Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Ryneczek po zabiegach

Po prawie dziewięciu miesiącach remontu ryneczek „Wały Dwernickiego” otwarł swe bramy dla klientów. Odtąd dokonywanie zakupów ma być wygodne i przyjemne.

Historia ryneczku „na Wałach” sięga lat 60-tych, kiedy zaczęto tam handlować kwiatami i warzywami. Wówczas za stoiska służyły kupcom wózki, koszyki i stoły. Pod koniec lat 70-tych pojawiły się pierwsze drewniane kioski handlowe. Zmiany zachodzące na rynku wymuszały konieczność modernizowania naszego ryneczku. By prace nad odnowieniem wizerunku „Wałów Dwernickiego” przebiegały sprawnie, w 1993 roku zawiązało się Stowarzyszenie Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”. W roku 2005 stało się – na drodze przetargu – administratorem ryneczku i mogło rozpocząć działania zmierzające do rozpoczęcia inwestycji. Jeszcze w tym samym roku stowarzyszenie złożyło w urzędzie miasta koncepcję zagospodarowania terenu targowiska. Po zebraniu szeregu pozwoleń i skompletowaniu dokumentacji, jesienią 2009 roku ruszyły prace remontowe. – Chcieliśmy jak najszybciej zakończyć remont, bo kupcy byli głodni handlu. Prawie 9 miesięcy musieli czekać na ponowne otwarcie targu – mówi Waldemar Ziaja, prezes Stowarzyszenia Kupców Targowiska „Wały Dwernickiego”.
Nowe oblicze ryneczku ma sprawić, że klienci będą mogli wygodnie i komfortowo dokonywać zakupów. Szeroki, przestronny pasaż oraz ekskluzywne pawilony położą kres tłokowi między stoiskami. Z kolei wybrukowanie podłoża kostką oraz zadaszenie nad niemal całą powierzchnią ryneczku zakończy problem brodzenia w błocie i potykania się o dziury w chodnikach. Ponadto ulepszone zostało oświetlenie, powstały nowe toalety oraz śmietniki. Całkowity teren targowiska wynosi 4.800 m kw, natomiast łączna powierzchnia handlowa podlegająca wynajmowi to ponad 1.800 m kw, czyli dwa razy więcej niż przed remontem. Teraz stowarzyszenie będzie się zastanawiać, co począć z tzw. tyłówką. Ściana, która widoczna jest od strony filharmonii w tej chwili straszy swą białością. – Mamy pomysł, żeby pokryć ją pnącą roślinnością – mówi Waldemar Ziaja.
„Nowy” ryneczek obejmuje 105 punktów handlowych. – Największą grupę kupców stanowić mają sprzedawcy artykułów spożywczych, szczególnie z branży wędliniarskiej. Planujemy, że asortyment odzieżowy skupiony zostanie na tzw. Placu Jacka oraz Biznes Centrum – mówi Waldemar Ziaja. Jednym z warunków urzędu miasta była likwidacja stoisk, które dawniej zlokalizowane były głównie w bramie wjazdowej na ryneczek. Chodziło o to, by całkowicie zlikwidować bazarowy charakter targowiska. Tak się stało. U wejścia nie spotkamy już kobiet handlujących wkładkami do butów, skarpetami, jajkami czy domowym żurem. Jednak cały ten element handlu rozwinął się w bramie wcześniej, należącej do właściciela Alei 16.
Innym zastanawiającym punktem tej inwestycji jest kwestia właściciela gruntu, na którym stanęły nowe pawilony. Należy on bowiem do urzędu miasta, jednak wszystkie koszty związane z modernizacją pokryli kupcy. A była to kwota niebagatelna. Powstanie 1 m kw nowego ryneczku pochłonęło 9 tys zł. Administratorem targowiska jest Stowarzyszenie Kupców, które podpisało umowę wynajmu z urzędem miasta do 2019 roku. Co stanie się z kupcami i ich nowiutkimi pawilonami, jeśli po tym okresie urząd miasta będzie mieć inny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni „Wałów Dwernickiego”? – Nie wyobrażamy sobie, by miasto chciało się wycofać z umowy po tak dużej inwestycji, do której przyczynili się kupcy – mówi Ziaja.

Udostępnij:

1 Komentarz

  • młody87@wp.pl

    Zobaczymy jak długo. Za chwilę zbiegną się straganiarze i znowu będzie jak kiedyś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content