Przedstawiamy ostatnią dwójkę spośród 12 nowych radnych miasta Częstochowy, którzy złożyli właśnie pierwsze oświadczenia majątkowe za okres od stycznia 2024 do (przeważnie) maja / czerwca 2024 roku.
Na 25 miejsc w radzie miasta aż 12 zajęli radni, którzy w poprzedniej kadencji radnymi nie byli. Nie oznacza to, że całej „dwunastce” praca w radzie jest obca. Połowa nowych radnych rozpoczyna dziewiczą przygodę w radzie, a druga połowa tryumfalnie świętuje powrót.
Kim są nowi radni? Czym się na co dzień zajmują? Jakie sukcesy życiowe osiągnęli i majątki zgromadzili zanim przyszli do rady?
Zdzisław Wolski
(Sojusz Lewicy Demokratycznej)
O radnym Zdzisławie Wolskim można by napisać niejedno tomiszcze, bo – mimo poprószonych siwizną skroni i pomarszczonego lica – wciąż jest aktywny publicznie. Urodzony w Szczawnie-Zdroju Wolski przedstawia się jako praktykujący lekarz, polityk, samorządowiec, przedsiębiorca. Co prawda zarządzanie firmą budowlaną Pan-Gaz przekazał synowi, ale nadal jest jej większościowym udziałowcem. Jest także współwłaścicielem przychodni lekarskiej „Księżycowa”. W przeszłości był naczelnikiem wydziału zdrowia i opieki społecznej w urzędzie miasta Częstochowy, a do 2019 członkiem rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Będzinie.
Nieprzerwanie przez 25 lat (1994-2019) zasiadał w radzie miasta Częstochowy. Był szefem klubu radnych SLD i przez 8 lat przewodniczącym rady miasta. W 2015 roku bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Zjednoczonej Lewicy. W 2019 roku – mimo, że rok wcześniej ponownie został wybrany miejskim radnym – otrzymał mandat posła. Na funkcji przewodniczącego rady zastąpił go Zbigniew Niesmaczny, a na fotelu radnego zasiadła Iwona Zbrojkiewicz. Przez wiele lat Zdzisław Wolski wraz z Ryszardem Szczuką byli uznawani za weteranów częstochowskiej rady miasta. Ostał się tylko Wolski, bo wyborcy wyeliminowali Szczukę w wyborach samorządowych w 2024 roku.
Zdzisław Wolski fotel radnego przyjął w tym roku z konieczności, bo kilka miesięcy wcześniej (wybory parlamentarne 2023) nieskutecznie zawalczył o reelekcję sejmową, chociaż był „jedynką” na liście Nowej Lewicy. Stąd ziemia częstochowska nie ma w parlamencie żadnego przedstawiciela lewicy, a za powód porażki Wolskiego i lokalnej lewicy uważa się brak zjednoczenia wewnątrz partii i… niedookreślenie lewicowego prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – kogo popiera. Niewykluczone, że Wolskiemu zaszkodziły publiczne wypowiedzi kolegów z partii: „Moim kandydatem jest Częstochowa”, zamiast „Stawiam na Wolskiego”.
Zdzisław Wolski posiada bajeczne oszczędności i majątek – ma domy, mieszkania, oszczędności i ogromne dochody. Jest najbogatszym radnym tej kadencji – przynajmniej na razie.
Zofia Wojtysiak-Kowalik
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)
Ostatnią radną, która dołączyła do nowopowołanej rady miasta Częstochowy IX kadencji, jest młodziutka, 32-letnia Zofia Wojtysiak-Kowalik. Jej „opóźnienie” wynika z faktu, iż to nie ona trafiła do rady miasta głosami wyborców, lecz jej kolega partyjny Łukasz Pabiś, który był numerem 1 na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu numer 3 i zgromadził w kwietniowych wyborach 1.696 głosów. Wojtysiak-Kowalik dostała od partii miejsce numer 2, zdobywając 896 głosów, zbyt mało, by znaleźć się w radzie. Tylko dlatego, że Łukasz Pabiś pod koniec maja objął stanowisko wiceprezydenta miasta Częstochowy, przez co musiał zrzec się funkcji radnego – Wojtysiak-Kowalik weszła do rady w jego miejsce.
Zofia Wojtysiak-Kowalik została miejską radną po raz pierwszy. W radzie reprezentuje przede wszystkim interesy mieszkańców okręgu numer 3, z którego w wyborach startowała, czyli dzielnic: Ostatni Grosz, Raków i Wrzosowiak. Z nowym terenem zapewne nie bardzo jej po drodze, bo Wojtysiak-Kowalik chwali się aktywnością w dzielnicy Stradom, w której – jak twierdzi – koordynowała spotkania opłatkowe i akcje pomocowe, m.in. „I Ty możesz zostać stradomskim św. Mikołajem”. Była nawet członkinią rady dzielnicy Stradom. W mediach społecznościowych nowa radna wspomina o tajemniczym projekcie „Wpierajmy przedsiębiorców – Częstochowa”, którego jest pomysłodawczynią, chociaż przepytani przez 7 dni częstochowscy przedsiębiorcy nic o projekcie radnej nie wiedzą.
Zofia Wojtysiak-Kowalik ślubowanie złożyła prawie półtora miesiąca później niż pozostali radni, więc i jej oświadczenie majątkowe, magistrat upublicznił w późniejszym terminie.
Z oświadczenia nowej radnej wynika, że przynajmniej przez ostatni rok nie pracowała, bo zajmowała się malutkim dzieckiem. Radna ma niemałe wcale oszczędności, duży dom, dwa samochody i nie jest zadłużona w bankach.
Renata R. Kluczna
1 Komentarz
“Koordynowała spotkania opłatkowe”. Niszowa specjalizacja.. Opłatek z platfusem.