Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Osoby z niepełnosprawnościami, które zmieniły świat – Thomas Edison (1)

Kiedy słyszysz nazwiska takie, jak Thomas Edison czy Stephen Hawking, być może nie wiesz o tym, że są jednymi z wielu osób niepełnosprawnych, które miały wpływ na rządy, odegrały ważną rolę w ruchach praw obywatelskich, stworzyły przełomowe wynalazki. Wiedza o niepełnosprawności często pozostaje w cieniu ich wielkich osiągnięć. Niedoskonałość fizyczna, deficyty emocjonalne, a nawet choroby psychiczne nie zawsze stanowią przeszkodę w dążeniu i osiąganiu swoich celów.

Nawet jeśli dowiedziałeś się o niektórych z tych ludzi w szkole lub gdziekolwiek indziej, to być może nie wiedziałeś, że są członkami społeczności osób z niepełnosprawnościami.

Niepełnosprawnymi było i nadal jest wielu artystów, naukowców i biznesmenów. Wielu z nich swoje niedoskonałości fizyczne lub inwalidztwo rekompensuje potęgą umysłu.

Żeby osoba niepełnosprawna osiągnęła sukces w jakiejś dziedzinie, musi być od człowieka zdrowego znacznie lepsza, bardziej cierpliwa i wytrwała.

Każdy z nas, ma swoje niepowtarzalne i szczególne doświadczenia oraz osobisty świat, który odróżnia go od innych i czyni wyjątkowym. Doskonale obrazują to przykłady znanych osób niepełnosprawnych.

Oto nasza subiektywna galeria osób niepełnosprawnych, dla których ułomność nie stanowiła bariery nie do przebicia.

Thomas Edison – zmienił zarówno przemysł rozrywkowy, jak i życie codzienne.

Edison stworzył wczesną wersję żarówki elektrycznej, fonograf – który później nazwano gramofonem – i kamerę filmową.

W 1902 r. Edison zbudował cementownię, w której stosował nowe metody produkcji cementu. Opracował też program budowy dróg i domów z betonu i stał się pionierem prefabrykacji w tej dziedzinie.

W latach 1899–1909 pracował nad konstrukcją akumulatorów elektrycznych. W 1904 r. zbudował akumulator zasadowy niklowo-żelazowy stosowany początkowo jako źródło napędu w samochodach (pozwalał na przejechanie 160 km z prędkością 40 km/h), potem także do innych celów. Zresztą akumulator niklowo-żelazowy jest użytkowany do dzisiaj. W 1909 r. był głównym dostawcą akumulatorów do łodzi podwodnych i pojazdów.

Podczas I wojny światowej prowadził badania dla amerykańskiej marynarki wojennej dotyczące urządzeń torpedowych, peryskopów i miotaczy płomieni.

W 1927 r. zorganizował na Florydzie badania mające na celu pełniejsze wykorzystanie krajowych źródeł kauczuku.

Był autorem 1.097 oryginalnych patentów w różnych dziedzinach, wynalazł m.in.: elektrodynamiczny hamulec kolejowy, aparat do rejestracji rozmów telefonicznych i pierwszą mówiącą lalkę.

Edison stał się głuchy na jedno ucho i niedosłyszący na drugie. Przyczyną była prawdopodobnie postępująca głuchota, spowodowana powikłaniami po szkarlatynie. Edison udramatyzował jednak historię swej choroby. Według poprawionej wersji, od 12. roku życia sprzedawał gazety i słodycze w pociągach. Gdy uratował życie synowi naczelnika, ten pozwolił mu urządzić w wagonie laboratorium. Eksperymentując, Edison wywołał pożar, czym tak rozsierdził konduktora, że ten uderzył go w ucho, niszcząc słuch. Brzmiało to lepiej niż opowieść o banalnej chorobie. Nie zmienia to faktu, że według współczesnych lekarzy Edison miał 80-procentową utratę słuchu. A mimo to opatentował ponad tysiąc wynalazków. Nie było jednak wśród nich tego, który przydałby mu się najbardziej – aparatu słuchowego.

Większość osób uznałaby zapewne utratę słuchu za poważną tragedię, ale nie Thomas Edison. Jego słuch pogarszał się z czasem, aż w pewnym momencie doszło do tego, że oglądając przedstawienie w teatrze, był w stanie wychwycić tylko kilka słów i to od czasu do czasu. Choć z pewnością była to niepełnosprawność, wynalazca twierdził, że daje mu ona szansę, by skoncentrować się na pracy. Sama zaś utrata słuchu miała po prostu wyeliminować z pola jego uwagi wszelkie przeszkadzające, nieprzydatne zakłócenia.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content