…do artykułu „POWÓD 18: brak współpracy ze społecznościami lokalnymi – marginalizacja roli Rad Dzielnic” w ramach cyklu PUBLICYSTYKA: 101 POWODÓW, dla których Matyjaszczyk musi odejść.
Urząd miasta nie zgadza się:
„* ze stwierdzeniem o kilkunastu wieloetatowcach z całej Polski, pozatrudnianych w różnych konfiguracjach w podmiotach należących do miasta. Jeżeli autor miał na myśli członków rad nadzorczych spółek miejskich, to można mówić tylko o kilku osobach spoza Częstochowy, a zasiadanie w radzie nadzorczej, opierające się na zdobytych uprawnieniach, nie jest pracą etatową.
* z informacją dotyczącą uchwały w sprawie utworzenia dzielnic oraz nadania im statutów.
Uchwała o której mowa – Nr 318/XXVIII/2004 Rady Miasta Częstochowy z dnia 15 marca 2004 r. w sprawie utworzenia Dzielnic oraz nadania im Statutów znajduje się nieprzerwanie od 2004 roku w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Częstochowy, o czym świadczy m.in. dołączona do niej metryczka. Uchwałę wraz ze wszystkimi załącznikami można znaleźć pod linkiem: http://bip.czestochowa.pl/contents/content/33041/124656
W związku z niedawnym przeniesieniem dotychczasowej zawartości BIP do nowego publikatora, mogą występować problemy z wyszukiwaniem dokumentów, o czym jego redaktorzy informują na głównej stronie BIP. Tam również znajduje się kilka przydatnych podpowiedzi, które ułatwiają formułowanie zapytań oraz pozwalają na otrzymanie trafnych wyników. Problemy mają charakter przejściowy i są systematycznie eliminowane.
* ze stwierdzeniem o braku w praktyce współpracy z Radami Dzielnic. Wbrew temu, co twierdzi autor artykułu, udzielanie odpowiedzi na wszelkie oficjalne pisma – w tym kierowane z Rad Dzielnic – jest w Urzędzie Miasta normą, natomiast tryb składania przez Rady Dzielnic wniosków do budżetu miasta jest zgodny z ustaloną procedurą związaną z pracami okołobudżetowymi.
* z tezą o całkowitym pominięciu Rad Dzielnic, zarówno w procesie tworzenia budżetu partycypacyjnego, jak i w procesie konsultacji społecznych.
W ramach projektu „Jasne, że konsultacje”, przygotowującego proces wdrożenia budżetu partycypacyjnego przeszkolono 160 osób, z czego 30 osób stanowili przedstawiciele organizacji pozarządowych, a 130 – reprezentanci administracji samorządowej oraz Rad Dzielnic. Szkolenia były bezpłatne, a o udziale w nich informowano za pomocą plakatów, ulotek, internetu oraz w lokalnych mediach. Z grupy osób uczestniczących w szkoleniu, które zadeklarowały chęć pracy w grupie roboczej, wytypowano 20 osób, które przygotowały rekomendacje do uchwały w sprawie wdrożenia budżetu partycypacyjnego w Częstochowie.
W grupie roboczej pracowało 10 przedstawicieli Rad Dzielnic, z czego 3 stanowili Przewodniczący Rad Dzielnic. To rekomendacje do uchwały określiły proponowane zasady terytorialnego podziału pieniędzy, zgłaszania propozycji zadań i głosowania nad wnioskami.
Włodzimierz Tutaj
rzecznik prasowy
Urzędu Miasta Częstochowy”.
6 komentarzy
A my swoje…Tutaj to miasto red pajęczyna oplata…
A my swoje…Tutaj to miasto red pajęczyna oplata…
zabawny jest ten Tutaj, jego sprostowania są żenujące, lepiej by zamilknął niz kompromitował siebie i cały Urząd Miasta
zabawny jest ten Tutaj, jego sprostowania są żenujące, lepiej by zamilknął niz kompromitował siebie i cały Urząd Miasta
to baltowa i lewandowski nie są wieloetatowcami?
to baltowa i lewandowski nie są wieloetatowcami?