Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Na ludową nutę

Remiza strażacka w Choroniu (gm. Poraj) pękała w szwach. Przybyłych gości nie ściągnął występ wielkiej gwiazdy sceny pop, ale coś z zupełnie innej bajki.

Zgromadzono się w Choroniu, by wysłuchać X Powiatowego Przeglądu Zespołów Ludowych KGW.
Podczas przeglądu licznie reprezentowane były nie tylko zespoły ludowe świadczące o kultywowaniu przez określone grono osób lokalnej tradycji. Zapełniła się również widownia. To dowód, że kultura ludowa opiera się metalowo-rockowo-popowej konkurencji i ma się doskonale. Gości muzyką z różnych rejonów powiatu myszkowskiego zabawiały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz inne kapele wiejskie. Zaprezentowały się: Zespół KGW „Choronianki”, Zespół „Kalina” z Jastrzębia, Gęzyna i Kuźnicy Starej, Zespół “Porajanki”, Zespół “Nowowsianki”, Zespół „Lgoczanki” z Lgoty Górnej, Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki” z Mierzęcic, Zespół “LIRA” z Żarek, Zespół „Malwy” z Poraja, Zespół „Kłos” z Jaworznika, Zespół “Carmen” z Przybynowa, Zespół „Wysoczanki” z Wysokiej Lelowskiej, Zespół “Ostrówiolinki” z Ostrowa, “Jurajska Kapela Biesiadna” z Poraja i Regionalna Kapela Ludowa z Mierzęcic. Przegląd stał się okazją nie tylko do wysłuchania tradycyjnych piosenek ludowych, ale i do wspólnych śpiewów, a nawet tańców, do czego publiczności nie trzeba było szczególnie namawiać.
Była to już 10 – jubileuszowa – edycja przeglądu, który zakończył się sukcesem. Gościem specjalnym był zespół biesiadny „Starzyk” z Koszęcina składający się z artystów „Śląska”. Uroczystą oprawę nadały ponadto występy porajskiej Orkiestry Dętej, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Choroniu, Zespołu Pieśni i Tańca z Poraja.
Tego typu imprezy pozwalają nie tylko na radosną wspólną biesiadę w starym dobrym stylu, ale też stanowią wyróżnienie dla gospodyń. Kobiety, które oprócz codziennych zadań mają czas na rozwijanie swoich pasji mogą pochwalić się swoimi osiągnięciami. A jest czym – wyszywają, haftują, oddają się robótką szydełkowym, zajmują się papieroplastyką, fotografią, chronią ludowe piosenki i melodie od zapomnienia, w ten sposób podtrzymując i kultywując dawne zwyczaje i obrzędy wiejskie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content