„Przeciwdziałanie skutkom suszy poprzez odtworzenie retencji stawu Mieszko w Parku w Parzymiechach” (gmina Lipie) to projekt, który zostanie zrealizowany dzięki środkom otrzymanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Dotacja pozwoli przywrócić dobrą kondycję malowniczym stawom – poprawić retencję oraz jakość wody.
Jak czytamy na stronie gminy Lipie (powiat kłobucki), projekt, którego nazwa nie oddaje w pełni dużego zakresu zaplanowanych działań renowacyjnych, zakłada odtworzenie i renowację zbiornika Mieszko w parku w Parzymiechach, przy czym w sensie technicznym przez ten zbiornik należy rozumieć wszystkie trzy kaskadowo połączone ze sobą stawy w tak zwanym układzie paciorkowym, czyli duży staw Plebański, staw Mieszko i staw Księżycowy.
W ramach działań, których realizacja jest przewidziana do końca 2027 roku, wszystkie trzy stawy będą odmulone, będą miały też naprawione i odpowiednio zakonserwowane urządzenia spustowe oraz wzmocnione brzegi. W rezultacie nastąpi niezbędna poprawa sposobu gospodarowania wodami w obrębie tych stawów, poprawa retencji, a także – co istotne – jakości wody. Skutkiem tego nastąpi też zauważalna poprawa warunków przyrodniczych w otoczeniu stawów.
Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego wyniosło 451.387,77 zł, a szacunkowa wartość kosztorysowa zadania jest na poziomie 1.827.041,08 zł.
red.




