Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Rodzicu, pilnuj dziecko na wakacjach

Wreszcie upragnione wakacje, a wraz z nimi wyjazdy. W planach mamy dalekie podróże, zabawy w morzu, wspinaczki i całą masę cudownych miejsc, które możemy odwiedzić z całą rodziną. Niestety bardzo często zdarza się, że nasze pociechy, gdy tylko docieramy na miejsce, dostają rozstroju żołądka lub „padają” z powodu upału. Podpowiadamy, jak przygotować się do wakacyjnych wojaży z dziećmi.

Każdy z rodziców wie, że kilkugodzinne przebywanie na słońcu może doprowadzić do silnego bólu głowy, a nawet do udaru. Dlatego należy zapewnić dzieciom nakrycie głowy, najlepiej w jasnym kolorze, który będzie odbijał promienie słoneczne. Aby uchronić naszą pociechę przed oparzeniami, trzeba posmarować wystające części ciała kremem z filtrem – zaleca się co najmniej 50 SPF. Do podróżnej apteczki warto spakować preparat na ukąszenia komarów, żel dezynfekujący, wodoodporne plasterki. 

Pamiętajmy, że latem nasze pociechy są szczególnie narażone na odwodnienie. Zaaferowane zabawą zwyczajnie zapominają o piciu wody. Dlatego to rodzić powinien kontrolować, ile płynów otrzymuje maluch. Lekarze rekomendują 100 ml na każdy z pierwszych dziesięciu kilogramów ciała, a 50 ml na każdy z kolejnych dziesięciu i 20 ml na każdy kilogram powyżej 20 kg. Czyli dziecko ważące około 20 kg, powinno wypić dziennie około 1,5 litra wody.

Dodatkowe ryzyko odwodnienia zwiększają rozstroje żołądka. Zmiana środowiska, flory bakteryjnej czy nawet wody, mogą wywołać u dzieci biegunkę lub wymioty. Wysokie temperatury i częste spożywanie lodów również przyczynia się do rozchwiania funkcji żywieniowych.

Lekarze podkreślają, że nie można lekceważyć odwodnienia u dziecka, bo jest to naprawdę groźny stan, który może spowodować pogorszenie zdrowia, a nawet utratę przytomności. Warto więc pamiętać o tym, żeby w każdy możliwy sposób dostarczać naszym pociechom niezbędnych mikroelementów. Dobrze mieć pod ręką bidon z wodą, do którego można wrzucić smakową tabletkę, która wyrówna poziom elektrolitów w organizmie.

A jak rozpoznać odwodnienie? Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej poziomu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania. Dochodzi do niego, gdy utrata wody wyniesie co najmniej 2 proc. ciężaru ciała. Początkowa faza odwodnienia przebiega bez wyraźnych objawów i łatwo ją przegapić. Gdy ubytek wody wynosi 2 proc. masy ciała, dziecko zaczyna odczuwać silne pragnienie. Przy ubytku wody w granicach 2–4 proc. lekarze najczęściej wymieniają objawy takie jak: zmianę zachowania dziecka – senność, zmniejszoną aktywność, apatię, wzmożone pragnienie, płacz „bez łez”, zapadnięte gałki oczne, suche śluzówki i suchą skórę. Wraz z utratą wody z organizmu tracimy elektrolity, czyli wodne roztwory jonów soli, takie jak sód, potas, magnez czy wapń, które regulują pracę całego ciała i są niezbędne do prawidłowego przebiegu większości funkcji życiowych. Dlatego lekarze zalecają podawanie elektrolitów zapobiegawczo osobom narażonym na odwodnienie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content