Pod Pierwszym Urzędem Skarbowym w Częstochowie Polska 2050 Szymona Hołowni zorganizowała 16. kwietnia konferencję prasową, dotyczącą spraw gospodarczych. Na spotkaniu z mediami liderzy partii omawiali problemy przedsiębiorców, również na poziomie lokalnym.
Podczas konferencji Piotr Strach, lider Polski 2050 w Częstochowie, odniósł się do kwestii podatkowych, wspominając odrzuconą przez Radę Miasta Częstochowy petycję, aby wycofała się z tegorocznych podwyżek podatku od nieruchomości. Jego zdaniem ostatnie podwyżki do maksymalnych możliwych stawek są zbyt wysokie i stanowią duże obciążenie dla częstochowskich przedsiębiorców. Rada Miasta, w uzasadnieniu uchwały odrzucającej petycję tłumaczyła, że podwyżki były nieuniknione z powodu zmian podatkowych ze strony rządu.
Na konferencji prasowej Piotr Strach podkreślił, że obecna sytuacja pokazuje, w jakim miejscu znajdują się polscy przedsiębiorcy, na których przerzucane są zarówno problemy rządu, jak i samorządów. W Częstochowie przedsiębiorcy również nie mogą liczyć na wsparcia ze strony władz ani inicjatyw zmierzających do poprawy sytuacji gospodarczej w mieście.
Podczas konferencji przestawiono również obietnice gospodarcze dla polskich małych i średnich firm, które Polska 2050 spełni po zwycięskich wyborach parlamentarnych:
1. Żadnych podwyżek PIT, CIT i VAT, minimum przez 3 lata po wyborach
* ponadto przepisy podatkowe należy zdecydowanie uprościć, a zmiany dotyczące najważniejszych podatków będą mogły być dokonywane raz w roku.
2. Przewidywalność podatków
* dla wszelkich zmian podatkowych obowiązkowe konsultacje społeczne oraz odpowiednio długie vacatio legis na wdrożenie i dostosowanie się firm.
3. Podatek VAT płacony wyłącznie od zapłaconych faktur, a nie tylko wystawionych
* wprowadzimy zasadę zwalniającą z obowiązku odprowadzenia podatku VAT do momentu uregulowania należności przez dłużnika.
4. Zasiłek chorobowy w całości płacony przez ZUS
* już od pierwszego dnia choroby pracownika wypłacanie zasiłku chorobowego będzie spoczywać na Państwie, tak samo jak kontrola nadużywania zwolnień.
5. Domniemanie niewinności podatnika
* w trakcie spraw karno-skarbowych i postępowania podatkowego zamrażanie majątku podatnika, czy zajmowanie jego kont bez decyzji sądu musi zostać zakazane.
6. Karniaki za błędy urzędów
* wprowadzimy kary finansowe dla urzędów, które przekroczą ustawowe terminy na podjęcie decyzji, a także uproszczenie systemu dochodzenia odszkodowań od Skarbu Państwa.
7. Proste przepisy dla mikrofirm
* ograniczymy stosowanie wybranych przepisów i wymogów biurokratycznych wobec mikro- i małych firm, do czasu osiągnięcia przez nie określonych poziomów zatrudnienia i obrotów.
8. Składka zdrowotna, a nie podatek zdrowotny
* składka zdrowotna ma być niezależna od charakteru prowadzenia działalności gospodarczej czy formy rozliczania. Nie należy jej także naliczać od przychodów przedsiębiorstwa czy zysków ze sprzedaży majątku trwałego.
9. Zwiększenie skuteczności sądów gospodarczych
* zwiększymy obsadę sądów gospodarczych i przekażemy proste sprawy do rozstrzygania przez asesorów sądowych.
10. Przyjazne zasady interpretacji podatkowych
* skrócimy terminy wydawania interpretacji indywidualnych oraz rozszerzymy ich stosowanie na osoby, które nie składały wniosku, ale znajdują się w adekwatnej sytuacji prawnej.
Piotr Strach, Polska 2050 Szymona Hołowni