* Częstochowa – przyjazne miejsce dla niepełnosprawnych, czy aby na pewno?* Trwa konkurs na projekt certyfikatu – OBIEKT BEZ BARIER
Częstochowa – przyjazne miejsce dla niepełnosprawnych, czy aby na pewno?
Nasz Czytelnik bardzo się zdziwił, że w okresie zimowym ktoś postanowił zdjąć kostkę z kopert dla niepełnosprawnych. Pomyślał jednak, że pewnie chodzi o to, by zlikwidować wybrzuszenia i ją na nowo ułożyć wykorzystując do tego okres zimowy (zdjęcie nr 1).
Czasami zdarzały się problemy z parkowaniem w tym miejscu (zdjęcie nr 2), ale w pobliżu znajdują się sklepy z pieczywem i sklep mięsny z pysznymi wędlinami, gdzie nawet po sugestii wybudowano podjazd dla niepełnosprawnych, z którego korzystają także mamy z wózkami i osoby starsze z wózeczkami na zakupy.
Jakież jednak było zdziwienie naszego Czytelnika, gdy w miejsce kopert dla niepełnosprawnych ustawiono wiatę, wyglądającą na wiatę śmietnikową (zdjęcie nr 3). Ponieważ w okolicy jest skupisko sklepów, bloków i ilość kopert jest jak na lekarstwo, a do tego miejsca te są oddalane o spory kawałek od sklepu, w którym robi zakupy nasz Czytelnik, wygląda na to, że musi się pożegnać z przepysznymi wędlinami.
Podobno Częstochowa to przyjazne miejsce, ale czy na pewno dla niepełnosprawnych?
***
Trwa konkurs na projekt certyfikatu – OBIEKT BEZ BARIER
Wciąż czekamy na prace w konkursie, do którego zapraszamy wszystkich pełnoletnich mieszkańców subregionu częstochowskiego, którzy posiadają podstawowe umiejętności graficzne i odrobinę talentu plastycznego.
Wybrany w konkursie certyfikat będzie wykorzystany do promocji miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Znaczek, w formie naklejki zawiśnie w wielu punktach użyteczności publicznej, biurowych, handlowych, usługowych i mieszkalnych, na terenie miasta Częstochowy oraz w subregionie częstochowskim. A przypomnijmy, bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i wokół niego, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.
Program ma na celu pomoc i wsparcie dla osób z niepełnosprawnością poprzez promowanie obiektów architektonicznych, które umożliwiają osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie.
Redakcja 7 dni prosi o zgłaszanie miejsc, które te bariery znoszą!
W skład projektu certyfikatu wchodzą: napis – OBIEKT BEZ BARIER, kolorystyka, liternictwo, elementy graficzne oraz wkomponowane w całość projektu logo Tygodnika 7 dni.
Projekt należy dostarczyć w formie elektronicznej w jednym z formatów graficznych: TIFF/JPEG/PDF o minimalnym rozmiarze 3000 x 2000 px na adres:
redakcja7dni@interia.pl
Tytuł wiadomości e-mail należy opatrzyć dopiskiem:
Konkurs. Certyfikat – OBIEKT BEZ BARIER.
W treści maila należy podać imię i nazwisko twórcy projektu oraz kontaktowy numer telefonu.
Zwycięzcę wyłoni komitet honorowy, w skład którego wejdą przedstawiciele redakcji 7 dni oraz pomysłodawca projektu radny Artur Gawroński. Osoba, która zgłosi najciekawszy projekt zostanie nagrodzona nagrodą rzeczową o wartości około 200 złotych.
Twórcy projektu winni pamiętać, iż znaczek certyfikatu powinien sprzyjać jednoznacznym skojarzeniom, czyli identyfikacji wizualnej miejsc przyjaznych osobom niepełnosprawnym. Powinni także uwzględniać fakt, że znaczek będzie wykorzystywany do celów popularyzatorskich całej akcji „Wyciągnij pomocną dłoń! Niepełnosprawni – pełnoprawni obywatele”, dlatego znaczek certyfikatu powinien być prosty, ponadczasowy i łatwy do zapamiętania.
Zapraszamy wszystkich chętnych, by spróbowali swoich sił w naszym konkursie!
CZEKAMY NA KREATYWNE PROJEKTY!