Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nie wiadomo, na co umieramy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie uznaje statystyk, przesyłanych z naszego kraju i w swoich raportach nie uwzględnia Polski. A to dlatego, że polscy lekarze w niejednoznaczny sposób opisują powody zgonów Polaków. Wpisywanie jako przyczyny zgonu zatrzymania krążenia czy ustania oddychania jest równie bezużyteczne dla WHO jak wpisanie, że pacjent zmarł z powodu śmierci. WHO pomija więc nasze statystyki w analizach umieralności według przyczyn.

„Lekarze mają kilka ulubionych przyczyn zgonów, które w dodatku opisują nieprecyzyjnie. Chodzi o tak zwane śmieciowe kody. To sprawia, że nie wiadomo na co umierają Polacy i jakiej specjalności lekarzy nam potrzeba” – alarmuje Rzeczpospolita.

Choroba jest zwykle wynikiem splotu zaburzeń, nierzadko kilku chorób, stąd przyczyna zejścia z tego świata jest najczęściej złożona i skomplikowana. Przewidziany na tę okoliczność polski formularz zakłada określenie przyczyny śmierci pacjenta jednym numerkiem. W niemal połowie przypadków przyczyną zgonów są choroby kardiologiczne, niemałą grupę stanowią też nowotwory. 

Niewydolność krążeniowo-oddechowa to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów wpisywanych przez lekarzy w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR). I to zarówno po śmierci chorych kardiologicznie, jak i tych z powikłaniami grypy. Efekt uproszczeń jest więc taki, że znakomita większość Polaków umiera na to samo.

Kody wpisywane przez lekarzy trafiają do statystyk, a na ich podstawie podejmuje się decyzje dotyczące żywych. Ze statystyk jasno wynika, że Polacy potrzebują przede wszystkim kardiologów i onkologów. I tu wkracza logika, która mówi – błędne przesłanki rodzi błędne wnioski. Nie można planować działania służby zdrowia na dziesięciolecia, jeśli założenia są nieprawdziwe? Dopóki więc karty zgonów nie będą szczegółowo wypełniane, to jedyne co jest pewne to fakt, że człowiek, którego krew nie krąży, a on sam nie oddycha – jest martwy.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content