Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Opłaca się być „eko”

Bycie „eko” jest nie tylko modne, ale i przynosi wymierne profity dla zdrowia naszego, naszej planety i w końcu naszego domowego budżetu. Jeśli chcemy być lepsi dla siebie samych, najpierw powinniśmy być lepsi dla natury, która coraz bardziej potrzebuje pomocy człowieka. Decyzję o wprowadzeniu proekologicznych zachowań do życia codziennego, powinna ułatwić nam świadomość realnych korzyści, które z tego wynikają. 

Korzyści dla przyrody

Naukowcy podają, że między innymi w wyniku działalności człowieka, który wypuścił w 2016 roku w powietrze rekordową ilość gazów cieplarnianych, rok ten został ogłoszony najgorętszym w historii. Efektem tego rodzaju działań są zmiany klimatyczne, które odczuwamy także w Polsce: coraz cieplejsze zimy, upalne lata i zanikający podział na tradycyjne pory roku. Pojawiają się też mało znane wcześniej zjawiska atmosferyczne, np. trąby powietrzne. Zmiany klimatu są również jednym z czynników zagrażających populacji pszczół, bez udziału których człowiek musiałby poszukać alternatywnych metod zapylania. W wyniku działalności człowieka kurczą się też zapasy wody pitnej i paliw naturalnych, a każdego dnia znika z powierzchni naszej planety las wielkości 36 boisk piłkarskich. 

Tak duży stopień degradacji środowiska naturalnego to nie tylko efekt działań głów państw, dyrektorów hut, fabryk czy kopalni. Zmiany te powstają jako suma postępowań nas wszystkich. Znaczenie mają choćby decyzje, które podejmujemy przed sklepową półką, np. czy kupić kosmetyk testowany na zwierzętach czy raczej ten, który powstał w sposób przyjazny naturze; sprzęt AGD bardziej czy mniej energooszczędny; kolejną poliestrową bluzkę, czy może jednak tę z ekologicznej bawełny. To my, paląc w domowych piecach materiałami wypuszczającymi w powietrze kłęby szkodliwych substancji, przyczyniamy się do powstawania smogu, który utrudnia oddychanie mieszkańcom wielu regionów Polski. Pamiętajmy też, że każda niepotrzebnie świecąca się lampka czy zostawiona w gniazdku ładowarka, to zmniejszająca się ilość paliw naturalnych, dzięki którym możemy korzystać z energii elektrycznej. Z kolei każdy niedokręcony kran, to znikające litry, bezcennej wody pitnej, a każde nieposegregowane śmieci, to utracone surówce wtórne, z których ponownie mogłyby powstać przedmioty codziennego użytku. Te pozornie drobne decyzje podejmowane przez nas każdego dnia, sumują się w skali danego miasta, kraju i w końcu całego świata. Pamiętajmy więc, że mamy realny wpływ na to, czy zostaną zachowane czy znikną z powierzchni ziemi kolejne cenne przyrodniczo obszary, czy ocaleje kolejny zagrożony wyginięciem gatunek roślin lub zwierząt, czy będziemy oddychać czystym powietrzem, pić czystą wodę, czy wręcz przeciwnie.

Lepsze zdrowie

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że proekologiczne zachowania mają także bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Warto połączyć ze sobą te dwa fakty, dzięki czemu może łatwiej będzie nam zrealizować postanowienie o prowadzeniu bardziej aktywnego trybu życia i przestrzeganiu zdrowej diety. Na przykład od tego, czy pojedziemy do pracy samochodem i stojąc w korkach spalimy litry paliwa czy raczej skorzystamy z roweru lub własnych nóg, zależy zarówno ilość szkodliwych substancji, jaka danego dnia znajdzie się w powietrzu, jak i nasza kondycja fizyczna. Jeśli do pracy mamy dalej, warto rozważyć skorzystanie z komunikacji miejskiej, dzięki której więcej ludzi dociera do celu i to przy mniejszych kosztach dla środowiska naturalnego niż ma to miejsce w przypadku jazdy samochodem pojedynczych osób. Wystarczy wysiąść dwa przystanki wcześniej, żeby przy okazji zaliczyć codzienną porcję ruchu. Dobrze też przyjrzeć się bliżej naszym nawykom żywieniowym. Na pewno zdrowiej i dla nas i dla środowiska będzie, jeśli sięgniemy po produkty naturalne, warzywa, owoce czy soki. Znaczenie ma także rozsądne gospodarowanie jedzeniem, dobre planowanie zakupów i posiłków tak, by jak najmniej pożywienia się marnowało, a najlepiej wcale. Pamiętajmy też, że zużyte opakowania po produktach spożywczych należy odpowiednio posegregować przed wyrzuceniem.

Grubszy portfel

Jeśli kogoś nie przekonują argumenty dotyczące ochrony środowiska czy własnego zdrowia, to zapewne trafią do niego argumenty finansowe. Każda zgaszona żarówka, zakręcony podczas mycia zębów kran i wyłączona z gniazdka ładowarka, to realne oszczędności na naszym koncie. Oszczędnościami długofalowymi kierujmy się wybierając energooszczędny sprzęt elektroniczny i AGD (najlepiej klasy A+++). Na pierwszy rzut oka wydają się droższe, jednak jest to wyjątkowo opłacalna inwestycja, która wkrótce zwróci się w postaci niższych rachunków za wodę i prąd. Pamiętajmy też, że każdą kartkę można zadrukować i zapisać z obu stron, każdą reklamówkę, za którą trzeba zapłacić w sklepie, a która rozkłada się nawet 400 lat, możemy użyć ponownie, a telewizor czy radio wcale nie muszą być w ciągłym trybie „gotowości”, kiedy idziemy spać lub wychodzimy do pracy, ponieważ wtedy także pobierają prąd. 

Bez względu na to czy chodzi o nasze zdrowie, stan konta czy też chęć pomocy naturze, każda zmiana, którą podejmiemy w tym względzie będzie miała dobry wpływ na nas samych, a w dalszej perspektywie na całe środowisko naturalne. Jeśli każdego dnia zaczniemy świadomie dokonywać przemyślanych wyborów, to wkrótce nowe zachowania staną się naszymi nawykami i nie będziemy im musieli poświęcać aż tyle energii. Warto też regularnie przypominać sobie korzyści, jakie z tego wynikają, np. niższe rachunki oznaczają wyjazd w atrakcyjniejsze miejsce na wakacje. Dzięki temu  nasza motywacja wzrośnie i nie będą nas tak bardzo kusić stare przyzwyczajenia. Dobrze też zaangażować dzieci w wyrabianie pozytywnych, ekologicznych nawyków. Jeśli przyswoją je sobie od najmłodszych lat, to istnieje duża szansa, że zachowania te staną się dla nich naturalne i będą im także towarzyszyć w życiu dorosłym.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content