Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Nie bądźmy obojętni!

,,Widzisz przemoc? Reaguj!”. Takie grafiki pojawiły się w częstochowskich autobusach i tramwajach. Mają zachęcać do reagowania na przemocowe zachowania w stosunku do dzieci.

Przepisy zabraniające stosowania przemocy wobec dzieci – w tym karania „klapsami” czy szarpania – obowiązują od 2010 roku. Tymczasem, jak pokazuje raport fundacji „Dajemy dzieciom siłę”, 43 proc. badanych wciąż nie wie o istnieniu prawnego zakazu stosowania kar cielesnych wobec dzieci, a niemal połowa twierdzi wręcz, że takiego zakazu nie ma.
Z badań fundacji wynika też, że 8 na 10 pytanych osób w ciągu ostatniego roku widziało, jak ktoś w ich otoczeniu daje dziecku „klapsy”, szarpie je lub na nie krzyczy. Większość z nich nie podjęła żadnej interwencji.

Wychowanie dziecka to oczywiście sprawa rodziców i opiekunów. Przestaje ono być jednak wyłącznie ich sprawą, gdy chodzi o bezpieczeństwo dzieci – zwłaszcza, gdy pojawia się przemoc. Wówczas odpowiedzialni jesteśmy wszyscy. I to zarówno w miejscach publicznych – gdzie nawet przy minimum zainteresowania łatwo dostrzec krzywdę wyrządzaną dziecku – jak i w prywatnej przestrzeni mieszkań, domów, z których też dochodzą sygnały o przemocy wobec dzieci – i nie wolno ich ignorować.

– Zwrócenie uwagi komuś, kto w naszej obecności krzyczy na dziecko, wyzywa je, szarpie czy bije, jest jasnym sygnałem, że nie ma zgody na przemoc. To ostrzeżenie dla sprawcy, ale i komunikat do całego otoczenia – mówi Agata Wierny, pełnomocniczka prezydenta Częstochowy ds. równych szans. – Dzięki takiej wspólnej ,,kontroli społecznej” w końcu uda się uświadomić ogromnej większości ludzi, że przemoc wobec dziecka jest nielegalna.

Aby zatem ośmielić jak najwięcej ludzi do reagowania na niewłaściwe, przemocowe traktowanie dzieci, w częstochowskich tramwajach i autobusach pojawiły się infografiki z prostym, krótkim wezwaniem: ,,Widzisz przemoc? Reaguj!” i wizerunkiem małego dziecka.

Jak powinniśmy się zachować, gdy widzimy, że ktoś bije, szarpie dziecko lub krzyczy na nie?

1. Podejdź i spokojnym tonem zapytaj, czy możesz w czymś pomóc. Zasygnalizuj, że widzisz tę sytuację – czasem samo nawiązanie kontaktu wzrokowego pomaga załatwić sprawę.
2. Powiedz spokojnie, stanowczo, co widzisz – np. „Widzę, że szarpie Pani dziecko. Nie wolno tego robić.”

3. Zaproponuj rozwiązanie. Można powiedzieć np. coś w stylu: „Wiem, jak czasem trudno jest być rodzicem. Trzymam kciuki, aby znalazł(a) Pan(i) metodę wychowawczą bez przemocy. Wiem, kto mógłby Panu(-i) pomóc”. Albo: ,,Rodzicielstwo to trudna sprawa. Ale to nie usprawiedliwia Pani/a zachowania wobec dziecka. Wiem, gdzie znajdzie Pan/i odpowiednie wsparcie”.

Gdzie po pomoc?

Kiedy mamy pytania, wątpliwości, nie wiemy, co zrobić, szukamy wsparcia fachowców możemy zwrócić się do następujących częstochowskich organizacji:

* tel. 34 366 31 21 – Częstochowskie Centrum Interwencji Kryzysowej – numer czynny całą dobę, przez okrągły tydzień, przy telefonie dyżurują osoby, które w razie kryzysu pomogą natychmiast, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Sekcja Pomocy dla Rodzin Zagrożonych Przemocą, ul. Mikołaja Kopernika 4

* tel. 34 311 70 52, 34 311 70 53 – dyżurują specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

* tel. 34 311 70 52, 34 311 70 53 – Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy

* tel. 34 370 74 97 Pełnomocniczka Prezydenta Miasta ds. Równych Szans, Urząd Miasta Częstochowy, ul. Focha 19/21 (Pałac ślubów), 1 piętro, pokój 32

* Częstochowski Telefon Zaufania: z telefonu stacjonarnego nr 192 88, z telefonu komórkowego nr 34 192 88

Z Częstochowskiego Telefonu Zaufania mogą korzystać – zachowując anonimowość – osoby cierpiące, dotknięte życiowymi dramatami, przeżywające trudności w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym, mające problemy związane m.in. z uzależnieniem, chorobą psychiczną, przemocą w domu czy w szkole, wykorzystywane seksualnie, osoby, które mają myśli samobójcze, przeżywające jakikolwiek kryzys.

Jeśli podejrzewamy, że dziecko w naszym otoczeniu może doświadczać przemocy, zgłośmy to! W sytuacjach kryzysowych – gdy zagrożone jest zdrowie i życie – dzwonimy na Policję, pod nr tel. 112 lub 997.

red.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content