Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nowe świadczenie 500+: niezdolność do samodzielnej egzystencji

Blisko 3 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wpłynęło do ZUS w województwie śląskim, w częstochowskim oddziale ZUS odnotowano ich ponad 460. W całym kraju liczba ta przekroczyła już 26 tysięcy wniosków.

Zainteresowanie świadczeniem uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji jest duże. Dziennie oddziały ZUS w województwie śląskim przyjmują po kilkadziesiąt formularzy, ale samych klientów, którzy przychodzą tylko zapytać jest znacznie więcej. Pomocą służą doradcy emerytalni, którzy są dostępni w każdej placówce ZUS. Również Centrum Obsługi Telefonicznej uruchomiło specjalną linię do udzielania informacji na temat nowego świadczenia. Każdego dnia konsultanci, dostępni pod nr telefonu 22 560 16 00, odnotowują setki połączeń telefonicznych z zapytaniem o nowe świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych. 

– Najwięcej pytań, jakie kierują nasi klienci do doradców emerytalnych dotyczą warunków przyznania świadczenia. Pytają, czy jest jakaś granica wiekowa dla osoby, starającej się o świadczenie 500+, czy może ubiegać się o nie 90-latek. Od razu odpowiem, że nie ma górnej granicy. Jeśli chodzi o wiek, wymagane jest tu ukończenie 18 roku życia, zatem wniosek może składać zarówno osoba 18-letnia, jak i ta, która ma dużo więcej lat i jest niezdolna do samodzielnej egzystencji – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji trzeba potwierdzić

Kolejnym powtarzającym się pytaniem od klientów, jest to dotyczące dokumentowania niezdolności do samodzielnej egzystencji, czyli np. czy samo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności uprawnia do tego świadczenia. W tym przypadku odpowiedź również jest negatywna. Zgodnie z przepisami dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji na podstawie, którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest: albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bądź orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo. 

– Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku muszą dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku (druk OL-9) oraz – jeśli posiadają – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji np. kartę badania profilaktycznego,  dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej czy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności – tłumaczy rzeczniczka. 

Jeśli dokumentacja medyczna dołączona do wniosku będzie wystarczająca do wydania orzeczenia to wówczas lekarz orzecznik ZUS może wydać orzeczenie bez bezpośredniego badania stanu zdrowia.

Kiedy decyzja?

W pierwszych dwóch miesiącach obowiązywania ustawy ZUS będzie miał nieco wydłużony termin na wydanie decyzji, nie 30, a 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. 
Przypomnijmy, świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych jest adresowane do osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1.600 zł brutto.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content