Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nowi radni Częstochowy! Poznajmy ich… część 1

Urzędnicy, prezesi czy lekarze – to niektórzy spośród nowych radnych Częstochowy. Na 25 miejsc w radzie miasta aż 12 zajęli radni, którzy w poprzedniej kadencji radnymi nie byli. Nie oznacza to, że całej „dwunastce” praca w radzie jest obca. Połowa nowych radnych rozpoczyna dziewiczą przygodę w radzie, a druga połowa tryumfalnie świętuje powrót.
Kim są nowi radni? Czym się na co dzień zajmują? Jakie sukcesy życiowe osiągnęli i majątki zgromadzili zanim przyszli do rady?
Przedstawiamy pierwszą 6 spośród 12 nowych radnych miasta Częstochowy, którzy złożyli właśnie pierwsze oświadczenia majątkowe za okres od stycznia 2024 do (przeważnie) maja 2024 roku.

Marcin Biernat
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)

Radny Marcin Biernat zasiada w sali sesyjnej po raz drugi. Pierwsze szlify zdobywał 10 lat temu, w kadencji 2010-2014, kiedy to mieszkańcy Częstochowy powierzyli mu mandat radnego.
Co prawda Biernat przez chwilę pracował jako menedżer w firmie farmaceutycznej, ale większość zawodowego życia spędził w urzędach. Po śmierci Zdzisława Nowaka pełnił obowiązki burmistrza Blachowni. Po wielu latach w wyborach samorządowych w 2018 roku wystartował na to stanowisko, chcąc otrzymać mandat od mieszkańców Blachowni – bez powodzenia. Przez krótki czas – również przez zbieg okoliczności – zajmował stanowisko zastępcy, pełniącego funkcję prezydenta Częstochowy Piotra Kurpiosa. Był też dyrektorem katowickiej filii wojewódzkiego urząd pracy w Częstochowie, a ostatecznie wicedyrektorem urzędu pracy w Katowicach.
Radny Marcin Biernat zaczyna kadencje, jako ponadprzeciętnie majętny człowiek – co wynika z jego pierwszego oświadczenia majątkowego. Ma trochę oszczędności, niezgorszy dom, a przede wszystkim bardzo dobrze zarabia, jako wicedyrektor urzędu pracy. Teraz radnemu finansowo polepszy się bardziej – dojdzie mu dieta radnego.

Marcin Korzeniec
(Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska)

Radny Marcin Korzeniec to zupełnie nowa postać w lokalnej polityce. Wiadomo, że jest mechanikiem samochodowym i jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Co prawda w 2023 roku wystartował w wyborach parlamentarnych, ale o jego aktywności politycznej mówi wynik. Zdobył 577 głosów. Radny Korzeniec nieco więcej miał szczęścia w kwietniowych wyborach samorządowych, gdzie wystartował na radnego Częstochowy. Uzyskał 1.611 głosów, ale tylko dlatego, że był numerem 1 na liście wyborczej PO w okręgu wyborczym nr 4. I w taki oto sposób Marcin Korzeniec po raz pierwszy został radnym.
Radny Marcin Korzeniec ma dom i kredyt, i choć jest mechanikiem samochodowym nie ma samochodu – a może właśnie dlatego.

Karolina Kowalska (obecnie Stępień)
(Prawo i Sprawiedliwość)

Dla ewentualnych sympatyków Karoliny Kowalskiej, działającej w Prawie i Sprawiedliwości jej zmiana tożsamości z Kowalskiej na Stępień może być nieco myląca. Stało się tak dlatego, że radna Kowalska „vel” Stępień wystartowała w wyborach jako Kowalska, a po wyborach używa nazwiska Stępień. Co wiemy na temat nowej radnej? Ma solidne umocowanie w lokalnych strukturach partii Jarosława Kaczyńskiego. Za rządów PiS brylowała w spółkach skarbu państwa podległych Regionalnemu Funduszowi Gospodarczemu, najpierw w jednej spółce Hutmar, jako prezes, a potem w drugiej – Jurajski Agro Fresh Park, również w roli prezesa. Była też członkinią rady nadzorczej w Tauron Inwestycje. Teraz po zmianie władzy w Polsce straciła wszystkie dotychczasowe posady w podmiotach państwowych.
Radna Karolina Stępień nie jest przesadnie majętna. Ma skromne oszczędności, ale za to wartościową nieruchomość w postaci domu. Radna nie złożyła korekty do pierwszego oświadczenia majątkowego, które biuro rady przyjęło 5. czerwca, choć w jej życiu – zwłaszcza zawodowym – wiele się zmieniło. W oświadczeniu nie podała także, czego członkinią zarządu i rady nadzorczej była. Niestaranność w sprawozdaniu dla wyborców – a tym są oświadczenia majątkowe – można zrzucić na karb braku doświadczenia, bo Karolina Stępień jest radną po raz pierwszy.

Robert Leciński
(Prawo i Sprawiedliwość)

O Robercie Lecińskim świat usłyszał dopiero, gdy jako działacz Prawa i Sprawiedliwości został prezesem spółki Częstochowa Wiolinowa, a potem także wiceprezesem spółki Jurajski Agro Fresh Park, podobnie jak jego partyjna koleżanka radna Karolina Stępień i podobnie jak ona z posadą musiał się rozstać. Po kontroli funkcjonariuszy Najwyższej Izby Kontroli, działalnością JAFP-u zajmie się prokurator. Co prawda spółce Wiolinowa pod wodzą Lecińskiego nie udało się przez 4 lata zrealizować głównego celu, jakim było wybudowanie osiedla mieszkaniowego, ale prezesowi udało się zaistnieć politycznie, choć trochę przez przypadek. Radny Leciński w częstochowskim okręgu wyborczym nr 3 zgromadził zaledwie 408 głosów, ale to wystarczyło, by po raz pierwszy zostać radnym. Radny Robert Leciński działa także na niwie filantropijnej. Jest fundatorem Fundacja Patroni Sukcesu, której prezeską została Barbara Lecińska.
Z pierwszego oświadczenia majątkowego radnego Roberta Lecińskiego wynika, że chociaż jest bardzo majętny, to ma też sporo zobowiązań finansowych względem banków. Dopóki jednak jest prezesem spółki Częstochowa Wiolinowa – bieda mu nie grozi.

Marcin Maranda
(Trzecia Droga)

Radny Marcin Maranda jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie UJD). Trzykrotnie był wybierany przez mieszkańców na miejskiego radnego – 2006, 2010 i 2014 roku. Pierwotnie startował w list Wspólnoty Samorządowej Tadeusza Wrony, bo ostatecznie utworzyć własny komitet wyborczy Mieszkańcy Częstochowy. Dostał się do rady wraz z Krzysztofem Świerczyński (obecnie radny), Piotrem Strachem (obecnie poseł Trzeciej Drogi) i Zbigniewem Mizgalskim.
Radny Maranda dwukrotnie też (2014 i 2018) kandydował na prezydenta Częstochowy i za każdym razem rywalizował z Krzysztofem Matyjaszczykiem (SLD) oraz Arturem Warzochą (PiS) i zawsze zdobywał 3 miejsce. Za główny powód porażki Marandy i jego ekipy uznaje się brak wyrazistości i polityczny kompromis wobec rządzącej miastem lewicy. Po 5 i pół rocznej przerwie Maranda do rady powrócił, ale zmian z jego postawie nie widać.
Radny Marcin Maranda przed tym nim został politykiem pracował w magistracie w wydziale komunikacji społecznej. Potem w częstochowskim MPK, gdzie pełnił tam funkcję rzecznika prasowego. Ostatnio pracował w Bibliotece Publicznej w Konopiskach, ale zapewne niebawem się to zmieni.
Z pierwszego oświadczenia majątkowego radnego Marandy wynika, że sporo pożycza, choć niewiele zarabia.

Artur Warzocha
(Prawo i Sprawiedliwość)

Radny Artur Warzocha zawsze miał pracę dzięki działalności politycznej, bo jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Był rzecznikiem prasowym ostatniego wojewody częstochowskiego (obecnie posła PiS) Szymona Giżyńskiego (1997-1998), asystentem politycznym w Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (1999-2000), doradcą wojewody śląskiego (2000-2001), wicedyrektorem częstochowskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (2001-2003), wicewojewodą śląskim (2006-2007), pracownikiem w Najwyższej Izbie Kontroli, wiceprezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a ostatnio prezesem spółki Tauron Nowe Technologie (2020-2022). W 2022 roku osiadł na stanowisku wiceprezesa Tauron Polska Energia (2022-2024) i „dorabiał” jako członek rady nadzorczej w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Był też członkiem rady Polskiej Fundacji Narodowej.
Dwie kadencje (1998 i 2002) był radnym Częstochowy. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W 2010 uzyskał mandat radnego sejmiku śląskiego IV kadencji.
W 2011 bezskutecznie z ramienia PiS ubiegał się o mandat senatora. W wyborach parlamentarnych w 2015 ponownie z ramienia PiS wystartował, uzyskując tym razem mandat senatora. 4 lata później ubiegał się o reelekcje, lecz ponownie senatorem nie został. W 2014 i w 2018 był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych na urząd prezydenta miasta, za każdym razem przegrywał z lewicowym Krzysztofem Matyjaszczykiem. W 2023 kandydował z ramienia PiS do Sejmu – bezskutecznie. W 2024 roku, po długiej przerwie, ponownie wybrany został na radnego Częstochowy.
Radny Artur Warzocha jest najbogatszym radnym spośród nowego składu rady miasta. Ma ogromne oszczędności i drogi, nowy dom na Wierzchowisku w gminie Mykanów.

W kolejnym numerze przedstawimy pozostałą szóstkę nowych radnych miasta Częstochowy.

Renata R. Kluczna

Udostępnij:

2 komentarzy

  • Jolanta

    Cysorz u władzy to ma klawe życie 🙁

  • mario

    Straszne g…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Partnerzy: Serwis drukarek i laptopów Optima-MD
Przejdź do treści