Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

„Na skrzydłach kultury”

Fundacja „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat” ze Skrzydlowa, od lat wspiera rozwój oświaty i działań edukacyjnych służących podwyższeniu poziomu naukowego dzieci i młodzieży wiejskiej, jak również rozwój kulturalny dzieci i młodzieży z terenów wiejskich. Fundacja jest pomysłodawcą wielu projektów i inicjatyw, dzięki którym mogła zrealizować szereg pro kulturalnych działań. Jednym z wielu konkursów, w których Fundacja bierze udział, jest konkurs Fundacji PZU pod nazwą „PZU z kulturą”. Dzięki tak pozyskanej dotacji, Fundacja „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat”, mogła po raz kolejny zrealizować projekt „Na skrzydłach kultury”.

Tak jak w latach poprzednich, tak i w roku 2022, dzięki temu projektowi i otrzymanej na jego realizację dotacji, uczniowie Szkoły Podstawowej w Skrzydlowie mają możliwość uczestniczenia w wielu wyjazdach do instytucji kulturalnych i obcowania z kulturą „na żywo”. 

Pomimo trwającej pandemii koronawirusa i wszystkich obostrzeń z nią związanych, Fundacji udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Prezes Fundacji „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat” Dorota Tomczyk podkreśla, że właśnie w tak trudnym czasie możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych okazała się wyjątkowo potrzebna. 

– Młodemu pokoleniu przyszło żyć w bardzo trudnych czasach. Przez dłuższy czas funkcjonowali jedynie w Internecie. Przez dwa lata żyli w stresie związanym z COVID-19. Zamknięcie szkół, nauka zdalna, brak integracji i spotkań z rówieśnikami, odwołane wycieczki, wszystko to przyczyniło się do narastania problemów psychicznych wśród nastolatków. I tu doskonałym lekarstwem okazały się działania projektu „Na skrzydłach kultury” realizowanego przez Fundację „Pomóżmy Dzieciom Poznać Świat”, z dotacji otrzymanej od Fundacji PZU, działania polegające przede wszystkim na zwiększeniu dostępu do szeroko rozumianej kultury – mówi prezes Fundacji.

Mimo wielu trudności związanych z obostrzeniami covidowymi, Fundacji udało się zrealizować większość zaplanowanych wyjazdów. Najmłodsi dwukrotnie wyjechali do Filharmonii w Częstochowie na audycję umuzykalniającą, a absolwenci szkół gminy Kłomnice na musical „Pretty Women” do Teatru Muzycznego w Łodzi. Drugi tydzień marca był kulturalnym tygodniem dla uczniów kl. VI – VIII. Obejrzeli oni spektakl „Stopklatka” w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a także uczestniczyli w koncercie „Feel harmony” w Filharmonii im. B. Hubermana w Częstochowie. 

Najmłodsi z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawienie teatralne „Trzy świnki” w częstochowskim teatrze. Z kolei uczniowie z klas III – V swój „kulturalny dzień” spędzili na spektaklu „Roszpunka”, także w Teatrze w Częstochowie. A to jeszcze nie koniec „kulturalnych atrakcji”, bowiem przed uczniami klas III – V wyjazd do Opola, do Teatru Lalki i Aktora, na spektakl „Wielkie mi coś”, a następnie udział w lekcji teatralnej w Muzeum Piosenki w Opolu. Najstarszych uczniów – klas VI – VIII, czeka wyjazd od Opery Krakowskiej na balet „Pan Twardowski”, a potem zwiedzanie jednego z krakowskich muzeów.

– Kultura jest ważną częścią życia każdego człowieka, również dziecka. To przez kulturę od najmłodszych lat rozwija się i kształtuje wyobraźnia, to kultura jest często źródłem wiedzy o otaczającym nas świecie i co bardzo ważne, poszerza horyzonty. Nawet krótki kontakt z kulturą wyzwala w człowieku radość i optymizm. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi „Na skrzydłach kultury”, wszystkie wydarzenia kulturalne, w których udział biorą nasi podopieczni, zostawią w nich niezapoznanie wrażenia estetyczne i zasieją ziarno szacunku dla dzieł kultury i sztuki – wyjaśnia nam prezes Dorota Tomczyk.

Olga Gonera, dyrektor Szkoły Podstawowej w Skrzydlowie, dodaje natomiast:

– Warto podkreślić, że nasi uczniowie jeżdżą nie tylko do ośrodków kultury w naszym regionie, ale też podróżują „za kulturą” dużo dalej, np. do krakowskiej Opery, czy opolskiego Teatru. Fundacja finansuje dzieciom przejazdy i bilety wstępu, co jest bardzo istotne w przypadku najuboższych rodzin. Ponadto tradycją już jest, że zawsze jeden z wyjazdów kulturalnych Fundacja organizuje dla absolwentów szkół z terenu gminy Kłomnice.

 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content