Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Renowacje przez dewastacje. Rozebrali kawał historii”

„Mur Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej był murem oporowym (różnica poziomów około 1 metra). Był przemyślaną konstrukcją z kamienia wapiennego i cegły, umiejętnie powiązanych – warto obejrzeć go z obu stron (oczywiście dziś już tylko na archiwalnych zdjęciach). Dodatkowo posiadał ciekawy detal korony muru – tektonikę, którą docenić można było w pełnym słońcu.A dziś? Pozostał kawałeczek (8 kamiennych przęseł i 8 ceglanych – na działce nie będącej własnością miasta) i ten kawałeczek trzeba, warto wyremontować. O to walczmy!” – mówi prezes SARP w Częstochowie Hubert Wąsek, architekt.

Po 120 latach 45 przęseł zabytkowego muru Kolej Warszawsko-Wiedeńskiej przy ulicy Piłsudskiego w Częstochowie zostały zniszczone. Stało się to wbrew zapewnieniom magistratu i MZDiT o pozostawieniu muru i ograniczeniu wyburzeń do minimum, w związku z realizowaną, a przy tym kontrowersyjną, inwestycją budowy węzłów przesiadkowych przed dworcem. Zabytek stanowił niepoliczalną wartości historyczną dla Częstochowian.  

Reakcja na burzenie muru była natychmiastowa. W poniedziałek rano trzy organizacje, działające w mieście tj.: Stowarzyszenie Architektów Polskich w Częstochowie, Grupa Elanex i Częstochowski Alarm Smogowy złożyły wiosek w trybie informacji publicznej do MZDiT żądając przedstawienia:

1. Inwentaryzacji stanu muru przed wyburzeniem dokumentującej jego stan, będącej podstawą podjęcia decyzji o jego rozbiórce.

2. Projektu odbudowy muru.

W kolejnych dniach sprawą zainteresował się również radny Piotr Wrona (PiS), kierując pytania do prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD):

1.     Proszę o przekazanie kompletu dokumentów w sprawie ww.  zabytkowego muru od roku 2016, dotyczących określenia jego stanu, w szczególności przeprowadzanych inwentaryzacji.

2.     Jakie działania zostały podjęte przez władze miasta w celu zabezpieczenia lub inne prace remontowe ww. muru?

3.     Proszę o przekazanie kompletnej korespondencji wytworzonej w związku z ww. murem pani Elżbiety Idczak-Łydżba, pełnomocniczki prezydenta miasta ds. estetyki miasta.

4.     Jaki jest powód wyburzenia 45 przęseł ww. muru?

5.     Czy zostały wykonane szacunkowe opracowania dotyczące utrzymania ww. muru w pierwotnej formie zabytkowej? Jeśli tak, proszę o przekazanie tych dokumentów.

6.     Czy deklaracje w prasie lokalnej w 2017 roku, że ewentualne wyburzenia muru będą jak najmniejsze była poprzedzona wizją lokalną i zapoznaniem się z faktycznym stanem muru. Czy Nadzór Budowlany w 2017 roku nie miał zastrzeżeń do stanu ww. muru?
Tyle radny Piotr Wrona.
 
Bez względu na odpowiedzi na pytania pozostaje nam refleksja – ponownie nasza Częstochowa poniosła wielką stratę utraty, zniszczenia niemego świadka historii miasta. 
Do tematu jasne, że wrócimy…

Hubert Pietrzak, CzAS.”

Udostępnij:

1 Komentarz

  • marek.gradon@o2.pl

    cenimy naszą historię?

  • marek.gradon@o2.pl

    cenimy naszą historię?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content