Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Na przeciw żywiołom ognia i wody

Rozpoczęła się astrologiczna wiosna, a wraz z nią nastaje okres remontów, porządków, zmian. Wzmaga się aktywność człowieka, ale również niebezpiecznych żywiołów: wody i ognia.

Jest to czas cyklicznych wyzwań, naprawiania starych szkód i szukania nowych rozwiązań. Częstochowski powiat nadal reguluje skutki powodzi z 2010 roku, a jednocześnie podejmuje działania profilaktyczne, aby zapobiec podobnym klęskom. Okres wzmożonej pracy mają strażacy, którzy w ubiegłą sobotę przyjęli rekordową ilość zgłoszeń pożarowych: płonęły nie tylko trawy, ale i hala handlowa. Przyjrzymy się bliżej regionalnym zmaganiom z żywiołami ognia, wody i nieprzewidywalności ludzkiej.
Odbudowa dróg i stacje hydrometeorologiczne
Jednym ze skutków powodzi z 2010 roku są zniszczone drogi i mosty. W związku z tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wręcza samorządom wojewódzkim promesy na ich odbudowę i remont. Skorzysta na tym także powiat częstochowski – do kasy naszego starostwa trafi 8 mln. zł. Zostaną one przeznaczone na odbudowę drogi krajowej nr 91 na terenie gminy Kłomnice. Prace budowlane zostaną przeprowadzone na trasie: Kłomnice – Pacierzów – Karczewice – Garnek do drogi wojewódzkiej nr 786. Obecnie Powiatowy Zarząd Dróg rozpoczyna przygotowania dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia postępowań przetargowych.
Zwalczanie szkód powodzi to jedno, ale kompleksowa walka z żywiołami wymaga także profilaktyki. W związku z tym na terenie powiatu budowany jest elektroniczny system kontroli wodno-pogodowej oraz wczesnego ostrzegania. Hydro-meteorologiczne stacje mają za zadanie mierzyć i rejestrować parametry meteorologiczne (temperaturę otoczenia, kierunek i siłę wiatru, wilgotność oraz ciśnienie atmosferyczne) oraz hydrologiczne (poziom i temperaturę wody). W sytuacji zagrożenia, informacje te mają być podstawą uruchomienia alarmu przeciwpowodziowego, a tym samym – postawienia w stan gotowości służby dyżurnej Miejsko – Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i jednostek Straży Pożarnej (PSP i OSP). Celem przedsięwzięcia antypowodziowego jest wybudowanie czterech stacji hydro-meteorologicznych, które połączone ze sobą tworzyłyby system zabezpieczenia. Do tej pory w częstochowskim powiacie powstała jedna taka stacja, a znajduje się ona w miejscowości Kolonia-Poczesna. Mierzy stan wód w Warcie na odcinku zrzutu ze zbiornika „Poraj” oraz dopływów z okolicznych terenów. Sygnał alarmujący ma tutaj ostrzegać nie tylko służby kryzysowe, ale także służbę dyżurną zbiornika retencyjnego „Poraj”, aby w przypadku zagrożenia powodziowego mogla dokonać zrzut wody. W tym roku z budżetu starostwa zostanie wybudowana kolejna stacja, a zainstalowana zostanie na terenie gminy Mstów.
Wypalanie traw i ogień w hali targowej
Najwięcej pożarów traw odnotowuje się w marcu i kwietniu. Dlaczego do nich dochodzi? Wypalanie traw uchodzi za tanią, łatwą i skuteczną metodę oczyszczania nieużytków rolnych z chwastów i ich nasion. Niegdyś problem ten rozwiązywały zwierzęta hodowlane: krowy czy konie, obecnie jest to problem ludzi i choć metoda wypalania traw uchodzi dziś za szkodliwy przeżytek, jej zwolenników jest niemało. Wypalanie traw często bywa również aktem wandalizmu, nieodpowiedzialnej zabawy lub co gorsza – bezmyślności, a złapać podpalacza na gorącym uczynku – rzecz trudna. Przykładów rozniecenia ognia było niemało w ubiegły weekend, kiedy upragniony przypływ słońca przysporzył nie lada pracy strażakom: płonęły łąki i pola, zarówno w mieście (w dzielnicy Mirów), jak i w okolicy (np. w Witkowicach, Cykarzewie, Biskupicach, Żurawiu, Skrzydlowie). Jakby tego było mało, w sobotę około godziny 16 wybuchł pożar na terenie największej w mieście przestrzeni handlowej. Katastrofa miała miejsce w 10-metrowym outlecie, w którym prowadzono hurtową sprzedaż odzieży. Pożar objął nieduży budynek Parku Handlowego Warta, znajdujący się w sąsiedztwie Centrum Chińskiego i Galerii Jurajskiej. W akcji ratunkowej wzięło udział 12 jednostek straży pożarnej, zamknięto wjazd do galerii od strony DK1, a policja wyznaczyła objazdy. Pożar stwarzał poważne zagrożenie dla przyległej do budynku hurtowni farb i lakierów (ok. 40 ton chemikaliów), dlatego priorytetem akcji gaśniczej było zapobieżenie rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie budynki. Cel ten został osiągnięty, a pożar został opanowany. Z sąsiednich budynków ewakuowano 25 osób, nikt nie został ranny.

Interwencja straży pożarnej na terenie Parku Handlowego została przeprowadzona sprawnie, choć w ten dzień jednostki strażackie wzywane były nieustannie do pożarów traw – w samą sobotę takich akcji gaśniczych przeprowadzono dziewięćdziesiąt.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content