Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Mobilne płuca mówią wszystko o powietrzu w Częstochowie

Projekt zakończył właśnie swoją pracę w Częstochowie. Niestety przez dwa tygodnie mobilne płuca zmieniły kolor ze śnieżno-białego na czarny, z powodu smogu… Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” 14 dni na Starym Rynku w Częstochowie, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej instalację.

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” ma za cel nie tylko pokazać, jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim ma zachęcić do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w naszym mieście. W ostatnim dniu pracy płuc (7 lutego) aktywiści z Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz aktywiści z SARP, przedstawili porównawczo materiał zamontowany na płucach w 2022 roku. Wtedy instalacja funkcjonowała w analogicznym czasie, ale na placu Rady Europy. Porównanie wyraźnie pokazuje jak ogromny smog mamy na Starym Mieście w Częstochowie.

– Warto dodać, że teraz jak i poprzednio stacja pomiarowa GIOŚ nie odnotowała bardzo wysokich stężeń dla PM10, zatem strach pomyśleć jak wyglądają nasze płuca w przypadku przekroczenia normy dobowej dla pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku mieliśmy 34 dni z przekroczonym stężeniem średnio-dobowym dla PM10, wszystkie przypadają na sezon grzewczy. Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, podczas gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM 10 – mówi Hubert Pietrzak, lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

W spotkaniu podsumowującym tegoroczną pracę mobilnych płuc uczestniczyli również architekci z SARP Częstochowa, Marcin Cieśla i Hubert Wąsek. Obie organizacje przedstawiły bardzo ciekawą inicjatywę – połączyły siły i będą wnioskować o ustanowienie Pomnikiem Przyrody drzewa (klonu), rosnącego tuż za miejscem postawienia instalacji mobilnych płuc.

– Drzewo spełnia kryteria opisane w § 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia 2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, poprzez wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego gatunku w skali gminy oraz regionu, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne – mówił architekt Hubert Wąsek z SARP.

– Klon na Rynku Starego Miasta w Częstochowie, mocno wpisany w pamięć miasta, stanowi (o czym informuje umieszczone oznaczenie) znak-symbol zakończenia Szlaku Orlich Gniazd, tak ważnego dla naszej tożsamości regionalnej. Jest także już ostatnim tak dużym drzewem na Starym Rynku, stanowiącym naturalne płuca tego miejsca przez większość roku – dodaje Pietrzak z CzAS.

red.
zdjęcia: CzAS

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content