Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Równość w Polsce nadal fikcyjna

Prawniczki i prawnicy działający w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Równości” współorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego przygotowali raport, z którego wynika, że pomimo istnienia przepisów umożliwiających ochronę przed dyskryminacją, w Polsce nadal niewielki odsetek osób doświadczających nierównego traktowania decyduje się dochodzić należnego odszkodowania.

W 2010 r. w Polsce przyjęta została ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Akt określany w środowisku prawniczym jako tzw. ustawa wdrożeniowa określa sposoby przeciwdziałania naruszeniom zasady równego traktowania ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek i orientację seksualną.

Po ponad dekadzie od wejścia w życie przepisów ustawy, autorki i autorzy monitoringu postanowili sprawdzić, ile postępowań sądowych opartych na przepisach tzw. ustawy wdrożeniowej toczyło się od jej wejścia w życie, jak kończyły się te postępowania, w jakiej wysokości sądy przyznają odszkodowania w sprawach dyskryminacyjnych oraz jak interpretują przepisy ustawy.

Wyniki raportu nie napawają optymizmem. Aż 317 sądów wskazało, że nie były w nich prowadzone postępowania dotyczące ustawy wdrożeniowej, 20 sądów wcale nie udzieliło odpowiedzi, a pozostałe wskazały sprawy, z których tylko 31 dotyczyło ustawy wdrożeniowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko 6 spośród tych 31 wskazanych spraw zakończyło się merytorycznym rozstrzygnięciem, reszta bowiem została umorzona bądź wycofano w nich powództwa.

Jak wskazuje raport przyczyn takiego stanu jest kilka – nieprawidłowa identyfikacja spraw, niekonsekwencja w prowadzeniu statystyk, niska świadomość społeczna istnienia przepisów antydyskryminacyjnych, braki w szkoleniach osób prawniczych, czy niekompletność regulacji i nieumiejętność stosowania przepisów ustawy przez pełnomocników i pełnomocniczki oraz osoby sprawujące wymiar sprawiedliwości.

Jak przekonuje współautorka raportu, adw. Dorota Dudek, konieczna jest nie tylko nowelizacja ustawy, która nie chroni w równy sposób wszystkich osób doświadczających w Polsce dyskryminacji. Zdaniem badającej, równie ważne jest budowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz podnoszenie kwalifikacji prawników i prawniczek, którzy często nie zdają sobie sprawy z narzędzi ochrony praw, które powinni proponować swoim klientom, a także sędziów orzekających w sprawach dotyczących dyskryminacji. 

Cały raport można przeczytać na stronie http://ptpa.org.pl/publikacje/publikacje-raporty/

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content