Nowy pojazd zbada stan powietrza w danej lokalizacji, wyposażony jest też w przenośny sprzęt do kontroli palenisk. Częstochowa pozyskała mobilną stację kontrolną dzięki udziałowi w wojewódzkiej ,,Inicjatywie Antysmogowej”.
Samochód o napędzie elektrycznym zaopatrzony jest w maszt z modułem kamerowym i platformą do montażu głowicy do pomiaru zanieczyszczeń. Wyposażony został także w przenośne urządzenia do kontroli palenisk – detektor wielogazowy (do pomiaru tlenu, gazów palnych, siarkowodoru i tlenku węgla), wilgotnościomierz do drzewa, pyłomierz (wykrywający zagrożenia w postaci pyłu, dymu, wyziewów przemysłowych, mgły olejowej), kamerę termowizyjną i lornetkę (także do użytku po zmroku). Całość stanowi mobilną jednostkę, która sprawdzi, czy w danym punkcie miasta jest problem z powietrzem, a jeśli tak – ma na pokładzie wszelki sprzęt pozwalający na szczegółową kontrolę konkretnego pieca (paleniska). Może także współpracować z zakupionym wcześniej dronem – mobilna głowica pomiarowa kompatybilna jest zarówno z nim, jak i z masztem pojazdu.
Badania za rok 2023 zawarte w regionalnym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały brak przekroczeń kryterium klasyfikacyjnego dla pyłu zawieszonego PM 10 oraz PM 2,5 w Częstochowie. Aktualne działania samorządu, w tym udział w nowych, służących ekologii projektach, nakierowane są na podtrzymanie takich pozytywnych wyników i dalszą poprawę parametrów powietrza.
Walka ze smogiem należy do ścisłych, ekologicznych priorytetów Miasta Częstochowy. Monitoring powietrza, choć prowadzony przez cały rok, ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze zagrożone jest karygodną praktyką spalania odpadów bądź niespełniającego żadnych norm paliwa fatalnej jakości. Straż Miejska przeprowadziła już w tym roku 1080 kontroli palenisk na terenie Częstochowy, a łącznie interwencji związanych z ochroną środowiska mieli już w 2024 r. ok. 2,9 tysiąca.
Koszt samego pojazdu to 246,6 tys. zł. W całości pokryła go dotacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ze środków konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” w ramach regionalnego programu poprawy jakości powietrza.
red.