Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Na promenadzie Kory dzieci się nudzą

Park wypoczynkowo-rekreacyjny jak sama nazwa mówi to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas wolny, dla relaksu i zabawy. Nie wszyscy mieszkańcy okolicznych blokowisk podzielają opinie władz miasta Częstochowy, że jakoby Promenada Śródmiejska spełnia funkcję wypoczynkową jej wyznaczoną. Liczne sygnały do naszej redakcji stały się pretekstem do poruszenia tego tematu.

– Nie rozumiem, jak można było wybudować taki park bez placu zabaw dla dzieci. Moje wnuki w ogóle tu nie przychodzą, bo strasznie się nudzą. Ten, kto zaprojektował i zatwierdził taki projekt prawie na pewno sam nie ma dzieci, bo w przeciwnym wypadku pomyślałby o najmłodszych – żali się starszy mężczyzna.

Promenadę Śródmiejską oddano do użytku w 2020 roku, a powstała na dawnych terenach składowych „Węglobloku”, który to teren poprzemysłowy o powierzchni ponad 13 tysięcy mkw. przez wiele lat był mocno zaniedbany. Rewitalizacja działki miała dać mieszkańcom dzielnicy Trzech Wieszczów upragnione miejsce do odpoczynku.

– Młodzi pracują, więc codziennie przywożą mi wnuki do opieki, mają po 4 i 7 lat. Idziemy albo w głąb osiedla Trzech Wieszczów albo szukamy innych placów zabaw, bo tu bezpośrednio przed moim blokiem zupełnie nie ma co z dziećmi robić. Ja biorę sobie książkę do poczytania, ale maluchy snują się i wciąż pytają: „kiedy idziemy…”. I taką to dla mnie jest atrakcją – ta promenada – mówi starsza kobieta.

Skoro dzieci się nudzą to może dorośli nie. I rzeczywiście, na terenie promenady znajdują się m.in. urządzenia do ćwiczeń street workout, ścieżka do jazdy na wrotkach oraz plaża trawiasta z zainstalowanymi leżakami. Niestety – zdaniem mieszkańców – ustawione bezpośrednio w słońcu leżaki nie są wykorzystywane przez osoby starsze, a jedynie w późnych godzinach wieczornych przez młodzież lub też osoby nadużywające alkoholu. Brak zacienienia, gdy termometry wskazują ponad 30 stopni Celsiusza w cieniu, dyskwalifikują leżaki, jako miejsce relaksu dla osób w podeszłym wieku. Taka sama sytuacja występuje w środku zielonego pierścienia, którzy rzadko jest wykorzystywany za dnia, a jedynie po zmroku odbywają się tam „spontaniczne” imprezy młodych.

Nie ulega wątpliwości, że Promenada Śródmiejska, która od czerwca 2021 roku nosi imię Olgi Sipowicz – Kory, nie spełnia swojej roli w przypadku najmłodszych mieszkańców, chociaż koszt inwestycji wyniósł ponad 6 milionów złotych.
Dlaczego na terenie całej promenady nie ma ani jednego placu zabaw dla dzieci i czy w ogóle w planach jest stworzenie takiego miejsca? – spytaliśmy urząd miasta Częstochowy.

Oto odpowiedź:

„Plac zabaw powstaje na terenie Promenady Śródmiejskiej w roku bieżącym. Jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego. W ramach pierwszego etapu inwestycji Promenada była realizowana w kształcie zaprojektowanym przez architektów, z opcją późniejszych uzupełnień infrastruktury, w tym także z opcją potencjalnej realizacji II etapu budowy.
Kolejny plac zabaw (dla małych dzieci) może powstać w roku przyszłym. Stosowny wniosek został złożony w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2022. Po ocenie merytorycznej i udanym dla niego głosowaniu może zostać skierowany do realizacji.
O doposażenie Promenady Śródmiejskiej wnioskowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego, a inne wnioski mogły być składane do Zarządcy Promenady, którym jest Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.”

***

I jeszcze drobna dygresja. Park wypoczynkowo-rekreacyjny im. Kory jest przede wszystkim dedykowany dorosłym mieszkańcom miasta. Jest idealnym miejscem na przebieżkę, a wśród biegaczy można natknąć się na radnego Łukasza Kota (SLD), naczelnika Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content