Z najnowszego raportu „Pierwsze kroki na rynku pracy 2018” wynika, że 51 proc. studentów i absolwentów uczelni wyższych planuje podjąć pracę na etacie. Ale zatrważa, że aż co trzeci z nich (36 proc.) nie ma żadnych planów zawodowych. Tymczasem studia to najwyższy czas, by rozejrzeć się za możliwościami rozwojowymi w wybranym zawodzie.
Coraz częściej studenci podejmują pracę w trakcie studiów, co daje im szansę „postawienia stopy” w środowisku zawodowym. Jednak ich wybory w tym zakresie są często słabo związane z profilem kariery, jaką mogliby realizować, a raczej wynikają z czynników ekonomicznych.
Biznes potrzebuje rąk do pracy
Trend polegający na godzeniu pracy ze studiami, widać w badaniach. Wśród ankietowanych, których średni wiek określono na nieco ponad 23 lata, aż 67 proc. już pracuje. W 2015 roku odsetek ten wynosił 61 proc. Wzrost jest zatem zauważalny. Uważa się, że wpływ na zmianę podejścia studentów do rynku pracy ma otwarcie się sektora nowoczesnych usług dla biznesu na młodych ludzi. To drugi, po sektorze publicznym, największy pracodawca w Polsce. Otwarcie się sektora BPO na współpracę z uczelniami i wynikające z niego chociażby możliwości odbywania płatnych staży przez studentów w okresie wakacyjnym są świetną propozycją, która pozwala sprostać prozie życia studenckiego, zarazem dając podstawy do budowania przemyślanych CV na przyszłość.
Sektor usług dla biznesu rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie i potrzebuje rąk do pracy. Zaledwie w ciągu 12 miesięcy, między I kwartałem 2016 i 2017 roku, zatrudnienie w tej branży wzrosło w naszym kraju o 32 tys. osób – czyli o 15 proc. Tym samym w 2017 roku w sektorze BPO pracowało w Polsce około 250 tys. osób. Szacuje się, że jeśli tempo rozwoju sektora zostanie utrzymane, za dwa lata liczba zatrudnionych osiągnie 300 tys.
Studenci, do dzieła!
Dla części studentów nawiązanie kontaktów ze światem biznesu już w trakcie studiów jest priorytetem. Wielu podejmuje pracę, gdy tylko stwierdzi, że można ją pogodzić z ilością zajęć na uczelni i nie wpłynie to znacząco na pogorszenie wyników w nauce lub nawet je poprawi. Obowiązkowe staże i praktyki, o ile odbywają się w firmach, które dbają o ich wysoką jakość, dają pierwsze pozytywne bodźce do tego, aby zaangażować się bardziej w kształtowanie praktycznych kompetencji i zdobywanie doświadczeń zawodowych. Budzenie w świadomości studentów procesów myślowych ukierunkowanych właśnie na ich karierę zawodową jest także zadaniem wykładowców. To oni stymulują ich do takich przemyśleń, tworzą pierwsze kontakty pomiędzy światem studenckim i światem biznesu oraz zachęcają do korzystania z szerokiej oferty szkoleń, staży i praktyk nieobowiązkowych
Studia to beztroski czas. Ale warto wykorzystać go rozsądnie, odwiedzając targi pracy i poszukując programów stażowych. Warto postawić na własny rozwój i szukanie nowych możliwości. To idealny czas, aby uzyskać doświadczenie zawodowe, które jest wymagane niemal na każdym stanowisku pracy. Często śmiejemy się, że zaraz po ukończeniu studiów powinniśmy mieć co najmniej dwuletnie albo trzyletnie doświadczenie, i twierdzimy, że jest to niemożliwe. Ale to nieprawda. To właśnie w czasie studiów mamy szansę, aby takie doświadczenie uzyskać.