszych w Częstochowie podjęliśmy w tym tygodniu działania mające na celu zorganizowanie spotkań edukacyjnych z seniorami, bo widzimy, że zapotrzebowanie na tego typu działania jest duże.

Cieszymy się, że Inspekcja działa w błyskawicznym tempie i jednocześnie prosimy naszych Czytelników o pomoc w przestrzeganiu osób starszych przed działaniami chciwych naciągaczy.

Prosimy Państwa o uczulenie rodziny, sąsiadów i znajomych, zwłaszcza osób starszych na takie „jedyne w swoim rodzaju okazje” i ostrzeganie przed pochopnymi zakupami produktów o podejrzanie cudownych właściwościach. Pamiętajmy koniecznie, że w ciągu dziesięciu dni możemy wycofać się z każdego zakupu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content