Skontaktuj się z nami!

Reklama

To jest miejsce na Twoją reklamę

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-217 Częstochowa

Redakcja

tel. 34 374 05 02
redakcja@7dni.com.pl
redakcja7dni@interia.pl

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
marketing7dni@gmail.com
redakcja7dni@interia.pl

Edit Template

Miliony złotych są wyłudzane poprzez Internet

1,7 mld zł –  tyle kredytów i pożyczek, według szacunków rynkowych, wyłudzili w 2019 r. oszuści na skradzione dane Polaków. Przestępcy niemal codziennie wykorzystują nowe pomysły, aby uzyskać dostęp do naszych danych i pieniędzy.

Mimo, że z roku na rok świadomość użytkowników Internetu wzrasta, prawie każdego dnia możemy przeczytać o kolejnym wycieku danych osobowych. Informacje na swój temat zostawiamy w sieci w wielu miejscach – rejestrując się u lekarza, robiąc zakupy, sprawdzając skrzynkę mailową lub profil w mediach społecznościowych. Cyberprzestępcy wymyślają coraz bardziej przebiegłe sposoby, by zdobyć informacje na temat nieostrożnych użytkowników Internetu. Pojawiają się aplikacje wykradające dane, fikcyjne sklepy internetowe czy pseudopromocje, które mają uśpić naszą czujność.

Co zrobić, by tego uniknąć zagrożenia i zapewnić sobie bezpieczeństwo?

* Nie klikaj w linki otrzymane w SMS-ach. Zakupy i transakcje bankowe rób zawsze za pośrednictwem oficjalnych stron lub aplikacji mobilnych.

* Zawsze weryfikuj adresy stron, do których otrzymałeś link. Często okazuje się, że to nie jest przekierowanie do atrakcyjnej promocji. Żeby to sprawdzić, znajdź ręcznie stronę z przeglądarki.

* Zapoznaj się z regulaminem sklepu internetowego, w którym chcesz zrobić zakupy i przeczytaj opinie innych klientów na jego temat.

* W przypadku połączeń sieciowych korzystaj ze stron, które używają protokołu szyfrowania SSL. Jej adres powinien zaczynać się od „https”. Klikając w ikonę po lewej stronie adresu (zazwyczaj będzie to symbol kłódki), możesz sprawdzić, na kogo jest wystawiony certyfikat.

* Nie używaj jednego hasła do kilku serwisów. W przypadku kradzieży narażone będą wszystkie Twoje konta.

* Unikaj korzystania z publicznych otwartych sieci Wi-Fi.

* Korzystaj z programu antywirusowego, który zapewni bezpieczeństwo w przypadku podstawowych zagrożeń, wysyłając ostrzeżenie przed pobraniem niebezpiecznym plików i informując o niezweryfikowanych stronach.

Nie zapraszaj złodzieja do domu

Niestety czasami sami „otwieramy drzwi” złodziejowi. Zapominając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w Internecie, umożliwiamy wykorzystanie naszych danych w sposób, w jaki byśmy sobie tego nie życzyli. Bywa też, że nie potrafimy odmówić, gdy ktoś pyta nas o zgodę na przetwarzanie danych lub żąda dodatkowy dokumentów, w tym podania numeru PESEL.

Tylko w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2019 roku udaremniono kilka tysięcy prób wyłudzeń kredytów o wartości ok. 230 mln zł. Ile było udanych, tego do końca nie wiadomo, ponieważ instytucje finansowe nie chcą ujawniać takich danych. Eksperci szacują, że w przypadku kredytów bankowych może to być 1,5-1,7 proc. ich wartości, a jeśli chodzi o pożyczki 3,0-3,2 proc. Oznaczałoby to, że realna skala wyłudzeń tylko w sektorze finansowym wynosi 1,5-1,7 mld zł rocznie. Takie sytuacje zdarzają się również w innych branżach. Skradzione dane wykorzystywane są także do wyłudzenia drogiego sprzętu elektronicznego, np. smartfonów, tabletów albo laptopów.

Często spotykamy się w mediach z dramatycznymi historiami ludzi, którzy z dnia na dzień dowiedzieli się, że ktoś, wykorzystując informacje na ich temat, wziął kredyt albo kupił drogiego laptopa na raty. Każda taka sprawa kosztuje potem poszkodowanych mnóstwo czasu i nerwów oraz często wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Warto się przed tym zabezpieczyć i monitorować, czy ktoś nie sprawdzał nas w Krajowym Rejestrze Długów. Zarówno banki, firmy pożyczkowe, jak i operatorzy komórkowi przed podpisaniem umowy weryfikują, czy potencjalni klienci nie widnieją w rejestrze. Po udostępnieniu informacji KRD wyśle do nas SMS z powiadomieniem, że jakaś instytucja pytała o naszą sytuację. Będzie to sygnał, że ktoś posłużył się naszymi danymi. Dzięki temu będziemy mogli szybko zareagować i nie czekać aż zapuka do nas komornik.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas!

Zapisz się do Newsletera

Udało się zasubskrybować! Ups! Coś poszło nie tak...
Archiwum gazety
Edit Template
Materiały audio
Materiały wideo

Kontakt

Tygodnik Regionalny 7 dni

Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa

Biuro reklamy

tel. 34 374 05 02
kom. 512 044 894
e-mail: marketing7dni@gmail.com
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

 
Redakcja

tel. 34 374 05 02
e-mail: redakcja@7dni.com.pl
e-mail: redakcja7dni@interia.pl

Wydawca 7 dni

NEWS PRESS RENATA KLUCZNA
Al. Wolności 22 lok. 12
42-200 Częstochowa
NIP: 949-163-85-14
tel. 34/374-05-02
mail: redakcja@7dni.com.pl

Media społecznościowe

© 2023 Tygodnik Regionalny 7 dni
Skip to content