Jeśli nagle zachorujesz lub stan Twojego zdrowia nagle się pogorszy, możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pamiętaj, że nie obowiązuje rejonizacja i nie potrzebujesz skierowania. Pomoc otrzymasz bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W nocy i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, w których możesz otrzymać pomoc w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
Kiedy korzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?
Skorzystaj z niej, jeśli Ty lub Twoje dziecko źle się czujecie i obawiasz się, że stan zdrowia pogorszy się do następnego dnia, ale nie ma zagrożenia życia. W tym celu udaj się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Częstochowie punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz w poniższych placówkach”
* Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie przy ul. Bialskiej 104/118. Telefony: rejestracja NiŚOZ 34 / 367 32 92; gabinety lekarskie 609 348 811, 607 929 022, 605 497 117
* Miejski Szpital Zespolony, poradnia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Częstochowie przy ul. Mirowskiej 15.
Telefon 34 / 370 21 57
Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, zadzwoń na jeden z dwóch numerów ratunkowych:
999 – numer alarmowy pogotowia ratunkowego; połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny.
112 – to jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej, służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, ale także mienia; połączenie odbiera operator, który po rozmowie z Tobą powiadamia odpowiednie służby: pogotowie, straż pożarną, policję, służby ratownictwa wodnego itp., albo bezpośrednio łączy Cię z właściwą służbą.
Pamiętaj! Karetkę wzywamy tylko w sytuacji:
• bezpośredniego zagrożenia życia,
• nagłej, której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia,
• nagłego pogorszenia się stanu osoby chorej, który może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.
Pamiętać musimy, że są przypadki, w których dla zagrożenia życia lub zdrowia ważna jest każda minuta i to dosłownie tzw. złote minuty, to czas na przywrócenie zatrzymanej akcji serca. Średni czas od momentu wezwania karetki do przyjazdu służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 min w mieście i ok. 15 min na terenach poza miastem. Dlatego nie zwlekaj z udzieleniem pierwszej pomocy. O ludzkim życiu decydują często sekundy.
Defibrylator na pomoc
W wielu miejscach publicznych w Częstochowie umieszczone są defibrylatory AED. Jest to dobry krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz turystów, jednak pełne wykorzystanie ich potencjału wymaga zarówno dostępu, jak i edukacji społecznej na temat pierwszej pomocy. Urządzenie daje możliwość przywrócenia akcji serca w przypadku jej nagłego zatrzymania. Zawiera jednorazowe elektrody przyklejane do klatki piersiowej. Podpowiada głosowo osobie ratującej, co robić.
Mówi się, że w Częstochowie jest ich ponad 40, lecz szukanie ich lokalizacji to droga przez mękę tym bardziej, gdy ktoś jest przyjezdny. Najszybszy serwis Ratuj z Sercem podaje, że w naszym mieście jest 16 lokalizacji AED, jednak na mapie znajdujemy tylko 14. Dokładniej wskazuje mapa OpenAEDMAP, która pokazuje nam 43 lokalizacje, jednak tutaj brak jest dokładnych adresów. Ponieważ o ludzkim życiu czasami decydują sekundy, może warto takie mapy uzupełniać?
Artur Gawroński